מחקרים

השלכות קליניות של מיפוי גנומי מקיף בגידולי ערמונית – רפואה מותאמת אישית כבר כאן

במיפוי פרופיל גנומי מקיף (CGP) בודקים שינויים ב-DNA וב-RNA של הגידול. באמצעות בדיקה זו אנו למדים על מאפייני הגידול ועל מוטציות שונות אשר יכולות לסייע לאונקולוג בתהליך קבלת ההחלטה הטיפולית לפי רפואה מותאמת אישית

מאת ד"ר מיטל לברטובסקי – אונקולוגית בכירה בבית החולים שיבא

במיפוי פרופיל גנומי מקיף (CGP) בודקים שינויים ב-DNA וב-RNA של הגידול. באמצעות בדיקה זו אנו למדים על מאפייני הגידול ועל מוטציות שונות אשר יכולות לסייע לאונקולוג בתהליך קבלת ההחלטה הטיפולית לפי רפואה מותאמת אישית. עד כה בדיקת מיפוי גנומי לא הייתה בשימוש נרחב בגידולי ערמונית גרורתים, אך לאור מספר טיפולים מכווני מטרה (targeted therapy) שנמצאו יעילים בגידול זה, השימוש בבדיקה זו הולך וגובר.

דוגמא לאחד מכווני המטרה החדשים הינם מעכבי ה-PARP אשר ניתנים למטופלות עם סרטן שד ושחלה עם נשאות ב- BRCA 1/2 ולאחרונה ישנה הוכחת יעילות בסרטן לבלב גרורתי בנשאים.

באוגוסט 2019 פורסם שבמחקר פאזה 3 ה-PROfound אשר בחן טיפול ב-olaparib מול abiraterone או enzalutamide במטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי העמיד לסירוס (CRPC) שהתקדמו על טיפול קודם ונמצאה אצלם מוטציה באחד מ-15 הגנים המעורבים בתהליך HRRי ([homologous recombination repair gene mutation (HRRm). התוצאות הראו שיפור משמעותי סטטיסטית radiographic progression-free survivalי(rPFS) ושיפור משמעותי קלינית במטופלים שקיבלו טיפול במעכבי PARP.

מחקר פרוספקטיבי שפורסם במאי 2019 בכתב העת JCO precision oncology על ידי Jon H. Chung et al ניתח את השימוש ב-CGP בסרטן הערמונית. במחקר נבדקו כ-3,500 דגימות של מטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי: 1,660 מהגידול הראשוני בערמונית ו-1,816 דגימות מגרורות.

ב-57% מהדגימות נמצאו שינויים גנומים אשר מהווים ביומרקרים עבור טיפולים אפשריים הנמצאים כעת במחקר. חלק מהשינויים הגנומיים שנצפו היו בקסקדת RAS/RAF/MEK ובתהליכי תיקון ה-DNA, ביניהם homologous recombinationי(repair 23%). במטופלים אלו כפי שהוזכר נמצאה יעילות קלינית ורדיולוגית בשימוש במעכבי PARP.

שינוי גנומי משמעותי שנצפה במחקר זה היה בקולטן האנדורוגני (AR androgen receptor). השינוי היה בשכיחות משמעותית יותר בדגימות מהגרורות 39.7% לעומת 3.7% בדגימות מהגידול הראשוני בערמונית. השינוי העיקרי בקולטן היה באזור הליגנד. לשינוי זה יש חשיבות שכן הוא יכול להסביר את העמידות שיש לחלק מהמטופלים הגרורתיים לטיפולים נוגדי AR כגון Enzalutamide שהינם בשימוש נרחב במטופלי הערמונית הגרורתים.

אסטרטגיה טיפולית נוספת שעלתה ב-3% מהמטופלים היא האימונותרפיה. ב-3% מהמטופלים נמצא TMB גבוה ומתוך קבוצה זו ב-70% היה גם MSI Highי(microsatellite instability).יMSI high הינו ביטוי לכך שישנה חוסר יציבות ב-DNA של 30% או יותר ממקטעי microsatellite.

במחקר שבדק 12 סוגים של גידולים סולידים עם MSI high נצפו אחוזי תגובה גבוהים לטיפול באימונותרפיה. בארץ ניתן לקבל אימונותרפיה דרך הסל אם הוכח שבגידול יש ביטוי גבוה ל-MSI או Deficiency MMR.

נראה שיש מקום לשקול ביצוע בדיקת פרופיל גנומי מקיף (CGP) בסרטן ערמונית גרורתי העמיד לסירוס לאור העדויות על תועלת של מגוון טיפולים מכווני מטרה וטיפול באימונותרפיה במטופלים אשר פיתחו עמידות לטיפולים הסטנדרטיים הקיימים לסרטן הערמונית.

Reference:

1. Mateo J, Porta N, McGovern B, et al. TOPARP-B: A phase II randomized trial of the poly(ADP)-ribose polymerase (PARP) inhibitor olaparib for metastatic castration resistant prostate cancers (mCRPC) with DNA damage repair (DDR) alterations (abstract). J Clin Oncol 37, 2019
2. DNA-Repair Defects and Olaparib in Metastatic Prostate Cancer.Mateo J et al /N Engl J Med. 2015;373(18):1697
3. Mismatch repair deficiency predicts response of solid tumors to PD-1 blockade.Le DT, et al Science. 2017;37(6349):409. Epub 2017 Jun 8.
4. Prospective Comprehensive Genomic Profiling of Primary and Metastatic Prostate Tumors Chung et al. JCO precision oncology 2019
5. Maintenance Olaparib for Germline BRCA-Mutated Metastatic Pancreatic Cancer" Talia Golan et al. NEJM June 2, 2019

הכתבה בחסות חברת רוש, נציגת פאונדיישן מדיסין בישראל

נושאים קשורים:  מחקרים,  מיפוי גנום,  גידולי ערמונית