חדשות

פסיכיאטרים וחברי קונגרס ידונו בכנס מיוחד במצבו הנפשי של הנשיא טראמפ

מארגני האירוע מזהירים מפני מצבו הנפשי של נשיא ארה"ב עד כדי "מצב חירום לאומי", בעוד קולות הנגד טוענים כי הכנס יגרום נזק לרצינות המדעית של מקצוע הפסיכיאטריה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ."ה-WHO כשל בניהול התפשטות נגיף הקורונה בעולם" (צילום: אילוסטרציה)

פסיכיאטרית מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל יחד עם קבוצה של חברי קונגרס בוושינגטון מארגנים כנס מיוחד שבו ידונו פסיכיאטרים על מצבו הנפשי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, משום שהם מזהירים כי "איננו כשיר, מבחינת הבריאות הנפשית, לשמש בתפקידו".

את האירוע יזמה ומובילה ד"ר בנדי לי (Bandy Lee) שהיא גם עורכת ספר העיון The Dangerous Case of Donald Trump, הטוען כי לפסיכיאטרים יש אחריות להזהיר את הציבור כאשר הנשיא מסוכן. כאמור, הנושא כולו שנוי במחלוקת ועורר תגובות רבות משום שארגוני הרופאים הפסיכיאטריים מפצירים בחבריהם שלא לבצע אבחנות מטופלים כאשר אינם יכולים לבדוק אותם באופן אישי ופרטני. המתנגדים לאירוע טוענים שהוא גורם נזק לרצינות המדעית של מקצועם.

אלא שד"ר לי ואחרים טוענים שתיאור ופרשנות שהם ייתנו להתנהגות הנשיא מראים את המסוכנות שבו וכי חוסר יציבות מנטלית איננה בגדר אבחנה רפואית.

ד"ר לי מסרה כי התנהגות נשיא ארה"ב בתקופה האחרונה מראה בעליל הידרדרות עד לנקודה שבה נשמעים הרבה קולות בדבר מצבו הנפשי ובכך כבר עוסקים רבים, ולא רק מהתחום המקצועי של בריאות הנפש. "לא צריך להרחיק לכת כדי להכיר בכך שהמצב חמור".

אחת הדוגמאות לעניין הזה הומחשה בדיווח של "ניו יורק טיימס" בשבוע שעבר, כאשר הנשיא טראמפ הגיע כאורח לבריטניה להשתתף באירוע לציון 75 שנה ל-D-Day, יום הנחיתה של כוחות הברית בנורמנדי בדרך להכרעת גרמניה הנאצית. "טרמאפ בכלל חשב שמדובר באירוע שאורגן לכבודו ובא לציין את הישגיו כנשיא, ובכך רק המחיש את מידת בורותו", ציין העיתון רב ההשפעה.

עדיין לא נקבע סופית מועד לאירוע ומיקומו המדויק בוושינגטון אבל הכוונה לקיימו בחודש הבא (יולי) ובו אמורים להשתתף נציגים משתי המפלגות, הרפובליקנית והדמוקרטית. יו"ר ועדת התקציב, ג'ון ירמות, דמוקרט ממדינת קנטקי שקרא להדחת טראמפ, אישר לתקשורת כי "עובדים על הכנת האירוע" וציין כי הוא יתקיים קרוב לוודאי ביולי משום שלוח הזמנים של המחוקקים מלא מאחר שהם עסוקים בהשלמת הדיונים על תקנות תקציב ארה"ב. כן ציין שטרם סוכם על פורמט הדיון שיתקיים בכנס הזה וכיצד יוצגו ממצאים שונים.

בחודש מרץ, באירוע במועדון העיתונות בוושינגטון, קיימו 13 מומחים בתחום בריאות הנפש דיון מקצועי שבו ציינו כי אינם חושבים שטראמפ מתאים לתפקיד. באותו כנס גם נטלו חלק מומחים מתחומי הפילוסופיה, היסטוריה ועיתונאות. הם הביעו חששות בדבר "הגישה הישירה שבידי הנשיא לנשק גרעיני ולהחלטות ממשלו בכל הנוגע לסוגיית שינויי האקלים".

