פוליפים באף

שינויים היסטו-פתולוגיים והמטולוגיים בפוליפים חוזרים באף

חוקרים טוענים כי עיצוב הרקמה לאחר טיפול ברינוסינוסיטיס הינו דינמי ומשתנה בהתאם לאופי המחלה

הדמיה של הסינוסים (צילום: אילוסטרציה)

קיים מידע מוגבל על ההבדלים ההיסטולוגיים וההמטולוגיים בין רינוסינוסיטיס ראשונית וכרונית, עם פוליפים באף. החוקרים ערכו אנליזה של השינויים ההיסטולוגיים וחקרו היבטים כגון הסננת אאוזינופילים, בצקת תת-אפיתליאלית, היפרפלזיה של תאי גביע ועובי הממברנה הבזאלית. בנוסף, בוצעה מדידה של רמות האאוזינופילים והבאזופילים בדם לפני ניתוח, הן במחלה ראשונית והן בכרונית.

החוקרים הכלילו במחקר הרטרוספקטיבי 32 מבוגרים שנתנו את הסכמתם לכך. הנבדקים היו בעלי פוליפים באף, שטופלו בניתוח ראשוני ולאחר מכן עברו ניתוח חוזר.

החוקרים מצאו כי בניתוח הראשון היה מתאם חיובי משמעותי (p<0.05) בין כל הגורמים ההיסטו-פתולוגיים, כמו גם בין ספירות האאוזינופילים ברקמה ובדם. נמצא גם מתאם חיובי בין מדדי בצקת תת-אפיתליאלית לרמות האאוזינופילים בדם (p<0.025). בניתוח החוזר שעשו הנבדקים, רק עובי הממברנה הבזאלית הייתה במתאם חיובי עם: (1) ספירות האאוזינופילים ברקמה ו-(2) היפרפלזיה של תאי גביע (p=0.001 בשניהם). במקרים של מחלה חוזרת, נמצא שוב מתאם חיובי בין ספירות האאוזינופילים ברקמה ובדם (p<0.05). ספירת האאוזינופילים הממוצעת ברקמה ברינוסינוסיטיס כרונית עם פוליפים באף הייתה נמוכה באופן משמעותי בהשוואה למחלה הראשונית (p<0.001).

לדעת החוקרים, התוצאות תומכות בהנחה כי עיצוב מחדש של הרקמה בעקבות ניתוחים וטיפולים רפואיים ברינוסינוסיטיס כרונית עם פוליפים באף הינו תהליך דינמי. כמו כן, תהליך זה מאופיין בהבדלים חשובים בספירות האאוזינופילים ברקמה בין מחלה ראשונית לכרונית. האופן שבו הרקמה מתעצבת לאחר הטיפול דורש חקירה נוספת וייתכן כי יש צורך לא רק בכמות מטופלים גדולה יותר, אלא בריבודם בהתאם לזמן שעבר מתום הטיפול.

מקור: 

Brescia, G. et al. (2019). International Forum of Allergy & Rhinology https://doi.org/10.1002/alr.22314

נושאים קשורים:  פוליפים באף,  רינוסינוסיטיס,  היסטו-פתולוגיה,  אאוזינופילים,  עיצוב מחדש של הרקמה,  המטולוגיה,  מחקרים
תגובות