מחקרים

טיפול הכולל תאי הרג טבעיים המבטאים רצפטור כימרי יעיל לטיפול בגידולים מוצקים

החוקרים הצליחו להדגים כיצד תאי הרג טבעיים המבטאים רצפטור כימרי מצליחים להשמיד MDSCs ובכך להציל תאי CAR-T שנפגעו ולשפר את פעילותם בטיפול בגידולים מוצקים

תאי סרטן (הדמיית אילוסטרציה)

חלק מהגידולים המוצקים עמידים לטיפולים אימוניים תאיים מכיוון שהם מכילים אפקטורים המדכאים את מערכת החיסון כמו MDSCsי(myeloid- derived suppressor cells) המעכבים לימפוציטים ציטוטוקסיים. שיטות להפיכה של המיקרו-סביבה הגידולית (TME – tumor microenvironment) המדכאת את מערכת החיסון צריכות גם למשוך ולהפעיל מרכיבים חיסוניים בעלי פעילות אנטי-גידולית.

על מנת לענות על הצורך הזה, החוקרים פיתחו תאי הרג טבעיים (NK – natural killer) עם גנים מותאמים הנושאים רצפטור כימרי המורכב מרצפטור המשפעל NKG2D המחובר לשרשרת ζ ציטוטוקסית של הרצפטור לתאי Tי(NKG2D.ζ). תאי ה-NKG2D.ζ–NK מכוונים ל-MDSCs, אשר מבטא ביתר ליגנדים של NKG2D ב-TME.

החוקרים בדקו את היכולת של תאי NKG2D.ζ–NK להשמיד MDSCs במודל של TME בשתל מסוג xenograft ולשפר את הפעילות האנטי-גידולית של תאי T עם ה-CARי(chimeric antigen receptor) המכוון לגידול.

החוקרים הראו שתאי NKG2D.ζ–NK ציטוטוקסיים כנגד MDSCs, אך לא פועלים נגד תאים המבטאים ליגנד NKG2D ברקמות תקינות. NKG2D.ζ–יNK, בשונה מתאי NK רגילים, מפרישים ציטוקינים פרו-דלקתיים וכימוקינים בתגובה ל-MDSCs באזור הגידול ומשפרים את ההסננה ואת הפעילות האנטי-גידולית של תאי CAR-T שהוחדרו, אפילו בגידולים בהם ה-TME האימונוסופרסיבי מעכב את הטיפול. בנוסף, בשונה מ-NKG2D האנדוגני, NKG2D.ζ אינו רגיש להפחתת הוויסות המתווכת ע"י ה-TME וכתוצאה מכך מצליח לשמור על תפקודו אפילו במיקרו-סביבה מדכאת.

דוגמא קלינית המאשרת את הממצאים היא שתאי NKG2D.ζ–NK שנוצרו ממטופלים עם נוירובלסטומה השמידו MDSCs אוטולוגי בתוך הגידול שהיה בעל יכולות דיכוי CAR-T.

החוקרים הסיקו כי טיפול בגידולים מוצקים שיכלול גם תאי NKG2D.ζ–יNK וגם תאי CAR-T יכול לשפר את התגובות לטיפול בהשוואה לטיפול עם CAR-T בלבד.

מקור: 

Parihar, R. et al. (2019) Cancer Immunology Research 7,3.

נושאים קשורים:  מחקרים,  גידולים מוצקים,  MDSCs,  לימפוציטים ציטוטוקסיים,  תאי הרג טבעיים,  CAR T,  מיקרו-סביבה
תגובות