חדשות

מחקר אוסטרלי: שחפים מאחסנים חיידקי-על עמידים לאנטיביוטיקה

אחד ממיני השחפים הנפוצים באוסטרליה, ה-silver gulls, מאחסן בגופו חיידקים הגורמים לזיהומים חמורים במערכת השתן ולאלח דם בבני אדם

שחפים כסופים. נושאים חיידקים ל-carbapanem, תרופה אנטיביוטית המכונה "תרופת קו אחרון" לטיפול בזיהומים. צילום: שאטרסטוק

אחד ממיני השחפים הנפוצים והאטרקטיביים ביותר לתצפיות תיירים באוסטרליה, ה-silver gulls (שחף כסוף), מאחסן בגופו חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ומפיץ אותם. כך הם מגיעים לבני אדם שנדבקים בחיידקים אלה וגם חיות משק. כך נטען במחקר חדש שנעשה באוניברסיטה בעיר פרת' באוסטרליה ופורסם בשבוע שעבר ב-Journal of Antimicrobial Chemotherapy.

סוגיית החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה מעסיקה כיום גורמים רבים, המודאגים מהיקף התופעה במערכות הבריאות וכן במחקר המדעי. החיידקים שנתגלו אצל השחפים גורמים לזיהומים חמורים במערכת השתן ולאלח דם (ספסיס).

עורכי המחקר דיווחו כי בדקו 562 דגימות מלשלשת שחפים ואצל יותר מ-20% מהבדיקות נמצאו החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה וכן עם עמידות לתרופות אחרות. בין השאר נמצא כי מין הציפורים הזה, השכיח בחופי אוסטרליה, נושא חיידקים ל-carbapanem – תרופה אנטיביוטית המכונה "תקופת קו אחרון" לטיפול בזיהומים ובאלח דם.

ה-WHO הגדיר השנה את עמידות החיידקים לאנטיביוטיקה כאחת מעשרת האיומים הגלובליים החמורים ביותר על בריאות האנושות. עמידות אנטי-מיקרוביאלית (AMR) לטיפול רפואי של חיידקים, פרזיטים, נגיפים ופטריות, מאיימת להחזיר את האנושות לעידן שבו לא תוכל להתמודד עם זיהומים ומחלות שונות כמו דלקת ריאות, שחפת, זיבה או סלמונלה, ואי היכולת להתמודד עם זיהומים ומחלות אלה יחייבו לבצע, כפשרה שאיננה רצויה, ניתוחים ופרוצדורות קשות כמו כימותרפיה, הזהיר ה-WHO.

החוקרים האוסטרלים מסרו כי הרגלי האכילה של השחפים הם כנראה ההסבר מדוע הציפורים הללו נדבקים בחיידקי-על פתוגניים אלה ומאחסנים אותם בגופן. הן ניזונות מזבל ואשפה שבני אדם משליכים אחריהם מבלי לטפל בה בדרכים נכונות וכך הציפורים מפיצות את החיידקים למרחקים גדולים מאוד.

נושאים קשורים:  עמידות לאנטיביוטיקה,  שחפים,  זיהומים,  חדשות,  אלח דם,  carbapanem
תגובות