חדשות

פותחה אפליקציה לאבחון מהיר של אי ספיקת כליות אקוטית

בניסוי נרחב בבית חולים בלונדון נמסרו לרופאים תוצאות בדיקות שעברו מאושפזים כשעלה חשד להידרדרות מהירה ומסכנת חיים בתפקוד הכליה – בתוך 14 דקות 

אפליקציה קלינית חדשנית לטלפון נייד של רופאים המאיצה זיהוי לפוטנציאל של פגיעה קטלנית ומהירה בתפקוד כליה אצל מאושפזים בבית חולים, הוכנסה לשימוש במסגרת ניסוי ב-London Free Hospital.

החידוש הטכנולוגי יסייע לצוות הרפואי כדי להציל חיים מאחר שעל פי הערכה שיעור ההידרדרות המהירה בתפקודי כליה היא לערך 11% מהמאושפזים במיוחד קשישים ולערך 20% מבין מטופלים שמגיעים למיון, לפי נתונים בבריטניה. שם מדי שנה מתים עקב כך כ-100 אלף בני אדם. טיפול מהיר בבעיה חשוב גם כדי להציל איברי גוף נוספים.

במסגרת הניסוי בבית החולים, מקבל הרופא המטפל אות אזהרה לנייד שלו בתוך 14 דקות בממוצע מלקיחת בדיקת דם מהחולה וזו מציגה אינדיקציה של הידרדרות בתפקוד הכליה. זאת לעומת מצב רגיל שבו תוצאות הבדיקה מגיעות לרופא לאחר כמה שעות.

פיתוח היישומון מבוסס על טכנולוגית AI של חברת הבת של גוגל - DeepMind המוכרת בשם Streams. תוצאות הבדיקות נשלחות לנייד של הרופא כשהן קלות לקריאה ומלוות בגרפים מתאימים.

בדיקות הדם מתרכזות בזיהוי קריאטנין וסמנים (מרקרים) נוספים. השימוש ביישומון מבטיח גם חסכון בהוצאות כספיות, הדגישו עורכי הניסוי הקליני.

לשם הערכת הביצוע של המערכת החדישה, במסגרת הניסוי הקליני נאסף בידי צוות ה-University College London מידע לגבי כ-12 אלף "אותות אזהרה" על אירועי פגיעה קשה בכליה.

בבתי חולים לא מעטים בבריטניה, למשל, הודעות על ממצאי בדיקות של חולים מאושפזים מגיעות עדיין לרופאים בטכנולוגיה הישנה של איתוריות.

במקביל פורסם בשבוע שעבר דווח ב-Nature Medicine על מחקר שנעשה בארה"ב מבוסס על נתונים רפואיים מ-700 אלף מטופלים המצויים במאגר המשרד הפדרלי לענייני וטרנים (ותיקי הצבא) – וניתוח רטרוספקטיבי שלהם באמצעות מערכת של "בינה מלאכותית" הגיע לרמת דיוק באבחון של 90%. במקרים רבים "אות האזהרה" מפני הידרדרות חמורה ומסוכנת הגיעה לרופא 48 שעות לפני שהתקבלו תוצאות בדיקות בשיטות קודמות.

נושאים קשורים:  חדשות,  יישומון,  אי-ספיקת כליות,  אבחון מהיר
תגובות