מחקרים

בעיות שמיעה במטופלים עם HIV מקורן במוח ולא באוזן

מחקר מצא כי בעיות שמיעה במטופלים עם HIV מקורן במערכת השמיעה המרכזית ולא באוזן. כמו כן, הוכח כי טיפול אנטי-רטרו-ויראלי אינו אוטוטוקסי ולכן נשלל כגורם לתלונות בשמיעה במטופלים אלו

05.08.2019, 17:45
בעיות שמיעה (צילום: אילוסטרציה)

מן העדויות הקיימות עולה כי פגיעה בדרכי השמיעה במוח הינה הגורם לקשיי שמיעה במטופלים עם HIV ולא פגיעה באוזן הפנימית. עולה האפשרות כי טיפול אנטי-רטרו-ויראלי יכול להשפיע על מערכות השמיעה ואף להיות המקור לתלונות שמיעה במטופלים אלו.

מחקר אורכי של מטופלים עם וללא HIV בוצע בטנזניה. תת קבוצה של מחקר עוקבה זה התחילה טיפול אנטי-רטרו-ויראלי במסגרת המחקר, דבר שאפשר ללמוד את ההשפעה הישירה של טיפול אנטי-רטרו-ויראלי.

בכל ביקור במרפאה הוערכו מספר נתונים באמצעות בדיקות שמיעה שונות: היכולת לשמוע קולות שקטים (Pure-Tone Audiometry), תפקוד תאי השערה השבלוליים החיצוניים (בדיקת הדים קוכליאריים, Distortion-Product Otoacoustic Emissions, DPOAEs) וסף זיהוי הפערים ברעש (Gap-in-noise) במבחן עיבוד שמיעה מרכזי (Central Auditory Processing Test). הביקורים במרפאה נקבעו במרווחים של 6 חודשים כל פעם, אך בפועל מספר הביקורים והמרווחים ביניהם היו משתנים. בקבוצה שהתחילה את הטיפול האנטי-רטרו-ויראלי במהלך המחקר, ל-107 מטופלים עם HIV היה תוצאות סף מבדיקה אודימטרית, ל-98 היה תוצאות של בדיקות תפקוד תאי השערה השבלולים החיצוניים ול-98 היו תוצאות סף ממבחן עיבוד שמיעה מרכזי, שהתאימו לאנליזה. הנתונים עברו אנליזה באמצעות מודלים מעורבים לניתוח נתוני אורך, הזמן והתחלת הטיפול האנטי-רטרו-ויראלי היו אפקטים קבועים והמדידות האינדיבידואליות החוזרות של כל מטופל היו אפקטים מקריים.

תוצאות המחקר הדגימו כי להתחלת הטיפול האנטי-רטרו-ויראלי לא הייתה השפעה על הסף האודימטרי או על הסף שזוהה במבחן עיבוד שמיעה מרכזי. השיפוע של יחסי אמפליטודת בדיקת ההדים הקוכליאריים לעומת הזמן היה שלילי יותר לאחר התחלת הטיפול האנטי-רטרו-ויראלי. אך ללא הבדל ממה שנצפה בקבוצת המטופלים הבריאים ללא HIV. הסף שנתקבל במבחן עיבוד השמיעה המרכזי היה גבוה יותר בקבוצת המטופלים עם HIV.

מסקנת המחקר הייתה כי טיפול אנטי-רטרו-ויראלי לא השפיע על הסף האודימטרי באופן משמעותי, לכן הסיקו החוקרים כי תרופות אנטי-רטרו-ויראליות אינן אוטוטוקסיות. תוצאות זיהוי הפערים ברעש (Gap-in-noise) שעלו מהמחקר הראו השפעות על תהליך העיבוד המרכזי של השמיעה במטופלים עם HIV, מה שתומך בהשערה שבעיות שמיעה הקשורות ב-HIV מקורן במערכת השמיעה המרכזית.

מקור: 

Buckey J.C. et al. (2019) AIDS. 33, 1,449

נושאים קשורים:  מחקרים,  בעיות שמיעה,  טיפול אנטי-רטרו-ויראלי,  תרופות אוטוטוקסיות,  מערכת השמיעה המרכזית
תגובות