חדשות

"סמס-הפסק!": תכנית גמילה מעישון המבוססת על SMS לחיילי צה"ל

מחקר חדש מוכיח לראשונה כי תכנית גמילה מעישון המבוססת על הודעות לטלפון נייד היא ישימה בתנאי שירות צבאי ובאוכלוסיה צעירה וטכנולוגית שרגילה לקבל מענה מהיר ובכף היד

חייל עם טלפון נייד. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

חוקרים מהמרכז הרפואי הדסה, האוניברסיטה העברית, חיל הרפואה והאגודה למלחמה בסרטן דיווחו לכתב העת BMC Public Health על תכנית גמילה מעישון המבוססת על הודעות סמס לטלפון נייד היכולה לסייע לגמילה מעישון בקרב חיילים.

בדיווח על המחקר שהדגים את ישימות תכנית הגמילה בשיטה זאת, הודגש כי עישון סיגריות הוא גורם מרכזי לתחלואה ולתמותה הניתנת למניעה. צעירים רבים מתחילים לעשן בגילאי השירות הצבאי ובקרב חיילים נמצאו שיעורי עישון גבוהים יותר מאשר באוכלוסיה הכללית.

לעישון השפעה שלילית על בריאות וכשירות החיילים, אך תכניות לגמילה מעישון בצבא מהוות אתגר, בעיקר בשל הקושי בהנגשת שירותי הגמילה.

Champix
Pfizer
RX
Partially covered by the Health basket
Champix

Health basket inclusion: Champix will be given to the treatment of smoking cessation parallel to supportive means. TABS: 55 x 0.5 mg, 56 x 1 mg; starter pack: 11 x 0.5 mg + 14, 28 x 1 mg. Days 1 – 3: 0.5 mg ×1/d. Days 4– 7: 0.5 mg ×2/d. Day 8 – end of tmt.: 1 mg ×2/d. Pts. should be treated with Varenicline for 12 wks. For pts. who have successf. stopped smok. at the end of 12 wks., an addit. course of 12 wks. tmt. with Varenicline is recomm. to further incr. the likelihood of long-term abstinence. Pts. with ren. impair. No dosage adjust. is necessary for pts. with mild- moder. renal impair. For pts. with sev. renal impair. (estimated CrCl <30 mL/min), the recomm. start. dose of Varenicline is 0.5 mg ×1/d. The dose may then be titrated as needed to a max. dose of 0.5 mg×2/d. For  pts. with end-stage renal dis. underg. hemodialysis, a max. dose of 0.5 mg mg×/d may be admin. if toler. Aid to smoking cessat. for adults over 18 yrs. C/I: Not to pts. under 18 yrs., hypersens.

מחקרים קודמים הראו כי תכניות לגמילה מעישון המבוססות על שליחת הודעות טקסט לטלפון נייד הן ישימות ויעילות, אך חסר היה עד כה מידע על התאמתן לחיילים.

לכן פיתח צוות החוקרים, בהובלת הסטודנט דב בארי-ויסברג, ד"ר יעל בר זאב והחוקר הראשי ד"ר חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור של "הדסה" והאוניברסיטה העברית, יחד עם רס"ן מרינה מלצר מחיל הרפואה ושותפיהם מהאגודה למלחמה בסרטן ומאוניברסיטאות אמריקאיות, תכנית חדשנית לגמילה מעישון בעזרת הודעות לטלפון נייד, מותאמת במיוחד עבור חיילי צה"ל.

התכנית נקראת "סמס-הפסק!". מטרת המחקר היתה להעריך את ישימות התכנית ולהפיק לקחים לשם שיפורה והטמעתה לציבור גדול יותר.

למחקר גויסו 81 חיילים מעשנים, מתוכם 76.5% גברים. המשתתפים מילאו בתחילה שאלון סקר בסיס וקבעו לעצמם את יום הפסקת העישון. הם קיבלו תכנית הודעות טקסט, מסונכרנת עם יום ההפסקה שנקבע על ידי כל אחד, לסיוע בגמילה מעישון למשך תקופה של שישה חודשים.

התכנית היתה אינטראקטיבית ואפשרה למשתתפים לשלוח בכל שעה הודעות למערכת שניהלה את הפרויקט לפי מילות מפתח שנקבעו מראש כמו "חשק", "מעידה", "מצב רוח ירוד" ועוד, ולקבל מיד תגובה מתאימה ממאגר ההודעות.

"סמס-הפסק!". המשתתפים שלחו מילות מפתח כמו "חשק", "מעידה", "מצב רוח ירוד" ועוד, וקיבלו מיד תגובה מתאימה ממאגר ההודעות

בהמשך מילאו המשתתפים גם שאלון סקר מעקב במשך חודש ובנוסף נותחו נתוני השימוש שלהם במערכת, כולל שליחת מילות מפתח. בהתבסס על סקר המעקב ונתוני השימוש בתוכנה, העריכו החוקרים את ישימות התכנית: כדאיות שיטות הגיוס של הנבדקים, המעורבות, שביעות הרצון והיעילות הטכנית של התכנית.

