חדשות

משרד הבריאות יציע 10 מיליון שקל בשנה לשיפור שירותי הרפואה באילת

על רקע הכוונה לסגור את שדה התעופה דב בתל אביב, יינתנו שירותי טלמדיסין לתושבי אילת ויוצעו מענקים לרופאים מומחים שיסכימו לגור ולעבוד בעיר

העיר אילת, מבט מהים (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות יציע עשרה מיליון שקל בשנה מתקציב משרד ראש הממשלה לשיפור מצב הבריאות באילת. הכסף ישמש למימון מוניות וטיסות למרכז הארץ של תושבי העיר הזקוקים לטיפולים. יש כוונה לשפר גם את שירותי קופות החולים בתחום הבריאות הדיגיטלית  ולהציע מענקים מיוחדים לרופאים, מדווח הבוקר (ה') "גלובס" בכתבה של הילה ויסברג. התכנית הואצה על רקע הכוונה לסגור את שדה התעופה דב בתל אביב.

באילת חסרים רופאי נשים, ילדים, רדיולוגיה, התפתחות הילד, פסיכיאטריה, קרדיולוגיה, עור, רפואה פנימית וטיפול נמרץ. בשל המחסור, אורכי התורים לרופאים ולשירותים רפואיים בעיר כפולים ויותר בהשוואה למרכז. המחסור ברופאים מקורו בעיקר בקושי לגייסם מהמרכז. על פי הדיווח הוא צפוי להחריף  כששדה דב ייסגר. הסיבה: עשרות רופאים המוטסים כיום לאילת מהמרכז מדי שבוע דרך שדה דב עלולים להפסיק לטוס עם העברת קו התעופה לאילת לנתב"ג, בגלל התארכות הנסיעה. עלויות הטסת הרופאים כיום - כעשרה מיליון שקל בשנה.

במסגרת התכנית המתגבשת, שירותי טלמדיסין לתושבי אילת יינתנו כבר בתוך כחצי שנה ויכללו ייעוץ מרחוק עם דיאטנים, קלינאי תקשורת וגם רופאי סוכרת ומשפחה.

עוד מדווח שכדי לפתור את בעיית המחסור ברופאים מתגבשת גם תכנית מענקים בגובה מיליון שקל ברוטו למומחה שיסכים לעבור לאילת. מתן המענק יתפרש לחמש שנים. העלות השנתית מוערכת בכשלושה מיליון שקל בשנה. ייתכן שבשלב ראשון המענקים יינתנו מתקציבי הקופות.

מנכ"ל ה"כללית" פרופ' אהוד דודסון ומנכ"ל "מכבי" רן סער שלחו באחרונה מכתבים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שבהם טענו ל"פגיעה אנושה בבריאותם של תושבי אילת עקב הסגירה המתוכננת של שדה דב".

"מערכת הבריאות באילת נסמכת כמעט באופן מוחלט על טיסות בין אילת למרכז הארץ", כתב פרופ' דודסון. "עקב הסגירה המתכוננת של שדה דב, מטופלים הצהירו בפנינו שבתצורה המתוכננת של הטיסות דרך נתב"ג, הם ייאלצו לוותר על הטיפול הרפואי בשל התארכות הנסיעה הכרוכה במאמץ ועייפות גדולה, שלא תואמת את מצבם. ה'כללית' נאלצת לבטל פעילות רופאים יועצים במקצועות שונים באילת ואת פעילות מרפאת האנדוקרינולוגיה ילדים".

באילת טוענים תושבים שבגלל התחרות בין הקופות, כאשר ה"כללית" מחזיקה בבעלותה את בית החולים יוספטל, "הגישה לרופאים היועצים  הפועלים בו חסומה למעשה למטופלי שאר הקופות, בעוד שההיגיון מורה שיהיה שיתוף רופאים בין הקופות בהתחשב במחסור. משרד הבריאות והאוצר הציעו להפוך את יוספטל לבית חולים עירוני-ממשלתי וששתי הקופות ישתפו פעולה בהפעלתו. הצעה ברוח זו העביר גם סער.

נושאים קשורים:  אילת,  המרכז הרפואי "יוספטל",  טלה מדיסין,  מענקים לרופאים,  שירותי בריאות באילת,  פרופ' אהוד דודסון,  רן סער,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
21.06.2019, 11:18

מליון שקל בחמש שנים זה 16000 שח ברוטו כלומר 8-9 נטו בחודש תוספת. בלי לקחת בחשבון את האפשרות שעל המדינה אי אפשר לסמוך - ראה מענקי המתמחים.
בזה הם חושבים שישכנעו רופאים לעבור לאילת? מדינת חלם.

אנונימי/ת
21.06.2019, 12:29

כבר הבטיחו בעבר לרופאים מומחים שיגיעו לפריפריה מענקים. עד היום הם לא ראו אותם. ובחסות בית הדין גם לא ייראו אותם. אז אפשר להבטיח מה שרוצים לרופאים , לא באמת חייבים לעמוד בהבטחות

אנונימי/ת
21.06.2019, 12:35

אז, שיחשבו הרי אף אחד לא באמת משלה עצמו שכפי שהמצב כיום במדינה למישהו בממשלה/משרד הבריאות באמת אכפת ממצב בתי החולים בכלל וביוספטל בפרט. הרי במקום להשקיע באילת ולהקים שם בית חולים אמיתי שימשוך גם אוכלוסיה איזורית שתכניס כסף (זוכרים מדינות המפרץ????!) ובעת ובעונה אחת מבחינה אסטרטגית יהיה לנו בית חולים אמיתי באיזור בשעת הצורך. במקום כל זב הקברניטים שלנו שמצטיינים בשאר רוח וחזון מעדיפים מיון קדמי משודרג בדמות בית החולים יוספטל.
אז לבריאות תרתי משמע שימשיכו במדיניות אחיזת העיניים ורעש וצלצולים ומערכת הבריאות תמשיך במסע ההתרסקות הכואב שלה.

21.06.2019, 12:45

משרדי הבריאות והאוצר בגיבוי בית הדין הארצי לעבודה כבר הראו שהסכמים אפשר להפר ומי שיעבור לאילת יתקע שם ללא מענק וללא יכולת לחזור. אל תסמכו על הר״י שתעזור כי במענקי המומחים לפריפריה התנהלותה היתה בגרירת רגליים והסתיימה באוזלת יד.

אנונימי/ת
21.06.2019, 21:30

אילת = מלכודת ( "דבש" ) לרופאים ( מומחים )
המחסור ברופאים באילת קיים עשרות שנים ומוכיח כי העיר אילת אינה אטרקטיבית
לרופאים ולמשפחותיהם ומעוטם מגיעים לאילת לנפוש : רובם נופשים בחו"ל...

21.06.2019, 15:38

עצוב כל כך לקרוא את כל התגובות.עצוב לדעת שהן כל כך נכונות.
אין מה לצפות ואין על מי לסמוך.
עצוב.

אנונימי/ת
22.06.2019, 09:46

במבט מהצד נראה שהפתרון הפשוט הוא למסד שרות פינוי בהליקופטרים מאילת לבאר שבע שיפעל באופן קבוע להטסת החוולים פעמיים ביום כולל אופציה לפינוי דחוף ככל שידרש .קרוב לוודאי שמחיר הקמת חברה כזו ותפעולה יהי זול בהרבה מאשר דחיית הפינוי של שדהדוב שתעלה מליארדים רבים למדינה