חדשות

קרן רפפורט תורמת להקמת מרכז לחקר הסרטן ומרכז למחקר רפואי בטכניון

טקס הנחת אבן הפינה לבניין למחקר רפואי מתקדם התקיים אתמול בחיפה במעמד בנותיהם של הפילנתרופים רות וברוך רפפורט ז"ל

מימין לשמאל, פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר, פרופ' פרץ לביא, ד"ר ורד דרנגר וגב' עירית רפפורט

קרן ברוך ורות רפפורט תתרום לטכניון להקמת מרכז בינתחומי לחקר הסרטן ולהקמת בניין למחקר רפואי מתקדם לצד הפקולטה לרפואה.

טקס הנחת אבן הפינה לבניין למחקר רפואי מתקדם התקיים אתמול (ג') בחיפה במעמד בנותיהם של רות וברוך רפפורט, עירית רפפורט וד"ר וורד דרנגר, ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש-רותם, נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא, חתן פרס נובל בכימיה פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר, דיקן הפקולטה לרפואה פרופ' אילון אייזנברג ונציגי הקרן עו"ד מוריאל מטלון ובוריס קרסני.

רות וברוך רפפורט ז"ל תרמו להקמת בניין הפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט ושל המכון רפפורט למחקר במדעי הרפואה. בראשית שנות ה-70 הם התגייסו לעזרת הטכניון, שביקש אז להרחיב את פעילות הפקולטה. עד אז היא פעלה בבניין המנזר הישן שבחצר בית החולים רמב"ם. פרופ' דוד ארליק מייסד הפקולטה פנה לזוג הנדבנים והודות לתרומתם נבנה מגדל בן 14 קומות שבו פועלת הפקולטה כיום. הבניין נחנך ב-1979. כבר אז האמינו הנדבנים שחברי סגל בפקולטה יזכו בעתיד בפרס נובל. ואמנם, ב-2004 זכו בפרס הפרופסורים אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר.

ב-1982 הוסיפה משפחת רפפורט תרומה נוספת להקמת המכון למחקר במדעי הרפואה ולתמיכה בחוקרים המבצעים בו את מחקריהם בתחומי הסרטן, מחלות הלב והמוח וגנומיקה. מטרה נוספת שהנדבנים הציבו בחזונם: להפוך את הפקולטה ליעד מבוקש ללימודי רפואה ולתמיכה אזורית בכל ארצות המזרח התיכון. היוזמה להקמת המכון למחקר בינתחומי של מחלת הסרטן היתה של פרופ' צ'חנובר.

משפחת רפפורט תרמה גם למרכז הרפואי רמב"ם וב-2014 נפתח בקמפוס זה בית החולים לילדים.

בטקס אתמול אמרה עירית רפפורט: "לתפישתי ולתפישת משפחתי, תפקידה של הפילנתרופיה הפרטית היא תמיכה בתשתיות המאפשרות מחקר ומדע בסיסי. תפקידנו איננו רק לתמוך במחקר ובמדע, אלא גם לקיים את זכות הפילנתרופיה תוך שמירה על כללי אתיקה גבוהים ביותר. התמיכה הפילנתרופית במדע יכולה וצריכה לשמר לנגד עיניה את הערך של מדע פורץ דרך, ליטול סיכונים בידיעה ברורה כי חלק ניכר מהמחקרים לא יעלו יפה אך עדיין ניתן יהיה להפיק מהם תובנות לטובת החברה והאנושות כולה".

פרופ' צ'חנובר אמר: "שתי אמרות משקפות את ההתרגשות שלי מן התרומה הנדיבה של משפחת רפפורט וההזדמנות שהיא נותנת לנו לרכז מאמצים בינתחומיים של רופאים, מדענים ומהנדסים כדי לקדם את הבנת מורכבותה של מחלת הסרטן ולנסות לסלול דרכים לגילוי אמצעים חדשים לריפויה. הראשונה היא אמרת החכמים שברוך רפפורט נהג לצטט תכופות כדי להסביר את השקפת עולמו, והיא: 'אם אין קמח אין תורה' אך גם אם 'אין תורה אין קמח'. אין משמעות לחיים חומריים מבלי למלאם ברוח.

האמרה השנייה היא של מרי לאסקר, מחלוצי הפילנתרופיה האמריקאית לתמיכה במחקר ביו-רפואי בארה"ב, שבנסיונה להסביר את הקשר הלא פשוט שבין מחקר בסיסי בביולוגיה לבין פיתוחים ברפואה אמרה: 'אם אתם חושבים שמחקר הוא יקר, חישבו על המחיר שהמחלות גובות מאיתנו'".

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא אמר: "תרומת קרן רפפורט להקמת המרכז הבינתחומי לחקר הסרטן מציבה את הטכניון בחזית המחקר המדעי למיגורה של המחלה. אני משוכנע שבעזרת התרומה הנדיבה יתגשם חלומם של מקימי הפקולטה - החלום שבו שיתוף פעולה חוצה תחומים בין ההנדסה, מדעי החיים והרפואה יביא לפריצות דרך באבחון ובטיפול במחלות".

ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם, אמרה בטקס: "אני צופה בכם מהצד בהשתאות, בפליאה ובהערצה על מה שעשיתם כאן. כמו רבים אחרים, גם אני ישבתי הרבה במחלקה האונקולוגית הסמוכה. ליוויתי קרובים ואהובים. תמיד קיווינו לעתיד אחר בתחום הסרטן, עתיד שבו נקבל תרופה שתרפא את המחלה הזאת. אני נרגשת מאוד לעמוד כאן באירוע הזה שעליו חלמנו שנים רבות". בהמשך הוסיפה: "התפקיד שלכם לרפא והתפקיד שלי לדאוג שיהיו פחות חולים".

נושאים קשורים:  קרן ברוך ורות רפפורט,  הטכניון,  ד"ר עינת קליש-רותם,  פרופ' פרץ לביא,  פרופ' אהרן צ'חנובר,  פרופ' אילון אייזנברג,  פילנתרופיה
תגובות