תוצאות המחקר מעודדות מבחינת הפוטנציאל לגמילה מעישון: חודש לאחר יום ההפסקה, 20.6% מהמשתתפים דיווחו כי לא עישנו אף סיגריה בשבוע האחרון. אחוז גבוה בקרב המשתתפים היו מעורבים בתכנית, כאשר 82.5% שלחו לפחות מילת מפתח אחת. רוב החיילים (96.8%) מצאו את התכנית קלה לשימוש ורובם (84.1%) המליצו עליה לחבריהם.

אמונה עצמית ביכולת להיגמל מעישון בתחילת התכנית ניבאה הישארות בה: 50% מאלה שהאמינו בעצמם נשארו בתכנית, לעומת רק 4.8% מאלה שלא האמינו בעצמם.

המחקר מוכיח, לראשונה, כי תכנית גמילה מעישון המבוססת על הודעות לטלפון נייד היא ישימה בתנאי שירות צבאי.

יוזם התכנית, ד"ר חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור של הדסה והאוניברסיטה העברית, יועץ האגודה למלחמה בסרטן ולשעבר ראש מדור אפידמיולוגיה בענף בריאות הצבא בצה"ל, אמר: "תוצאות התכנית מצביעות על הפוטנציאל העצום הגלום בשימוש בכלים דיגיטליים לקידום בריאות, ובפרט כאמצעי מסייע לגמילה מעישון עבור חיילי צה"ל.

"אנו משלבים את לקחי התכנית שנוסתה בתכנית בשם 'סמס הפסק 2019' לחיילי צה"ל, בשיתוף פעולה עם מערך בריאות הצבא בצה"ל. האתגר המרכזי העומד לפנינו הוא שילוב אמצעים חדשניים לקידום בריאות יחד עם שירותי הבריאות המסורתיים, באופן יעיל ומבוסס ראיות מדעיות, והנגשת שירותי הגמילה מעישון בכל דרך הנוחה למטופל.

"חברות הטבק משתמשות באמצעים טכנולוגיים על מנת למכר דורות נוספים של צעירים. לכן, חובתנו במערכת הבריאות היא ליזום ולשלב אמצעים טכנולוגיים למניעה ולגמילה מעישון, כדוגמת יוזמת משרד הבריאות למוקד טלפוני לאומי לגמילה מעישון".

ראש ענף בריאות הצבא, סא"ל ד"ר אווה אברמוביץ', הוסיפה: "הפסקת עישון של משרתי צה''ל לצד צמצום חשיפה לעישון סביבתי הם אחת המטרות המרכזיות של ענף בריאות הצבא בחיל הרפואה, זאת בשל השפעה משמעותית שיש לכך על שיפור הכשירות הרפואית והמבצעית של משרתי צה''ל לצד ההבנה כי לצה''ל היכולת והצידוק להשפיע על הבריאות בישראל, באופן ישיר על חייליו ובאופן עקיף על כלל החברה הישראלית.

"תכנית 'סמס-הפסק' היא אחד הפתרונות הנוספים המוצעים למשרתי צה''ל על מנת לסייע להם בתהליך גמילה מעישון. לצד פתרונות קלאסיים יותר, כגון סדנאות גמילה קבוצתיות או טיפול גמילה אישי על ידי סגל רפואי עם שילוב טיפול תרופתי רלוונטי, אשר מוצעים למשרתים בדומה לקופות החולים, אנו מציעים לחיילים מענה נוסף שיכול להיות תכנית טיפול בפני עצמה או כתוספת לאפשריות הטיפול האחרות על מנת להגדיל את יעילותן.

ד"ר אברמוביץ' מנתה את היתרונות הייחודיים של תכנית סמס-הפסק עבור חיילי צה''ל: "מענה למשרתים ביחידות מרוחקות ויחידות מבצעיות שלעתים לא מאפשרות לחייל לעבור תהליך מסודר של טיפול קבוצתי. בנוסף, אנו עוסקים באוכלוסיה צעירה וטכנולוגית שרגילה לקבל מענה מהיר ובכף היד באמצעות מכשיר סלולרי אישי. שילובה של תכנית זו יש בה כדי לתרום תרומה נוספת למאמץ במלחמה בעישון בצה''ל ולהמשיך לקדם את החזון של 'צה''ל נקי מעישון'. אנו שמחים לקדם שיתופי פעולה עם גורמים מקצועיים אזרחיים, ביניהם משרד הבריאות, האגודה למלחמה בסרטן, גופי מחקר אקדמי ונוספים שמסייעים רבות לקידום מימוש החזון והמטרה שהצבנו".

תכנית "סמס-הפסק!" ממומנת בידי האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות. הערכת התכנית ממומנת על ידי מענק מקרן משפחת מילגרום ומענק מקרן חיל הרפואה.

נושאים קשורים:  גמילה מעישון,  עישון בצה"ל,  ד"ר חגי לוין,  תכנית גמילה,  חדשות,  ד"ר אווה אברמוביץ'
תגובות
אנונימי/ת
29.06.2019, 10:51

סא"ל ד"ר אווה אברמוביץ' שלום!
קל בהרבה למנוע כניסה למעגל ההתמכרות
מאשר להוציא ממנו מכורים.
מקום חשוב להתחיל ממנו:
לשכת הגיוס חיפה,
מתחם העישון אינו עומד בשום קריטריון הקבוע בחוק.
מעודד עישון ומאלץ עישון פאסיבי.
מוזמנת לסיור.