חדשות

שיווק אגרסיבי של תרופה למכורים לאופיואידים עלה לחברת התרופות 1.4 מיליארד דולר

לאחר חקירה פדרלית ממושכת שהתנהלה נגד Reckitt Benckiser על פעילותה לקידום אגרסיבי של התרופה Suboxone, הגיעה החברה להסדר המשפטי הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב

Suboxone Film. צילום: שאטרסטוק

חברת התרופות האמריקאית Reckitt Benckiser הסכימה לסיים חקירה נגדה בהסדר לפיו תשלם 1.4 מיליארד דולר, במקום עונש בקנס. זאת, בעקבות חקירה פדרלית ממושכת שהתנהלה נגדה על פעילותה לקידום אגרסיבי של מכירות ושיווק של התרופה Suboxone, תרופת מרשם לשימוש של מכורים להרואין, משככי כאבים ואופיואידים אחרים. זה ההסדר הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב כדי לסיים ללא ענישה בהקשר לתרופות ובמיוחד אופיואידים.

על ההסדר נמסר בהודעה שהופצה לתקשורת על ידי עוזר התובע הכללי במשרד המשפטים של ארה"ב. הודגש בה כי המהלך הוא חלק מהמאבק כנגד משבר האופיואידים הקטלני. "גמילה משימוש במשככי הכאב הנרקוטיים מלווה בקשיים, כאבים וסכנות לחיים של מכורים לתרופות הללו", נמסר בהודעה.

בשבוע שעבר הודיעה החברה כי "הגיעה להסכמות עם משרד המשפטים ורשות הסחר הפדרלי כדי לפתור את הבעיה". לצד זה, הודיעה החברה שפעלה על פי החוק והכחישה האשמות שהיתה מעורבת בפעילות לא חוקית.

בחקירה שהתנהלה נגד החברה נאספו הוכחות על כך שבין 2010 ל-2014 ישירות ובעקיפין פעילות השיווק של החברה "נעשתה שלא באופן ראוי בהקשר למחיר התרופה ששיווקה".

Suboxone אושרה בידי ה-FDA ב-2002. התכשיר ניתן בגלולות. הוא משלב של Buprenorphine ו-Naloxone  שמיוצר בידי "איניוור", חברת בת של "רקיט" עד שנת 2014. באפריל השנה הואשמה האחרונה במעורבות בפעילות לא חוקית כלל ארצית בארה"ב בגין הגברת מכירות תכשיר בשם Suboxone Film כתרופה גנרית כביכול, במטרה להציג "תחרות בשוק התרופות" – מהלך שהוגדר כמעשה מרמה בתחום השיווק ובעקבות זאת הוגש כתב אישום פלילי נגדה. המשפט צפוי להיפתח במאי הקרוב בבית משפט מחוזי בוירג'יניה.

נושאים קשורים:  Suboxone,  Reckitt Benckiser,  התמכרות להרואין,  התמכרות לאופיואידים,  חדשות
תגובות