חדשות

ההנחות לקופות החולים הן הגורם העיקרי לגירעון בתי החולים הציבוריים בישראל

דו"ח הפיקוח על מערך האשפוז מציג תמונת מצב פיננסית עגומה: גירעון של כ-6 מיליארד שקל בכלל בתי החולים ופערים בין מרכז לפריפריה

כ-99% מהפעילות הרפואית במערך האשפוז מתבצעים בבתי החולים בהם גירעון מובנה מפעילות רפואית. צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

האגף לפיקוח על מערך האשפוז במשרד הבריאות פרסם אתמול (ב') טיוטת דו"ח פיננסי לשנת 2017 על כלל בתי החולים הציבוריים-כלליים בישראל.

הדו"ח, שנשלח להערות, נועד להציג תמונת מצב פיננסית מלאה על כלל בתי החולים הציבוריים-כלליים בארץ - בתי החולים הממשלתיים, של שירותי בריאות כללית ועצמאיים - ולפקח עליהם פיננסית. בטיוטת הדו"ח מידע השוואתי המשווה בין בתי החולים לפי בעלות, מחוז וגודל.

בין הנתונים המרכזיים במסמך המחזיק 18 עמודים, בבתי החולים בישראל הפעילות הרפואית ב-2017 הסתכמה בכ-28.6 מיליארד שקל במחירים מלאים לפי מחירון משרד הבריאות. ההכנסות נטו מאותה פעילות הסתכמו בכ-22.8 מיליארד שקל, כלומר נצבר גירעון של כ-6 מיליארד שקל.

בתי החולים העניקו לקופות הנחות בסך כולל של כ-5.8 מיליארד שקל, רובן מתוקף הרגולציה הכלכלית המוטלת עליהם ומחייבת את בתי החולים במתן הנחות לקופות החולים.

הפער בין ההכנסות נטו לבין עלות הפעילות הרפואית מתבטא בגירעון אצל רוב מוחלט של בתי החולים: כ-99% מהפעילות הרפואית במערך האשפוז מתבצעים בבתי החולים בהם גירעון מובנה מפעילות רפואית, כלומר עלות הפקת הפעילות הרפואית בהם עולה על הכנסותיהם נטו.

בתי חולים רבים הם גרעוניים על אף שפעילותם ברוטו (במחירים מלאים). כלומר, אלמלא ניתנו ההנחות במחיר המחירון, הם היו רווחיים.

ההוצאות על שכר הרופאים מהוות כ-40% מהוצאות השכר, בעוד שהרופאים מהווים כ-20% מכוח העבודה.

בהשוואה בין בתי החולים במדד של עלות לשקל תפוקה (המדד המשקף את יעילות בתי החולים לפי כמה שקלים עולה לייצר שקל של פעילות רפואית), נמצא כי לבתי החולים תוצאות שונות על אף שלחלקם מאפיינים דומים בגודל, בעלות ומחוז.

פערים גדולים במערכי האשפוז בין מרכז לפריפריה

בין הנתונים הנוספים שמציג הדו"ח ומדגים את הפערים הגדולים במערכי האשפוז שבין תל אביב ומרכז הארץ לבין הצפון והדרום: בתל אביב והמרכז, ב-2017 היו 7,367 מיטות אשפוז – 2.1 לכל 1,000 נפש, 6,037 רופאים ו-11,565 אחיות.

בצפון ובחיפה: 4,650 מיטות, 1.9 ל-1,000 נפש ו-3,564 רופאים. בדרום הארץ: 1,986 מיטות אשפוז – 1.5 לכל 1,000 נפש. בירושלים: 1,843 מיטות – 2 ל-1,000 נפש.

יש לציין שהיחס בכוח האדם בין מספר הרופאים לאחיות נע סביב 20% (רופאים) ל-36%-40% (אחיות) בכל אחד מהמחוזות.

בבתי החולים הממשלתיים ב-2017 היו 8,037 מיטות, בבתי החולים של ה"כללית" 4,705 ובבתי החולים העצמאיים – כמו "הדסה", "שערי צדק", "אסותא" – 3,104.

