חדשות

פיילוט ברשת מאיו קליניק: קאוצ'ינג לצמצום תופעת השחיקה בקרב הרופאים

רופאים שהשתתפו בתכנית הקאוצ'ינג הייעודית דיווחו על הפחתה משמעותית בתשישות רגשית ובסך התסמינים המוכרים של שחיקה בהשוואה לאלה שלא נעזרו במאמן אישי

"הסקר על השחיקה הגבוהה בקרב רופאים ואחיות בישראל, שהיה מעמיד דגל אדום בפני כל הנהלת ארגון עסקי, לא זכה כמעט להתייחסות". אילוסטרציה

תכנית קאוצ'ינג מקצועית וייעודית שהופעלה במסגרת פיילוט בקרב רופאים ברשת "מאיו קליניק" שהמטה שלה ברוצ'סטר, מדינת מינסוטה שבארה"ב, הביאה להפחתה בתחושת השחיקה ולשיפור באיכות החיים של הרופאים שנטלו בה חלק לאורך שישה חודשים. כך דווח בשבוע שעבר ב-JAMA Internal Medicine.

לצורך התכנית גויסו באורח אקראי 88 רופאים - 48 נשים ו-40 גברים. מחציתם השתתפו בשש מפגשים טלפוניים עם מאמן אישי מקצועי שהוכשר לסייע בזיהוי ולהתייחס לסיכונים אישיים לשחיקה הקשורה בעבודה או במשרה. את תכנית הניסוי הובילה ד"ר ליזלוט דירביי ((Liselotte Dyrbey שאחראית ב"מאיו קליניק" על נושאים הנוגעים לבריאותם של רופאי המרכז הרפואי הנודע.

רופאים שעברו את הקורס דיווחו על הפחתה משמעותית בתשישות רגשית ובסך התסמינים המוכרים של שחיקה, בהשוואה לאלה שלא עברו את הקורס.

עם זאת לא דווח על שיפור בעל מובהקות סטטיסטית בסיפוק מהמקצוע או המשרה או הפחתה בהרגשה שקשורה בדיכאון או מה שמוגדר בפסיכולוגיה כ"נתק מן העצמי, תחושה של חוסר מציאותיות, דֶּפֶּרְסוֹנָלִיזַצְיָה ואיבוד או ביטול מאפיינים אישיים" – מה שנחשב לאחד רכיבי המפתח בכל הנוגע לשחיקה בהקשר מקצועי.

כ-40% מהרופאים – לפחות על פי פרסומים שונים שהופיעו בשנה האחרונה בארה"ב – מדווחים על תחושה של שחיקה ובעיה זאת מטרידה כיום לא מעט ארגוני בריאות. "במצב הזה ברור שאנו זקוקים לאסטרטגיות חדשות כדי להתמודד עם התופעה השלילית ולמצוא פתרון כיצד ניתן להתאושש ממנה ולחזור להיות מלא אנרגיה וכוח להמשיך ולעבוד", הסבירה ד"ר דירביי. "שימוש במאמן אישי מקצועי לנושא זה הוא רק מהלך אחד שנדרש בידי מוסד בתחום הרפואי כדי לשפר את סביבת העבודה בו".

משתתפי הפיילוט היו רופאים ורופאות מהמחלקות לרפואת משפחה, ילדים ורפואה כללית שהתנדבו לתכנית הקואצ'ינג. היא התנהלה מאוקטובר 2017 ועד מרץ 2018 בכמה מסניפי "מאיו קליניק", ביניהם אריזונה, פלורידה, מינסוטה וויסקונסין. המרכז הרפואי השקיע 1,400 דולר בכל משתתף בפיילוט. האימון בוצע על ידי חברה חיצונית.

נושאים קשורים:  קאוצ'ינג,  שחיקה בעבודה,  שחיקה מקצועית,  מאיו קליניק,  חדשות
תגובות