חדשות

ירידה מובהקת בתמותה מאבולה בניסוי קליני שנערך בקונגו בשתי תרופות

המכון הלאומי של ארה"ב למחלות זיהומיות ואלרגיה: "בקרוב מאוד נוכל לומר כי האבולה היא מחלה שניתנת למניעה ולטיפול יעיל"

יותר מ-90% מהאנשים שנדבקו בנגיף בקונגו וטופלו בתרופות שרדו. צילום אילוסטרציה

ניסוי קליני נרחב שבמימונו השתתף המכון הלאומי של ארה"ב למחלות זיהומיות ואלרגיה (NIAID) רשם הצלחה רבה עד כדי כך שעורכי הניסוי דיווחו לתקשורת הבינלאומית כי "בקרוב מאוד נוכל לומר כי האבולה היא מחלה שניתנת למניעה ולטיפול יעיל". שתי תרופות חדישות נוסו בניסוי הזה והן אלו שסיפקו את האופטימיות.

בניסוי עצמו נבדקו ארבע תרופות וכאמור שתיים מהן רשמו את ההצלחה הגדולה ביותר. השתתפו בניסוי חולי אבולה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו באפריקה שבה יש כיום התפרצות מז'ורית של נגיף האבולה. בשנה שעברה מתו מאבולה בקונגו יותר מ-1,800 בני אדם.

עורכי הניסוי דיווחו כי יותר מ-90% מהאנשים שנדבקו בנגיף וטופלו בתרופות שרדו. עתה יש כוונה להעניק את התרופות הללו לכל החולים במדינה. שני חולים שנרפאו לאחר שהשתמשו בתרופות הניסוי שוחררו מהמרכז הרפואי בעיר גומה במזרח המדינה ושבו למשפחותיהם. בהודעה שמסר ה-NIAID נאמר: "תוצאות הניסוי הן חדשות טובות מאוד במאבק נגד המחלה".

שתי התרופות שנוסו, REGN-EB3 ו-mAb114, תוקפות את נגיף האבולה באמצעות נוגדנים ומנטרלים את השפעת הנגיף על תאי רקמות הגוף האנושי.

מנהל ה-NAID, ד"ר אנתוני פוצ'י (Fauci), הידוע גם מפעילותו בנושא האיידס, אמר כי "אלו שתי התרופות הראשונות שנבחנו בניסוי מדעי הדוק והראו באופן ברור ירידה מובהקת בתמותה בקרב חולי אבולה שטופלו".

ה-mAB114 פותחה תוך שימוש בנוגדנים שנלקחו מחולי אבולה ששרדו את המחלה, בעוד שהתרופה השנייה, ה-REGN-EB3, מקורה בנוגדנים שנוצרו אצל עכברי מעבדה שהודבקו בנגיף.

עוד נמסר כי שתי תרופות נוספות שנכללו בניסוי, ZMapp ו-Remdesivir, הוצאו מהניסויים לאחר שהוברר כי הן פחות בטוחות מהאחרות. את הניסוי שהחל בנובמבר האחרון ניהלה קבוצת רופאים וחוקרים כאשר ה-WHO היה הגוף המפקח והמתאם.

ארבע תרופות הניסוי ניתנו לכ-700 חולי אבולה והתוצאות הראשוניות שנתקבלו הן לגבי 499 מהם. יחד עם זאת, 29% מהחולים שקיבלו את ה-REGN-EB3 ו-34% מאלה שקיבלו את התכשיר mAb114 מתו מסיבוכי המחלה, לעומת שיעורי תמותה של 49% מבין אלו שטופלו ב-ZMapp ו-53% מהמטופלים שנטלו Remdesivir. שיעורי ההישרדות בקרב החולים עם רמות נמוכות של הנגיף בדמם הגיעו ל-94% מבין המטופלים ב-REGN-EB3 ו-89% בקרב המטופלים ב-mAb114.

