חדשות

הליך רפואי המאפשר לדחות את גיל המעבר הושק בבריטניה

תשע נשים כבר עברו את הפרוצדורה לאחר שרקמת שחלה שהוצאה מגופן לפני שנים אחדות הוקפאה והוחזרה להן - והרופאים ציינו שהמטרה בעיקר לדחות את הופעת תסמיני גיל המעבר השכיחים

פרוצדורה רפואית שמטרתה לאפשר לנשים לדחות את גיל המעבר בעד 20 שנה הושקה השבוע בברמינגהם, אנגליה – כך דיווח היום (ב') ה"גרדיאן".

בדיווח נמסר שמומחים בריטיים ל-IVF עומדים מאחורי הפרוצדורה ולטענתם נשים רבות שכיום חוות בעיות בריאות קשות שונות עקב חדלון הווסת ביניהן מחלות לב ואוסטיאופורוזיס יוכלו להנות מההליך שיוצע להן. הוא גם ישפר את חייהן של מיליוני נשים החוות תסמינים שכיחים רבים של חדלון וסת כמו מצב רוח ירוד, חרדות, קשיי הירדמות, הבזקי חום, הזעות וגם ירידה בדחף מיני.

עלות ההליך שיוצע לנשים 11,000-7000 ליש"ט ובאות בחשבון נשים עד גיל 40. מאחורי הפרוצדורה עומד הרופא ד"ר סימון פישל (Simon Fishel), מומחה ל-IVF מחברת ProFam המשמש גם כנשיא ה-UK Care Fertility Group המשתף פעולה בפרויקט עם מומחים נוספים.

"ההליך יאפשר לנשים לדחות את כניסה לגיל המעבר מכל סיבה שהיא או להימנע מנטילת תחליפי הורמונים (HRT)" אמר ד"ר פישל ליומון הבריטי. עד כה תשע נשים כבר עברו את ההליך הזה במרפאה שלו.

בהליך מוציאים ומקפיאים רקמות שחלה וזאת במגמה לדחות את הכניסה לחדלון וסת בגיל מבוגר יותר. הרופאים מבצעים ניתוח לפרסקופי להוצאת רקמת השחלה, חותכים אותה ומקפיאים לשימור. כל זאת לפני תחילת גיל המעבר. כאשר האישה מגיעה לגיל, פוטנציאלית כשני עשורים מהיום – הרקמה המוקפאת תוכנס חזרה לגוף וגם יבוצע הליך להשבת רמת ההורמונים הנדרשת, יחזיר לאישה את הירידה ברמת הורמוני המין וייעצר תהליך ה-menopause.

שיטה דומה מיושמת כבר באותה מרפאה בברמינגהם כדי לשמר פוריות של נערות ונשים שעברו טיפול נגד מחלת סרטן. לפני שהן מתחילות בטיפול הרופאים מוציאים רקמת שחלה ומקפיאים אותה. כאשר אותה אישה תרצה ללדת, בעתיד, הרקמה תוחזר ותושתל מחדש בקרבת החצוצרות (Fallopian tubes).

לכמה זמן ההליך החדיש ידחה את תחילת תקופת חלון הווסת – זה תלוי בגיל שבו הרקמה נלקחת מהאישה ומתי היא מוחזרת לגופה מחדש. רקמה שתילקח להקפאה בגיל 25 עשויה לדחות את הכניסה לחדלון הווסת ב-20 שנה בעוד אם תילקח בגיל 40 – הדחייה תהיה בחמש שנים, הסביר ד"ר פישל. הוא הדגיש כי היתרונות שבפרוצדורה אינן מתאימות לכל אחת.

אלא שההודעה של הרופא מברמינגהם, שזכתה לתהודה רבה בתקשורת הבריטית, גם ספגה ביקורת: ד"ר ריצ'רד אנדרסון סגן מנהל המרכז לבריאות הפריון באוניברסיטת אדינבורו אמר כי הוא מבצע כבר 25 שנה הקפאת רקמות שחלה של נשים צעירות ולכן מדובר בחדשות ישנות והוסיף ש"כלל לא ברור האם ההליך בטוח ויעיל למטרה שמועידים לו".

עם זאת הצוות מברמינגהם הדגיש כי מעבר לדחייה בכניסה לגיל המעבר, מי שייהנה מההליך הם גם שירותי הבריאות הציבוריים, ה-NHS, כיוון שייחסכו סכומי כסף משמעותיים – עלויות הטיפול בנשים בגיל המתקדם הסובלות עקב חדלון הווסת מבעיות רפואיות שונות כפי שצוין לעיל. יש גם מי שמאמין שההליך יאפשר לנשים בגיל מבוגר שיעברו את הליך ההשתלה מחדש של רקמה מוקפאת - לחזור וללדת גם בגיל מתקדם.

נושאים קשורים:  חדשות,  גיל המעבר,  פוריות
תגובות
אנונימי/ת
05.08.2019, 21:35

האם קבלת הורמונים, מהשחלה המושתלת, בגיל מאוחר לא תגדיל את הסכנה לחלות בסרטן שד?