הפטיטיס C

השתלת לב מחולי הפטיטיס C במטופלים שלא מודבקים בווירוס

מושתלי לב מתורמים עם הפטיטיס C הם בעלי תוצאים מניחים את הדעת לאחר טיפול אנטי ויראלי

ניתוח השתלת איברים (צילום: אילוסטרציה)

הופעתם של הטיפולים האנטי ויראליים הישירים להפטיטיס C יצרה עניין אדיר באפשרות להשתיל איברים מתורמים שמודבקים בווירוס.

החוקרים ביצעו מחקר זרוע בודדת של השתלות לב אורטוטופיות מתורמים עם הפטיטיס C, למושתלים שאינם מודבקים. המושתלים במחקר טופלו לאחר מכן באלבסוויר/גרזופרוויר מהרגע שהווירוס התגלה אצלם לראשונה.

החוקרים לקחו מועמדים להשתלת לב אורטוטופית בגילאים 40-65, כאשר קריטריוני פסילה היו התקנת מכשיר LVAD ומחלות כבד. החוקרים קיבלו לבבות מתורמים עם גנוטיפ מס' 1 של הווירוס. מה-16.5.17 ועד ה-10.4.18, 20 מטופלים הסכימו להשתתף במחקר ו-10 מהם (גיל חציוני 52.2; 80% גברים) עברו את ההשתלה. זמן ההמתנה החציוני מהכניסה לרשימה של תורמים חיוביים לווירוס ועד להשתלה, היה 39 ימים (טווח בין רבעוני 17-57). גיל התורמים החציוני היה 34 (טווח בין רבעוני 31-37). רמות ה-RNA הנגיפי במושתלים היה 25-40 מיליון יחידות/מ"ל, אך בכל עשרת המושתלים רמות חומצות הגרעין הוויראליות ירדו בצורה חדה לאחר טיפול באלבסוויר/גרזופרוויר. תשעה מושתלים השיגו תגובה וירולוגית ממושכת לאחר 12 שבועות. המושתל העשירי היה בעל בדיקת הצלבה חיובית, חווה דחייה מתווכת נוגדנים וכשל רב מערכתי, ונפטר ביום ה-79. לא היו תופעות לוואי רציניות שנגרמו מההדבקה בהפטיטיס C או מהטיפול עצמו.

החוקרים טוענים כי תוצאות קצרות טווח אלו תומכות בכך שמועמדים להשתלה שאינם חולי הפטיטיס C ועברו השתלה של לב מתורם מודבק, חוו תוצאים בהחלט מתקבלים על הדעת.

מקור: 

McLean, R.C. et al. (2019). American Journal of Transplantation. https://doi.org/10.1111/ajt.15311

נושאים קשורים:  הפטיטיס C,  השתלת לב,  אלבסוויר,  גרזופרוויר,  מחקרים
תגובות