חדשות

האחיות ימשיכו בעיצומים - ביה"ד לעבודה הגיש מתווה למו"מ עם האוצר והבריאות

נציגי משרדי הבריאות והאוצר הביעו התנגדות להמשך העיצומים ולמתווה המפורט והשופטת פסקה כי הצעתה היא בגדר החלטה | שכרן של האחיות לא יופחת

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן בצאתה מבית הדין לעבודה. "בית המשפט הבין שהטיפול בחולים חשוב בהרבה מטיפול בטפסים"

סגנית נשיאת בית הדין לעבודה בתל אביב, השופטת ד"ר אריאלה גילצר כץ, לפניה התנהל היום (ה') הדיון השני בעקבות עתירת הסתדרות האחיות והאחים נגד משרדי האוצר והבריאות, הגישה לצדדים הצעה מפורטת. לאחר שנציגי משרדי הבריאות והאוצר הביעו התנגדות – פסקה כי הצעתה היא עתה בגדר החלטה וקבעה דיון נוסף ל-15 באוגוסט.

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן: "נמשיך לדרוש את שמגיע לאחיות". צפו: 

על פי המתווה שהציעה השופטת, על משרד הבריאות להודיע לבית הדין בתוך עשרה ימים מהו מספר התקנים הלא מאוישים של אחים ואחיות בבתי החולים וגם במרפאות, או תקנים מוקפאים שהובטחו להן עקב תופעת האלימות. כמו כן להמציא מידע באשר למספר האחיות בפועל ביחס למספר המיטות במחלקות בתי החולים וביחידות.

כן קבעה שיש לקיים בדיקה פרטנית של מינהלת סיעוד באשר לתקנים שלא התקבלו בפועל במקומות ספציפיים. על משרד הבריאות יהיה להגיש הצעה לתגמול נוסף לאחיות בריאות הציבור.

עוד קבעה השופטת שכל צד יכין מסמך מטעמו שבו יפרט אילו מטלות יכול למלא צד שלישי, במקום האחיות, וגם מסמכים אלה יוגשו לבית הדין בתוך עשרה ימים ולאחר מכן יתנהל עליהם מו"מ בחסות בית הדין, שיקבל דיווח מפורט על התנהלות המו"מ לאחר כל ישיבה והתקדמות שתחול בו.

כמו כן פסקה השופטת גילצר-כץ כי האחיות יוכלו בשלב זה להמשיך בעיצומים וכן הורתה שלא יופחת משכרן.

בדיון אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי לגבי מספר נושאים, המשרד מוכן לערוך שינויים. "אחד הדברים שלא הספקנו לעשות (בשבוע החולף) הוא לקיים שיח משותף עם הנהלות בתי החולים והסתדרות האחיות אחרי שהסתדרות האחיות לא הסכימה". אלא שכאן הטיחה בו יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, כשאמרה: "רצינו משא ומתן - תגיד את האמת!".

בר סימן טוב הוסיף: "מקצוע הסיעוד עבר מהפך בשנים האחרונות. הוא מקצוע פרופסיה, יש לו מהות, אתוס. זה לא מקצוע שבו מודדים מטלה יותר או מטלה פחות. אני חושב שהשיח הזה לא ראוי למקצוע. אנחנו מבינים את מצוקת האחיות ולא מתעלמים ממנה. אנחנו כואבים את זה יחד איתן. זו לא שביתה של איזשהו סקטור זניח ולא חשוב או לא חיוני - האחיות חשובות והן חיוניות והן הלב של המערכת ולכן כל דבר שהן עושות הוא פגיעה קשה".

עם קבלת החלטת השופטת אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "אנחנו לא מקבלים את המשך העיצומים. העיצומים הללו מתמשכים הרבה זמן וגורמים נזק למטופלים".

אילנה כהן הגיבה: "נאבקנו כאן למען אזרחי ישראל. אזרח שמגיע לקבל טיפול - בבית החולים או בקהילה - מגיע לו טיפול נאות. אני שמחה שסוף סוף השופטת רואה את הצדק שבמאבק האחיות".

עוד אמרה כהן: "היום דיברנו על העומסים שלנו. סוף סוף הבינו שבשנת 2019 לא הגיוני שיהיו חולים במסדרונות. בית המשפט הבין שהטיפול בחולים חשוב בהרבה מטיפול בטפסים. העיצומים שלנו נועדו לתת מענה טוב יותר למטופלים - לכל האזרחים מגיע טיפול מכובד. לא יכול להיות שייקחו רפורמה מארה"ב ויעתיקו אותה לישראל, כשמספר התקנים שונה. נמשיך בעיצומים ונמשיך לדרוש את שמגיע לאחיות".

בתוך כך גם החלה היום שביתתם של כ-3,000 עובדי המעבדות הרפואיות. השביתה מקיפה עובדים מסקטור זה בבתי החולים וגם אלה שמספקים שירותים עבור מרפאות הקהילה של "הכללית" כמו פיענוח בדיקות דם, שתן ומשטחי גרון. העובדים מתלוננים, כמו האחיות, על עומסי עבודה חריגים. אלה נובעים לטענתם מקושי לגייס עובדים ולשמרם בתנאי השכר הנמוכים, מהעסקת עובדים בחוזי העסקה העוקפים את ההסכמים הקיבוציים ומשינויים ארגוניים שנעשים באופן חד צדדי ובעקבותיהם מטילים על העובדים משימות חדשות. המשבר בתחום המעבדות הרפואיות הוכר גם בדו"ח מבקר המדינה. הערב או מחר אמורה להתקיים הערכת מצב על המשך הצעדים הארגוניים של העובדים.

נושאים קשורים:  בית הדין לעבודה,  עיצומים,  הסתדרות האחיות,  אילנה כהן,  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
02.08.2019, 12:12

פרופ ציון חגי. מקווה שאתה רושם הערות ולומד איך לעשות את זה נכון הפעם
תענוג לראות איך היא מנהלת את זה!

אנונימי/ת
02.08.2019, 17:30

אכן, לנו הרופאים יש משהו אחד או שניים ללמוד. הראשון נקרא סולידריות, השני קולגיאליות.

אנונימי/ת
02.08.2019, 14:07

כל הכבוד לאחיות ולעומדות בראש הארגון שלהן.
הלוואי והרופאים היו לומדים מהם איך לנהל מאבק.
הבעיה שראשי ארגוני הרופאים הם שבעים ומדושנים ולא דואגים לאלפים רבים של רופאים שכורעים תחת הנטל, התקינה המיושנת והדרישות ההולכות וגוברות.

02.08.2019, 17:30

יש שופטות בישראל!

אנונימי/ת
02.08.2019, 17:48

למה סתם להתלונן-אין להן ארגון פרופסיונלי
הן תמיד נגדינו ולא משתפות פעולה
העומדת בראשן לא עשתה דבר לטובתן חוץ מלצווח ככרוכיה
אם תמתינו מעט יש לפנינו מאבק איתנים בקרוב
תראו כמה סולידריות וקולגיאליות נקבל מהאחיות הלחמניות הללו והז הבלה שכביכול מנהיגה אותן

אנונימי/ת
02.08.2019, 21:50

אתה יורה בתוך הנגמ"ש. בזמן שאתה בז לאחיות נערי האוצר צוחקים צחוק גדול...