חדשות

הפדרציה האירופאית לפריודונטיה העניקה פרסים לשני רופאים מ"הדסה"

מחקריהם של ד"ר גבריאל מזרחי וד"ר עודד הימן מ"הדסה עין כרם" והאוניברסיטה העברית זכו במקומות הראשונים בתחרות הפדרציה האירופית לפריודונטיה

מימין לשמאל, רופאי השיניים, זוכי תחרות ה-EFP: ד"ר עודד היימן וד"ר גבריאל מזרחי. צילום: דוברות "הדסה"

אחת לשנה עורך איגוד ה-EFP - הפדרציה האירופאית לפריודונטיה - תחרות שבה משתתפים מתמחים מהמחלקות החברות באיגוד, שפרסמו מאמר בכתבי העת המקצועיים. בתחרות נבחנים המאמרים על פי איכותם, חדשנותם, תרומתם למדע וחשיבותם הקלינית.

השנה זכו בפרס היוקרתי רק שני מתמחים – שניהם מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים: ד"ר גבריאל מזרחי, שזכה במקום הראשון על מחקרו בנושא טיפול מניעתי במחלת חניכיים על ידי ויסות התגובה חיסונית המקומית, בהדרכת פרופ' אבי-חי חובב ופרופ' אסף וילנסקי; וד"ר עודד הימן שזכה במקום השני בנושא זיהום ודלקת סביב שתלים דנטליים, בהדרכת פרופ' ליאור שפירא ופרופ' אסף וילנסקי.

ד"ר גבריאל מזרחי, בן 35, רופא שיניים, סטודנט לדוקטורט במסלול מתמחה-חוקר, שנה שלישית בהתמחות בפריודונטיה, הסביר: "מחלת חניכיים היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בחלל הפה בקרב האוכלוסיה בארץ ובעולם. היא פוגעת ברקמות התומכות של השן ועלולה להוביל לאובדן השן. יש למחלה זו אף השלכות קליניות על מחלות כלליות בגוף.

"במאמר קודם שפרסמנו מצאנו שמנגנון חיסוני המוכר כמגן מפני זיהום נגיפי (אינטרפרון סוג 1) מהווה מנגנון מרכזי בפתולוגיה של מחלת חניכיים. במחקר המשך בדקנו האם ניתן לווסת את מערכת החיסון במודל של מחלת חניכיים בעזרת חומר הנקרא רזולבין (Resolvin) ועל ידי כך למנוע את פעילותה ההרסנית של מערכת החיסון הגורמת למחלת חניכיים.

"במחקר מצאנו ששטיפת הפה עם רזולבין מונעת מחלת חניכיים ואת אובדן העצם והשיניים הנגרמת בעטיה. בחינה של מנגנון הפעולה חשפה כי רזולבין מאזן את התגובה החיסונית הלא מרוסנת שמאפיינת את המחלה (כולל מניעת הפרשת אינטרפרון סוג 1) ובכך מונע את התפתחותה". לדבריו, "יש הרבה טיפולים שנועדו לטפל במחלה או לעכבה אך רובם המוחלט יקר ולעתים לא נעים. מציאת טיפול מונע ולא יקר בדמות שטיפת פה יכול לשפר את איכות חייהם של אנשים רבים, לחסוך זמן וכסף רב. אני שמח שפריצת הדרך הגיעה מהדסה ומישראל".

ד"ר עודד הימן, בן 33, רופא שיניים, סטודנט לדוקטורט ומתמחה שנה ראשונה בפריודונטיה, שחקר את תחום המחלות סביב שתלים, הסביר: "תחום השתלים כתחליף לשיניים חסרות תופס תאוצה רבה בעשורים האחרונים ובמיוחד במדינת ישראל. זהו פתרון רפואי שמאפשר איכות חיים חדשה לאנשים עם חוסר שיניים. אולם, לצערנו, ככל שעולה השימוש בשתלים דנטליים העשויים טיטניום אנו נחשפים לבעיות חדשות.

"מחקרים ארוכי טווח מדגימים כי עד מחצית מהשתלים הדנטליים יפתחו במהלך השנים מחלה דלקתית ברקמות שסביב השתל הנקראת פרי-אימפלנטיטיס. מחלה זו באזור השתל גורמת לכאבים, לנפיחות, לדימום, לאובדן עצם העוטפת את השתל ובסופו של דבר לניידות השתל ולעקירתו. בניגוד למחלות חניכיים סביב שיניים, מחלות סביב שתלים הן אגרסיביות יותר וכיום אין בנמצא טיפול יעיל עם הצלחה טובה.

"בספרות הרפואית אין מספיק מחקרים בסיסים שישפכו אור על המנגנון והסיבות להתפתחות המחלה סביב שתלים. על מנת לחקור את הנושא, פיתחנו מודל ייחודי של שתלים זעירים בעכברים בשיתוף עם חברת MIS הישראלית. במחקר בדקנו את השפעת שתל הטיטניום על מערכת החיסון המקומית והסיסטמית. בעזרת שיטות מתקדמות מתחום האימונולוגיה הצלחנו לאפיין את התגובה החיסונית בחניכיים סביב שתלים בהשוואה לחניכיים סביב שיניים".

ד"ר הימן מספר כי "מצאנו שזמן קצר לאחר ההשתלה, תאי לנגרהנס המשמשים כזקיפי מערכת החיסון וחיוניים לשמירת השיווי משקל החיסוני בחניכיים נעלמים. בדיקה מעמיקה יותר העלתה כי יוני הטיטניום המשתחררים מהשתל מונעים מתאי הלנגרהנס להיווצר סביב השתל ובכך גורמים להפרת האיזון של מערכת החיסון. היעדר תאי הלנגרהנס סביב שתלים גורם להתפתחות תגובה חיסונית כרונית והרסנית בדומה למחלה סביב שתלים בבני אדם. על פי מחקרים קודמים שבוצעו במעבדתנו, סביר מאוד להניח שבהעדר תאי לנגרהנס גם התגובה לזיהום חיידקי בשתל תהיה אגרסיבית יותר ולא תגיב באותו האופן לטיפול.

לדבריו, "המחקר שלנו מהווה פריצת דרך בהבנת מחלות חניכיים סביב שתלים. אנחנו מתרגשים ושמחים על ההישג, ומקווים כי תוצאות מחקר זה יסייעו להבין טוב יותר את מנגנון התפתחות המחלה סביב שתלים ובכך יאפשרו לנו לפתח טיפול יעיל כנגד דלקות הרסניות סביב שתלים אשר יעזור לאוכלוסיה גדולה של מטופלים שכיום אין פתרון למחלתם".

למאמרים באתר EFP - ליחצו כאן.

נושאים קשורים:  ד"ר גבריאל מזרחי,  ד"ר עודד הימן,  הדסה עין כרם,  פריודונטיה,  מחלת חניכיים,  זיהומים בשתלים דנטליים,  חדשות
תגובות

ברכות לזוכים בפרס היוקרתי