עם זאת מציינים עורכי הדו"ח כי ההכנסות גדלו בממוצע לשנה בהשוואה ל-2016 ב-6% (במחיר ריאלי 3%) כאשר בתי החולים הקטנים הציגו קצב גידול גדול יותר עקב גידול בפעילות בבתי החולים המשפחה הקדושה בנצרת, מעייני הישועה או אסותא אשדוד, שנפתח ב-2017.

את הפערים השונים מציינים עורכי הדו"ח ניתן להסביר בדרכים הבאות: קיים פוטנציאל התייעלות של בתי חולים דומים בעלי תוצאה שונה, על ידי העברת ידע ניהולי בין מוסדות. כמו כן, קיים צורך בהמשך השיפור במנגנון ההשוואה בין בתי החולים.

לאור השונות הרבה בביצועי בתי החולים עולה הצורך לוודא שהקצאת המשאבים במערכת מבטאת את השונות המובנית בפעילותם.

הדו"ח גם מתייחס לאופן כיסוי הגרעונות: גרעונות בתי החולים העצמאיים מכוסים רק באופן חלקי על ידי המדינה, עובדה המתבטאת בחוסר היציבות שלהם בשנים האחרונות ובהסכמי ההבראה הנחתמים איתם.

ליצמן: "לתקן את העיוות שבתקצוב בתי החולים הציבוריים"

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר בתגובה לנתוני הדו"ח: "הדו"ח מציג בפעם הראשונה תמונה מלאה של מערך האשפוז בישראל ונותן תוקף רשמי לתחושות שליוו אותי לאורך זמן כי קיים אי שוויון בתקצוב בתי החולים הנמצאים בבעלות שונה. כדי לצמצם את אי השוויון בתמיכה, דאגתי בשנת 2015 לתמיכה שוטפת בבתי החולים שאינם ממשלתיים בסכום של 200 מיליון שקל בכל שנה.

"הנתונים בדו"ח מראים שיש צורך בהגדלה משמעותית בסכום התמיכה בפעילות השוטפת של בתי החולים הציבוריים וכן נדרשת פעולה דחופה של הממשלה כדי לתקן את העיוות שבתקצוב בתי החולים הציבוריים השונים".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: "הדו"ח מציג את יכולות הפיקוח הפיננסי של משרד הבריאות ובמאמציו לחיזוק איתנותם הפיננסית של בתי החולים בישראל. הדו"ח סוקר את הפעילות הכלכלית של כל בתי החולים הציבוריים הכלליים בכלל זה כולל אלה שנתוניהם הכספיים לא פורסמו בציבור מעולם.

"מהתמונה המוצגת בדו"ח עולה הצורך הברור לבדוק מהן הסיבות לפערים המוצגים ברמה הגיאוגרפית וברמת הבעלות ולפעול לצמצמם". המנכ"ל ציין כי לשם הכנת הדו"ח הושג שיתוף פעולה וסיוע בהעברת הנתונים מבתי החולים.

נושאים קשורים:  דו"ח פיננסי,  מערך האשפוז,  תקצוב בתי החולים,  חדשות,  גרעונות בתי החולים
תגובות
 
אנונימי/ת
03.07.2019, 00:11

מערכת מטורללת לגמרי . עסוקה בלהעסיק את עצמה . רק 8 שעות ביום קפות חולים כולן עובדות. ואחרי שעות העבודה זורקים את החולים לבתי חולים והחל מחמישי ועד ראשון מוצפים בטפשות עי הקופות. חלם 2019

אנונימי/ת
03.07.2019, 13:29

אם כך חושב משרד הבריאות, שיקבע באופן סטטוטורי שהסדר הקאפ תופס, ואין לבצע הנחות לקופות.
כמובן שזה לא יפתור את הבעיה, רק יגדיל את הגירעון בקופות. אבל מה זה משנה

04.07.2019, 12:06

זו מדיניות של משרד הבריאות. אל תתנו לכוחרת הכתבה להטעות אתכם "ושלא יעבדו עליכם...."