חדשות

אחד מכל ארבעה קרדיולוגים בארה"ב מתלונן על שחיקה ועל סטרס

סקר של הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה מגלה: שחיקת הקרדיולוגים האמריקאים נובעת גם מהעיסוק בתיעוד ממוחשב הגוזל מזמנם ורק 23.7% מהם נהנים מעבודתם

קרדיולוג. אילוסטרציה

סקר שפורסם ב-Journal of the American College of Cardiology העלה כי מעט מאוד קרדיולוגים בארה"ב מרוצים ואוהבים את המשרה שלהם ויותר מ-25% אף דיווחו על תחושה מובהקת של שחיקה וסטרס.

הסקר הובל בידי ד"ר לאקסמי מהטה (Laxmi Mehta) מאוניברסיטת מדינת אוהיו בקולומבוס ובוצע בסיוע עמיתים ממוסדות רפואה ומחקר נוספים. לסקר השיבו 12% מקרב 10,798 קרדיולוגים. 42% מהם היו רופאות.

כמעט מחצית מהמשיבים לסקר דיווחו שיש להם תחושות של סטרס לצד פחות אנרגיה ו"התרוקנות כוחות" עקב עבודתם ורק 23.7% השיבו כי הם נהנים מהעבודה.

מחקר קודם הציג דווקא שיעור נמוך של שחיקה בקרב קרדיולוגים בהשוואה למקצועות אחרים. מסיבה זאת, הדגישו עורכי הסקר הנוכחי, יש צורך לבצע הערכות נוספות לגבי גורמי הגנה אפשריים כנגד התופעה: "על ידי זיהוי מניעים ניתנים לשינוי של שחיקה ותוך שימוש בנתונים שנאספו בסקר אפשר יהיה גם להבין את הסיבות המובילות אליה וליצור פתרונות הן ברמה האישית והן ברמה הארגונית-מוסדית לבעיה", ציינו עורכי הסקר.

קרדיולוגים הנמצאים באמצע הקריירה שלהם - כלומר עוסקים במקצוע בין שמונה שנים ל-21 שנה - נטו יותר לחוות תחושת שחיקה בהשוואה לאלה שנמצאים בשלבים מתקדמים יותר או אף מאוחרים של הקריירה שלה וגם אל מול אלה שרק בתחילת הקריירה או מצויים בשלב החניכה, וזאת בשיעורים של 39% מול 28% ו-23% לעומת 10%, בהתאמה. רופאות דיווחו על תחושת שחיקה לעתים יותר תכופות מהגברים – 31% לעומת 24%.
כדאי לציין ש-57% מאלה שדיווחו על כך שחוו שחיקה גם ציינו כי הם מרבים לעסוק בתיעוד ממוחשב של הפעילויות שלהם, בכלל זה בשובם הביתה. 72% השיבו כי דרישות תיעוד אלו גוזלות זמן.

ד"ר מהטה מסרה: "כקרדיולוגים עלינו להקדיש יותר זמן פנים-אל-פנים למטופלים שלנו בעוד שבמצב הנוכחי יש לנו עבורם פחות זמן עקב דרישות ביורוקרטיות ופקידותיות שוחקות".

מעבר לעובדה שקיים כבר מחסור ברופאים במקצועות שונים בארה"ב, קיימים אלה שעובדים במקצוע מצויים בשחיקה מוגברת בגלל ביורוקרטיה לצד תחושת סטרס נפשי וגופני שהמשרה תובעת. "המצב הזה מאיים על ליבת מערכת הרפואה שלנו", הוסיפה ד"ר רייצ'ל בונד מהמחלקה לקרדיולוגיה בצ'נדלר, מדינת אריזונה, שלא היתה מעורבת במחקר. היא אגב סבורה כי שיעור השחיקה האמיתי גדול הרבה יותר מזה שהציגו תוצאות הסקר מאחר שלדעתה אלה שהשיבו לשאלון נטו להיות דווקא הרופאים שאינם נדרשים לבצע מטלות רבות מדי מהבחינה הקלינית, הפרוצדורלית והמנהלית.

שחיקה הוגדרה כדיווח על לפחות תסמין אחד שמבטא אותה. כן דיווחו משתתפי הסקר על תחושה מלאה של שחיקה או תחושה קבועה. לא נכללו בסקר רופאים שדיווחו רק על סטרס אבל לא על שחיקה.

הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה מקדיש באחרונה תשומת לב רבה ומאמצים לפתרון בעיית השחיקה בעבודה בקרב חבריו, בכלל זה לזיהוי הדרישות שיש לרופאי הלב כדי להתמודד עם התופעה. "אנחנו מחפשים להציע לחברינו ערכות-כלים ומנגנונים כדי לפתור את הבעיה ומעודדים את העומדים בראש סניפי איגוד רופאי הלב במדינות השונות בארה"ב, להיות יותר מעורבים בשיחות עם הרופאים על הנושא הזה", הוסיפה ד"ר מהטה. היא הודתה שלסקר יש מגבלות מאחר שלא כלל מספיק שאלות שעסקו בהשלכות השחיקה כמו נטייה לפחות תפוקה, דיכאון וכן חסר הסקר מידע דמוגרפי.

נושאים קשורים:  קרדיולוגיה,  שחיקה מקצועית,  חדשות,  סטרס
תגובות