המומחים שליוו את הניסוי הדגישו כי ניתן עתה לדחוק במטופלים ליטול את התרופות מוקדם ככל האפשר כדי להבטיח שיעור הישרדות גבוה. "אין ספק שהתרופות יכולות להציל חייהם של אנשים רבים", מסר מנהל הקרן הבינלאומי Wellcome Trust  שליוותה את מהלך הניסוי. "עם זאת, עלינו להכיר בעובדה שלעולם לא נוכל להיפטר כליל מהנגיף אבל תהיה בידינו אפשרות לבלום התפרצויות שהופכות למגפות אזוריות או ארציות במדינות האפריקניות". עורכי הניסוי וה-WHO מקווים שניתן יהיה להשתמש במרכיבי התרופות גם לצורך פיתוח חיסוני מניעה.

ההתפרצות הנוכחית של מחלת אבולה בקונגו החלה באוגוסט בשנה שעברה והיא הגדולה ביותר מבין עשר ההתפרצויות שפקדו מדינה זאת מאז 1976, כאשר נתגלה הנגיף מחולל המחלה - רובן לא משכו את תשומת ליבה של התקשורת הבינלאומית. עם זאת התפרצות הנוכחית מתגמדת מול זו שפקדה את מערב אפריקה בשנים 2016-2014 כאשר 28,616 אנשים חלו בגינאה, ליבריה וסיירה-ליאון וכ-11,310 מהם מתו – מה שזכה להתפרצות הנגיף המתועדת הגדולה ביותר.

אחת הבעיות שהקשו על מומחי רפואה שהגיעו לקונגו כדי לסייע לשלטונות המקומיים בטיפול בחולים היתה פעילות אלימה של חברי ארגון מיליציה המתנגד לממשלה וכוונה נגד הרופאים הזרים, כמו גם החשדות שהופצו בדבר הכוונות של אותם מומחים שהתקשו במאמציהם לסייע לאוכלוסיה והותקפו על ידה. בתחילת החודש שלושה רופאים מקומיים נעצרו לאחר שהיו מעורבים בהריגת חבר צוות רפואי מטעם ה-WHO. מאז תחילת השנה, כ-200 מתקנים רפואיים הותקפו, מה שגרם להפסקת הטיפולים בחולים. במקרה אחד תקפו בני משפחה אחת עובדי בריאות "משום שהם צפו בטקס הקבורה המסורתי של אחד מקרובי משפחה שמת מהמחלה". במאמר שפורסם ב-2018 ב-The Lancet צוין כי לפעילות הגורמים המסייעים מתלוות אמונות ומידע שגוי שמופץ בהרחבה בכוונה בידי גורמים עוינים לממשלים המקומיים, שעושים מאמצים לטפל בחולים.

נגיף האבולה גורם להופעת חום גבוה, בפתאומיות, מה שמביא להיחלשות הגוף, לכאבי שרירים ולנפיחות בגרון וכאשר המחלה מתקדמת החולה מקיא, משלשל ומופיעים דימומים פנימיים וחיצוניים. ההידבקות בנגיף היא במגע ישיר דרך פצע בעור או בפה, מגע עם דם, קיא, צואה ונוזלי גוף של חולה. כאשר המחלה מחמירה, חלה התייבשות יחד עם קריסה רב מערכתית של הגוף.

נושאים קשורים:  מגיפת האבולה,  קונגו,  התפרצות אבולה,  ד"ר אנתוני פוצ'י,  חדשות,  תרופה לאבולה
תגובות
אנונימי/ת
16.08.2019, 11:27

היה צריך להטיל הסגר על קונגו - העולם חייב להתגונן בפני המחלות המופצות מאפריקה - עם כל הכאב שבדבר עניי עירך קודמים!! כל איש צוות רפואי שמתנדב לטפל באוכלוסיה שם את נפשו בכפו לא רק מבחינה ביולוגית - קודם כל ובעיקר מבחינה פוליטית. שפיכות הדמים שם אין שני לה בכל קנה מידה!!