ד"ר לי מוכרת בארה"ב כמי שמרבה להביע דעתה השלילית על מצבו הנפשי של הנשיא טראמפ ואף מובילה קבוצה של חמישה פסיכיאטרים שמקיימת באחרונה פגישות על בסיס קבוע עם המחוקקים בוושינגטון. היא ועמיתיה דורשים ליצור פאנל רפואי שיבצע את הערכת מצבו הנפשי של הנשיא. היא גם הביעה דאגה עקב חומרת מצבו: "עלולה להיות החמרה נוספת אילו היה לוקה בשבץ מוחי ויימצא ללא הכרה ועלול במצב כזה להוביל את המדינה, באופן שגוי, לכיוונים הרסניים ומרושעים".

בקבוצת העבודה שד"ר לי מובילה היא משמשת נציגתה ודוברה הבולטת ביותר עם פרופ' ג'יימס מריקנגס (Merikangas), פסיכיאטר ומומחה במדעי ההתנהגות באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. חברי קבוצה זו טוענים כי הגיעו למסקנה עוד בחודש אפריל, שטראמפ חסר יכולת מנטלית בסיסית לביצוע שלל תפקידיו בעת שהוא משמש כנשיא ובכך טמונה הסכנה. "אני באמת חושבת שבעניין הזה אנחנו ממש במצב חירום לאומי", אמרה ד"ר לי בראיון לאחד מעיתוני הבירה האמריקאית.

נושאים קשורים:  הנשיא דונאלד טראמפ,  ד"ר בנדי לי,  פסיכיאטריה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.06.2019, 11:46

בהחלט אומר הרבה על מקצוע הפסיכיאטריה. אל חשש, לא יגרם נזק לרצינות המדעית של מקצוע הפסיכיאטריה משום שאין כזו.
ייתכן והגיע הזמן לבטל את המקצוע הזה, בדומה למה שקרה בעבר עם פרקטיקות אחרות כגון הקזת דם, או טיפול בהיסטריה נשית

12.06.2019, 14:50

למגיב האנונימי,
זה שיש שרלטנים במקצוע לא הופך אותו ל"לא מקצוע".
החש העולה הוא בעקר מפגיעה בדמוקרטיה או בחרות בחסות "רפואית".
בין אם זה "האח הגדול" או כנס הזוי כזה או אחר, יש לעורר אכן על נטילת רופאים מדיסציפלינה כלשהי דין לעצמם.
בהחלט אזרחים מודאגים רשאים להביע את דעתם, בין אם הם רופאי משפחה, פסיכיאטרים, עקרות בית או סטנדאפיסטים.
במילים אחרות: היכולת של פסיכאטר לקבוע מי כשיר או לא כשיר לשמש נשיא, היא פופוליסטית בעקרה.
איש לא הסמיך אותם לכך, וגם אם כן, אין למסמיך כל הסמכה לכך.
בקיצור כמה נחיתיים או פופולויסטים גורמים שוב, בושה למקצוע.
תחזקנה ידי הרוב הדומם במקצוע הסופג את עלבונו מידם, שותק וממשיך לחרף נפשו בעבודה קשה ולא מוערכת זו.

אנונימי/ת
12.06.2019, 17:57

מסכים. בהחלט היגיע זמן!

מעל ארבעים שנה שקיימת הנחייה מפורשת של ה-APA להמנע ממעשים כאלה (להלן תזכורת מלפני שנה https://www.psychiatry.org/newsroom/news-releases/apa-calls-for-end-to-armchair-psychiatry). רופאים הם בני אדם ולכן - וללא קשר לתחום התמחותם - ניתן למצוא ביניהם גם שרלטנים שיתעלמו מהנחיות מקצועיות מפורשות, וגם כאלו שגבורתם ביחס ישר לאלמוניותם.

