חדשות

ב"מעייני הישועה" מציינים: אפס היפגעות מוחית בקרב פגים

בשנה האחרונה טופלו בפגיית בית החולים כ-400 פגים - כל פג חדש שנולד לפני שבוע ה-30 מוכנס לשקית ייעודית השומרת על חום גופו למניעת דימום מוחי

תינוק (צילום: אילוסטרציה)
תינוק בפגייה (צילום: אילוסטרציה)

בית החולים מעייני הישועה בבני ברק מדווחים כי בשנה החולפת נרשמה בפגיית בית החולים "אפס היפגעות" מוחית בקרב הילודים וכן שבכירים ממשרד הבריאות שערכו אשתקד ביקורות במקום אף המליצו שמודל העבודה הקיים בפגייה זאת יועתק לכלל בתי החולים בישראל.

מספר הפגים שנולדו בשנה החולפת ב"מעייני הישועה", כך נמסר, התקרב ל-400. כ-90 מהם נולדו במשקל לידה של 1,750  גרם "והיו גם כמה במשקל של פחות מ-1 ק"ג", ציין ד"ר יעקב הרצליך, רופא בכיר בפגייה ואחד משלושת הנאונטולוגים העובדים ביחידה זאת. בין הילודים גם היה אחד בשבוע ה-23 להריון ואחר בשבוע ה-24 במשקל לידה של 520 גרם. גם פגים אלה שוחררו לבתיהם לאחר שהות בפגייה ללא דימום מוחי, כשהם בריאים.

ד"ר הרצליך: "אחת הבעיות הרפואיות השכיחות בפגים היא דימום במוח. כלי הדם רגישים ומועדים לפורענות. נזקי דימום מתחלקים לארבעה סוגים: בדרגה 2-1 זה דימום שנחשב לקל ו-4-3 הן דרגות קשות. בשנה החולפת סיימנו עם אפס מקרים של דרגה 4-3, וזהו הישג מרשים במיוחד".

הנוהל שהונהג בפגייה זאת: כל פג חדש שנולד לפני השבוע ה-30 מטופל בידי צוות בכיר ומוכנס לשקית ייעודית מיוחדת כדי לשמור על חום גופו. כן משתמשים במזרן חימום חד פעמי ולא מטלטלים תינוקות אלה 72 שעות.

ד"ר הרצליך: "פגים שנולדים עם חום גוף נמוך מדממים בראש ומאבדים מחום הגוף במהירות משמעותית. בעבר הוכנסו לפגייה תינוקות עם חום של 35-34.5 אולם הודות לפעולות לשמירת חום הגוף, הם מוכנסים לפגייה כאשר חומם 36.5, וזה הסטנדרט".

בחודש האחרון הוסיף הרצליך, הפגייה בבית החולים היתה בתפוסה מלאה - נולדו 13 פגים במשקל של פחות מ-1,750 גרם, ש"זה, ככל הידוע לנו, נתון שהוא לפעמים ממוצע שנתי בבתי חולים אחרים".

נושאים קשורים:  ד"ר יעקב הרצליך,  פגות,  פגייה,  המרכז הרפואי "מעייני הישועה",  דימום מוחי,  נאונטולוגיה,  חדשות
תגובות