מטפורמין

יתרונות פוטנציאליים לשימוש במטפורמין באנמיה חרמשית

חוקרים מאמינים כי מטפורמין עלולה להוות טיפול פוטנציאלי באנמיה חרמשית

31.07.2019, 11:44
מטפורמין (צילום: אילוסטרציה)

אנמיה חרמשית הינה אחת מההפרעות הגנטיות החשובות ביותר הידועות לאדם. על אף הקדמה המרשימה במדע הרפואי, טיפול יעיל או ריפוי נותרו בגדר אתגר. הטיפולים הזמינים כיום כוללים הידרוקסיאוריאה (התרופה היחידה המאושרת על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי עבור אנמיה חרמשית) והשתלות מח עצם. הטיפולים המוצעים הינם בעלי מגבלות משמעותיות, על כן החיפוש אחר אפשרויות טיפוליות חדשות נותר בעינו. מטפורמין, התרופה המסורתית כנגד סוכרת, זכתה לאחרונה לתשומת לב חדשה, בעקבות ראיות מולקולריות מצטברות, על השימושים הפוטנציאליים להשפעות הפליאוטרופיות שלה.

החוקרים ניסו לבחון את התובנות החדשות בנוגע לפרמקו-דינמיקה וההשפעות הפליאוטרופיות של מטפורמין. הם הגיעו למסקנה כי ייתכן וניתן להציע טיפול עם מטפורמין באנמיה חרמשית, ואף ייתכן כי יש לה יתרון טיפולי פוטנציאלי. טענות החוקרים מסתמכות על קורלציות לוגיות בין המנגנונים הפתופיזיולוגיים המשותפים באנמיה חרמשית, לבין המידע הנוכחי על הפרמקו-דינמיקה המולקולרית של מטפורמין.

החוקרים סקרו את הראיות הקיימות והגדירו את תופעות הלוואי של מטפורמין, שהן בעלות משמעות טיפולית באנמיה חרמשית. ביניהן: הגברת הזמינות הביולוגית של ניטריק אוקסיד, אינדוקציה של סינתזת המוגלובין עוברי, הפחתה של הפנוטיפ הדלקתי וההשפעות המועילות באיסכמיה או פגיעת רה-פרפוזיה.

באופן כללי, שיקולים אלו מובילות את החוקרים לחשוב כי ישנן יותר ממספיק ראיות על מנת לתמוך בהשמה הפוטנציאלית של מטפורמין כטיפול באנמיה חרמשית.

מקור: 

Umek, N. et al. (2019). Journal of Hematology. doi: http://dx.doi.org/10.14740/jh275w

נושאים קשורים:  מטפורמין,  אנמיה חרמשית,  סוכרת,  פרמקו-דינמיקה,  מחקרים
תגובות
31.07.2019, 21:40

עדיף לרשום "עשויה" ולא "עלולה".