12.06.2019, 22:35

פעם תגובות כאלה היו מעצבנות אותי. היום הן משעשעות.. כולם אוהבים לצחוק על הפסיכיאטר.... זה תקין לגמרי. הכי משעשע מבחינתי כשליצן כמוך מלא תובנות מתקשר אלי כולו רועד כשסבתאל'ה שלו מתחילה להזות בדמנציה. לראות את הפרצוף שלך אז.... שעות של הנאה צרופה. אז תצחקו תהנה. אם היה לך שמץ של ידע הייתי יודע שזה לא נכון. למה? תחפש לבד. רק בקשה אחת...לפחות כשאתה כותב שטויות שיהיה לך מספיק טסטוסטרון להזדהות בשם המלא שלך ולא להתחבא מאחורי האנונימיות והמקלדת.....

12.06.2019, 22:54

לשמוע בנאדם רועד וחרד מהמצב של סבתא שלו גורם לך שעות רבות של הנאה צרופה? אולי על זה נאמר: הטוב שברופאים לגיהנום.

אנונימי/ת
13.06.2019, 07:32

מר רוני ומוש. אין ספק שפסיכיאטר המפיק הנאה צרופה מלראות מישהו בחרדה מהווה טיעון מכריע לטובת נחיצותו של מקצוע הפסיכיאטריה.
ואני מעריך את זה שאתה מזדהה בשמך המלא ובתמונתך כדי שמי שצריך ידע להיזהר.

13.06.2019, 17:49

אין כל טעם להתיחס ברצינות לקישקוש של אותה פסאודו רופאה (לא מאמינה בהיותה רופאה בכלל).מדובר באיזו שמאלנית קיצונית המובילה עוד רדיפה נגד טראמפ, שהוא כמובן מגו
דולי המנהיגים של אמריקה ושל העולם המערבי היום.אותה דר.לי צריכה לעבור הערכה פסיכיאטרית מעמיקה בעצמה, כי הרור לכל שלא מדובר באישה נוארמלית

אנונימי/ת
12.06.2019, 17:55

קולגים השתגעו לגמרי בשיאנאתם לטרמפ...

13.06.2019, 17:53

בדיוק כך - אין כל טעם להתיחס ברצינות לאיזו קבוצת שמאל ריצוני המובל ע"י אידה המציגה עצמה כרופאה - קדה להאמין שיש לה תואר בכלל. על כל פנים - עוד הסתה שמאלנית
יש להעביר את אותה לי בדיקה פסיכיאטרית כי פרסומים מסוג זה אמם מעוררים גיחוך, אך אנשים מסוג הלבורה עליה מדטבר עלולים לביות מסוכנים לדמוקרטיה האמריקאית

