חדשות

חברת מכשור רפואי שבהקמתה שותף פרופ' רפי ביאר נמכרה ב-1.1 מיליארד דולר

קצב מכירות החברה, שהוקמה בחממת הטכניון בחיפה ומפתחת מערכות רובוטיות לשימוש בחדרי ניתוח - כ-20 מיליון דולר לשנה

פרופ' רפי ביאר. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

חברת קורינדוס (Corindus Vascular Robotics) שהוקמה כסטארט-אפ בישראל ופועלת בארה"ב, נמכרה לחברת  Siemens Healthineers מקבוצת סימנס הגרמנית, תמורת 1.1 מיליארד דולר, דיווח "גלובס" בעקבות הודעת החברה.

בדיווח ב"גלובס" נמסר כי החברה הוקמה בחממת הטכניון Navicath בהשתתפות פרופ' רפי ביאר, שפרש באחרונה מתפקידו כמנכ"ל בית החולים רמב"ם, והיזם טל וונדרוב. במקורה נועדו פיתוחיה לפתור בעיות רפואיות של רופאים בחדר הצנתור הנחשפים לקרינה רבה. בריאותם נפגעת גם מלבישת סינרי העופרת להפחתת קרינה וביטוייה כאבי גב וראש.

הכוונה היתה להוציא את הרופאים מחדר הצנתור לחדר חיצוני, כאשר הניתוח יבוצע באמצעות זרוע רובוטית.  בהמשך הפיתוח הוברר שהשימוש ברובוט יכול לדייק את הניתוח ולאפשר ביצועים אחידים בין רופאים עם רמות הכשרה שונות וגם לאפשר ניתוח מרחוק. ואמנם, בתחילת השנה ערכה החברה ניסוי ראשון בהודו, בניתוח שבו הרופא היה מרוחק 32 ק"מ ממיטת המטופל. בניסוי נותחו חמישה מטופלים. עם זאת, עד כה שימשה המערכת בעיקר לניתוחים שבהם שהה הרופא באותו בית החולים, מחוץ לחדר הצנתורים.

המוצר הראשון של "קורינדוס" אושר לשיווק ב-2012 והגירסה הנוכחית היא הדור השלישי שלו. בדיווח נמסר כי ברבעון השני של 2019, רשמה החברה הכנסות בסך 4.6 מיליון דולר, גידול של 175% לעומת אשתקד. קצב המכירות - כ-20 מיליון דולר לשנה. החברה שיתפה פעולה גם עם "פיליפס".

לדברי מישל ת'רים, נשיא טכנולוגיות מתקדמות ב"סימנס הלת'ינירס", "הרכישה של 'קורינדוס' יחד עם פורטפוליו הטכנולוגיות החזק שלנו יאפשרו צמיחה נוספת של תחום הרובוטיקה לכלי הדם".

נושאים קשורים:  פרופ' רפי ביאר,  ניתוח רובוטי,  חברת קורינדוס,  חדשות,  סטארט אפ,  הטכניון
תגובות