חדשות

משרד הבריאות: פעילות שר"פ ב"שערי צדק" חורגת מהמגבלות המותרות

בפרוצדורות רבות המבוצעות בבית החולים נמצאו פערי המתנה קיצוניים בין אלו הניתנות במסגרת הרפואה הציבורית לבין אלו בשר"פ | "שערי צדק": הרופאים הבכירים מבצעים פעילות פרטית קטנה ביותר"

ניתוח בעזרת הרובוט "דה-וינצ'י" ב"שערי צדק" (צילום: "שערי צדק")

דו"ח מיוחד של משרד הבריאות מצא כי בית החולים שערי צדק בירושלים חרג באופן קיצוני ממגבלת פעילות השר"פ שקבע משרד הבריאות, כך מדווח הבוקר (ב') אדריאן פילוט ב"כלכליסט".

על פי הדו"ח, בפרוצדורות רבות המבוצעות בבית החולים נמצאו פערי המתנה קיצוניים בין אלו הניתנות במסגרת הרפואה הציבורית לבין  אלו במסגרת השר"פ - לדוגמה, הזמן הממוצע לקבלת תור לבדיקה באמצעות חומר ניגוד מוח ללא MRI במסגרת הציבורית ב"שערי צדק" - 17 יום, בעוד שבשר"פ יום אחד בלבד, כך גם ביחס בקבלת תור לסריקה ממוחשבת של הבטן. להחלפת מפרק קרסול 219 יום המתנה לתור, בעוד שבשר"פ  - תשעה ימים. ההמתנה לתור לאיחוי גידים 145 יום ובשר"פ רק שישה ימים.

בתחילת 2018 הורה משרד הבריאות ששיעור פעילות שר"פ במוסד רפואי לא יעלה על 25% ממספר הפרוצדורות או הביקורים אצל רופאים, וזה גם השיעור המותר בכל יחידה ומכון בבית החולים.

הדו"ח החדש שחיברה ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, הראה כי קיימות 12 יחידות בבית החולים שערי צדק שבהן שיעור הפעילות בשר"פ מעל 25% ובארבע יחידות שיעור פעילות השר"פ יותר מ-40%: ביחידה לרדיולוגיה פולשנית (אנגיו) ובמכון לבדיקות תפקודי ריאה נמצא שיעור של 47%, בגסטרו מבוגרים ורפואת נשים 41% ובשמונה מחלקות נוספות נרשמה פעילות שר"פ של מעל 25%.

עוד דווח שפעילות שר"פ של 55 רופאים מבין כ-800 בסגל "שערי צדק" היא מעל 25%. במשרד הבריאות סבורים כי שיעור פעילות כזה ממחיש רמת זמינות לא מספקת לאותו רופא במסגרת הרפואה הציבורית.

תגובת "שערי צדק" המצוטטת בדיווח: "בית החולים הוא דוגמה לטיפול יעיל ומוצלח בנושא המורכב של השר"פ. הרופאים הבכירים מבצעים שיעור פעילות פרטית קטנה ביותר בהשוואה לרופאים שבמרכזי העל האחרים. בשנה וחצי האחרונות הופסקו כליל הפניות לשר"פ דרך המיון וגם כל הפרוצדורות הדחופות בשר"פ. בוצעה הסטה משמעותית של הפעילות לשעות אחה"צ והערב".

נושאים קשורים:  שערי צדק,  שר''פ,  זמני המתנה,  חדשות
תגובות