חדשות

תכניות הלימודים החדשות בפקולטות לרפואה בישראל מוכיחות את עצמן

התנועה לחופש המידע בדקה את ציוני הסטודנטים לרפואה בפקולטות השונות ומצאה: כמעט שאין פערים בציונים

הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל. צמצמה פערים. צילום: דרור מילר

ציוני הגמר של הסטודנטים לרפואה בפקולטה הצעירה ביותר בישראל, באוניברסיטת בר אילן בצפת, השתוו ב-2018, לראשונה מאז נוסדה ב-2011, לציוני הסטודנטים בארבע הפקולטות הוותיקות של אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון בחיפה ואוניברסיטת בן גוריון בנגב, כך מדווחת הבוקר (ד') הילה ויסברג ב"גלובס". הנתונים נמסרו לראשונה על ידי הפקולטות ונותחו על ידי התנועה לחופש המידע.

בדיווח נמסר כי בשנים קודמות הציון הממוצע של הסטודנטים מבר אילן היה נמוך מעט לעומת ציוני הסטודנטים בארבע הפקולטות הוותיקות. בבן גוריון הציון הממוצע הוא 73, בטכניון 75 ובאוניברסיטת תל אביב 76. ב-2017 הציון הממוצע שהושג בצפת היה הנמוך ביותר – 74, ואילו בפקולטות בתל אביב ובטכניון היה הגבוה ביותר: 78 ו-77 בהתאמה.

הציון הסופי משקלל את הציונים הממוצעים שהושגו במועד א' של בחינות הגמר ברפואה שהן אחידות ומתקיימות בחמישה מקצועות היסוד: פנימית, נשים, ילדים, פסיכיאטריה וכירורגיה. רק מי שעבר את חמש הבחינות האלו יכול להתקדם לשנת הלימודים האחרונה, לסטאז'.

בדיווח נמסר כי התוצאות מראות שהפערים בציונים בין הפקולטות קטנים מאוד, מה שמעיד על אחידות במאפייני הסטודנטים ועל רמת לימודים גבוהה בשל סף הקבלה הגבוה ללימודים - ציון של 730 לפחות בפסיכומטרי.

כמו כן, ציוני הסטודנטים מעידים שתכניות הלימודים החדשות מוכיחות עצמן: צפת היא הפקולטה היחידה בישראל בה יש שני מסלולים: ארבע שנתי ותלת שנתי. בתל אביב קיים מסלול ארבע שנתי, לצד מסלול שש שנתי. ב-2017, במסלול השש שנתי, הציון הממוצע היה 77, בארבע שנתי 76 ובתלת שנתי 73.

פרופ' רבקה כרמי, לשעבר נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, צוטטה: "פסיכומטרי גבוה לא מעיד על טיבו של רופא. התכנית השש שנתית היא פאסה".

נושאים קשורים:  סטודנטים לרפואה,  הפקולטה לרפואה בצפת,  פקולטות לרפואה בישראל,  מבחני הסמכה,  חדשות,  פרופ' רבקה כרמי,  התנועה לחופש המידע
תגובות
 
20.07.2019, 08:52

קבלה לתוכנית הארבע שנתית קשה מהקבלה לתוכנית ה - 6 שנתית ואחוזי הקבלה נמוכים הרבה יותר. עובדתית זאת תוכנית הלימודים הקשה ביותר לקבלה במדינה נכון להיום.

לגבי הציונים בצפת, זאת בשורה משמחת מעוד אספקט כי היא אומרת בעצם שאיכות ההוראה במחלקות בבתי החולים הקטנים בפריפריה הצפונית לא נופלת מאיכותה כפי שנלמדת בבתי החולים הגדולים כמו איכילוב, רמב"ם, הדסה וסורוקה. למרות חוסר התקציב וחוסר ההשקעה הרפואה הישראלית לבסוף מראה את עושרה האמיתי והוא העושר האנושי.