חדשות

משרד הבריאות מינה ועדה לבדיקת סוגיית אישור התרופות ב"וולפסון"

הוועדה החיצונית מונתה בעקבות תלונות על מקרים שבהם הנהלת "וולפסון" סירבה לאשר מתן תרופות לחולים למרות שרופא מומחה מהמחלקה האונקולוגית המליץ על טיפול בהן | "וולפסון": "טענות חסרות שחר"

בית החולים "וולפסון" בחולון (צילום: ויקיפדיה)
בית החולים וולפסון בחולון. צילום: ויקיפדיה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מינה ועדה מיוחדת ובראשה פרופ' תמר פרץ-יבלונסקי, מנהלת המכון האונקולוגי ב"הדסה", כדי לבדוק את סוגיית אישורי מתן תרופות מיוחדות שאינן רשומות בישראל ואינן כלולות בסל התרופות לשם טיפול בחולים, זאת לאחר שניתנה המלצה לטיפול בהן על ידי רופא מומחה המטפל באותם חולים בבית החולים.

על הבדיקה הוחלט בעקבות תלונות שהגיעו למשרד הבריאות על שני מקרים שבהם הנהלת בית החולים וולפסון סירבה לאשר מתן תרופות לחולים בעוד רופא מומחה מהמחלקה האונקולוגית באותו מוסד המליץ על כך. בשני מקרים החולות שנועדו לקבל את הטיפול נפטרו לאחר מכן.

על פי דיווח הבוקר (א') של רן רזניק ב"ישראל היום", מדובר במקרה חריג שהצריך מינוי גורם חיצוני בנוסף לצוות של המשרד לשם בדיקת הנושא.

בית החולים וולפסון מסר בתגובה: "הנהלת המרכז הרפואי וולפסון דוחה את הטענות חסרות השחר. חברי ההנהלה עושים לילות כימים כדי שהמטופלים הבאים בשערי המרכז הרפואי יקבלו טיפול מקצועי, מצוין, בטיחותי ומבוסס מדעית, וימשיכו לעשות זאת גם בעתיד".

תגובת משרד הבריאות המצוטטת בדיווח: "המשרד בודק את הטענות בשני מישורים: במסגרת ועדת בקרה והשני - בדיקה של התלונות הפרטניות. המשרד עושה זאת בשיתוף פעולה ותיאום מלא עם בית החולים".

על פי הדיווח, בשנה האחרונה שתי חולות סרטן שטופלו ב"וולפסון" נפטרו לאחר שהנהלת בית החולים סירבה לאשר להן תרופות ייחודיות, לאחר שכל התרופות והטיפולים המוכרים לא עזרו. על פי התלונות, בשני המקרים מנהל המחלקה האונקולוגית ב"וולפסון", ד"ר רונן ברנר, ביקש לאשר את מתן התרופות, קבע שהן להערכתו האופציה היחידה שנותרה לטיפול וכן שהתרופות עליהן המליץ אושרו כנדרש בהוראות משרד הבריאות ויו"ר הוועדה לאישור מחקרים בבני אדם בבית החולים.

הנהלת בית החולים התבקשה לאשר את עצם מתן התרופות, שבחלקן ניתנות רק בעירוי במחלקה האונקולוגית, לפי הנהלים של משרד הבריאות.

נושאים קשורים:  תרופות אונקולוגיות,  בית החולים וולפסון,  חדשות,  ד"ר רונן ברנר,  פרופ' תמר פרץ-יבלונסקי
תגובות
 
אנונימי/ת
21.07.2019, 10:27

מעניין אם יהיה איזה ראש שיעוף...

אנונימי/ת
22.07.2019, 07:22

צריך לבדוק האם קיימת זיקה בין האונקולוג לבין חברת התרופות ולא את בית החולים

אנונימי/ת
30.07.2019, 10:32

ובסופו של דבר וולפסון כן אשרו את מתן התרופה.
אז לא היה עדיף לעשות זאת מראש ולחסוך את הבאלגן?