דביגטרן

אידרוסיזומאב משחזרת באופן מלא גורמי קרישה שעוכבו ע"י דביגטרן

חוקרים טוענים כי אידרוסיזומאב יעילה יותר בהשוואה לגורמי קרישה אחרים, ולא נוטה לפיצוי יתר

10.07.2019, 18:12
תרופות נוגדות קרישה (צילום: אילוסטרציה)

עד כה לא בוצעו מחקרים השוואתיים העוסקים בשחזור קרישת הדם באמצעות תרופות שונות, לאחר טיפול עם דביגטרן. החוקרים בדקו את היעילות והפוטנציאל תומך הקרישה של האנטידוט הספציפי אידרוסיזומאב, בהשוואה לגורמי קרישה מרוכזים לא ספציפיים, שהיו מומלצים בעבר.

החוקרים בחנו בתנאי מעבדה את ההשפעה של דביגטרן (בריכוז 184 ננוגרם/מ"ל), על יצירת קריש המורכב מפיברין וטסיות מצומדות, בכלי דם פגוע תחת תנאי זרימה של 600 שניה-1. מגנוני ההיפוך והיעילות של אידרוסיזומאב (בריכוזים של 0.3-3 מ"ג/מ"ל) עברו השוואה לאלו של גורמים תומכי קרישה לא ספציפיים – תרכיז קומפלקס פרותרומבין משופעל (25-75 יחידות/ק"ג), תרכיז קומפלקס פרותרומבין (70 יחידות/ק"ג) או פקטור 7 רקומביננטי משופעל (120 יחידות/ק"ג). החוקרים מדדו את היצירה של תרומבין ופרגמנט של פרותרומבין (F1+2), יחד עם פרמטרים בתרומבו-אלסטומטריה.

החוקרים מצאו כי דביגטרן גרמה לירידה ניכרת בפיברין (87%) ותגובת טסיות (36%) עם כלי דם פגועים (p<0.01). בנוסף, היא שינתה באופן משמעותי את יצירת התרומבין, כמו גם מדדים תרומבו-אלסטומטריים (עיכוב הדינמיקה והפחתת המיצוק). התרופה אידרוסיזומאב שיקמה לחלוטין את רמות הפיברין וציפוי הטסיות במבחני זרימה. זאת ועוד, היא ביטלה את הפגיעה ביצירת התרומבין, F1+2 ואותם מדדים שנפגעו על ידי דביגטרן. בהשוואה לאידרוסיזומאב, התרכיזים האחרים (תרכיז קומפלקס פרותרומבין רגיל ומשופעל) פיצו רק באופן חלקי על השינויים להם גרמה דביגטרן, ולא הצליחו לשחזר אותם באופן מלא. הם אמנם שיפרו את מרבית הפגיעות במבחני הקרישה, אך הייתה להם נטייה לפיצוי יתר בקינטיקה של יצירת תרומבין, לצד עליה משמעותית ברמות ה-F1+2.

החוקרים הגיעו למסקנה כי אידרוסיזומאב מצליחה להפוך את השינויים בביו-מרקרים הקרישתיים הישירים והבלתי ישירים, שנגרמו כתוצאה משימוש בדביגטרן. עוד הם מצאו כי אידרוסיזומאב הייתה יעילה באופן חד משמעי, בהשוואה לגורמים פרו-קרישתיים לא ספציפיים. בנוסף, הנוגדן לא השפיע באופן מוגזם, כשם שעשו הפקטורים הלא ספציפיים.

מקור: 

Arellano-Rodrigo, E. et al. (2019). Transfusion. https://doi.org/10.1111/trf.15259

נושאים קשורים:  דביגטרן,  אידרוסיזומאב,  צימוד טסיות,  פיברין,  מחקרים
תגובות