אנונימי/ת
12.06.2019, 20:32

לא קראתי את כל הכתבה. אבל לכל אדם שעם השכלה והבנה בתחום בריאות הנפש.
פסיכיאטרים , פסיכולוגים , מבינים ורואים ושומעים שיש מולם אדם לא מאה אחוז מאוזן.
מי שלא מתחום בריאות הנפש מניח שזה או שאתה לא בריא מבחינה נפשית (בכוונה לא כותבת חולה נפש, כי זה לא ראוי להתנסח ככה)או שאתה בריא. ומי שמתחום בריאות הנפש (השכלה וניסיון מקצועי) יודעים שיש דבר כזה שנקרא הפרעות אישיות (שיש הרבה סוגים של הפרעות נפשיות) ובעיות נפשיות. וקשיים נפשיים. בקיצור על הסקאלה יש לא רק שחור ולבן. עכשיו הצורה של לבטל משהו ולהגיד זה שטויות . זה דרך ילדותית לא להתמודד עם האמת. טוב עושים הפסיכיאטרים לגבי הכנס . מפני שכל אדם מהתחום רואה ושומע שמר דונלאד דאק טראפ לא מאה אחוז מאוזן. ואני בטוחה שהוא על כדורים לאיזון שלא ממש עוזרים . לצערי ולצער אזרחי ארצות הברית .
כאשר כאיש מקצוע אתה רואה מולך אדם שלא מאה אחוז מאוזן המחזיק בתקפיד כל כך חשוב . זה רשלנות מקצועית להתעלם.
הנושא הזה דרך אגב מעלה את השאלה שאני שואלת את עצמי שנים .
מי מפקח על הבריאות הנפשית של נבחרי הציבור שלנו ?
מי בודק שהאנשים בתפקידים החשובים רה"מ, שר ביטחון , שר הפנים . רמטכל וכו
הם בריאים ומאוזנים מבחינה נפשית ?
לא אציין למי אני מתכוונת אבל בממשלה שלנו יש איקס שהוא עם הפרעת אישיות (אין טיפול להפרעת אישיות , ובעלי הפרעות אישיות לרוב מאמללים את כל העולם וסביבתם אבל לרוב הם נמצאים בתפקידים שמאפשרים להם לשגע את כל מי שסביבם)ואוסיף אותו איקס בארץ שרואים ושומעים את ההתנהלות , הדיבור , האינטונאציה את השיח שלעיתים היה ללא קשר למציאות , את ניסוח המילם והמשפטים. את הפגיעה בתפיסת המציאות . את החשיבה המלגלומנית ועוד ועוד
בקיצור לגבי אותו איקס לאנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש ברור שיש פה אדם לא מאוזן.
הבעיה שבארץ גם אין אפשרות לפקח על בריאות וכשירות נפשית ורפואית לבצע את התפקיד.
וזו בעיה.
איך זה שאין מנגנון שמפקח על בריאות וכשירות אישי הציבור בארץ? מישהו יודע?

12.06.2019, 22:56

כישראלית, עדיף אדם לא מאוזן שמחליט החלטות טובות ופרו-ציוניות, מאשר האנטישמי הבריא והצעיר שישב על הכסא לפני שנתיים

אנונימי/ת
13.06.2019, 07:20

לאנונימית מ 17:55.
אין לי מושג על איזה חבר ממשלה את מדברת. אבל מה משום מה אני משער שגם צ'רצ'יל לא היה "עובר את מבחן היציבות" של הפסיכיאטרים. אז אולי זה טוב שהם לא מעורבים בפיקוח הזה.

אנונימי/ת
13.06.2019, 13:43

מי אמר שזה חבר ממשלה?יש גם משפעים ומשפיעות שאינם חברים.
הייתי מרחיב ואומר שיתכן וזה איקסית.
מה דעתכם?

אנונימי/ת
13.06.2019, 18:43

ברור שכישראלית זו תהיה התגובה. רוב הישראלים במצב נפשי לא מאוזן עם תסמיני פוסט טראומה וחיים לא נורמאלים. הלא מאוזן לעולם לא יבין שהוא לא מאוזן . ומי שצריך עזרה פסיכיאטרית לרוב דוחה אותה. אז מעבר לזה אין מה להוסיף. רוב ראשי הממשלות בתקופה זו לא מאוזנים . רוסיה, ארה"ב. ועוד. מניחה שבפגישות כאשר ניפגשים מחליפים המלצות על איזה כדור לקח ההוא מרוסיה וההוא מארה"ב..... :-) :-) שום דבר לא השתנה . מאז ומעולם מנהיגי ארצות היו אנשים לא בריאים . תיקראו קצת היסטוריה.... אדולף היטלר, נפוליאון, הורדוס ועוד ועוד .... שום דבר לא השתנה. מה שהיה הוא שיהיה.

אנונימי/ת
12.06.2019, 20:47

או בקיצור, אישה שרוצה שטראמפ יודח ומנצלת את המקצוע שלה לשם כך. בהחלט ירידה חדה ואולי אפילו קיצ'ית לענף הפסיכיאטריה.

13.06.2019, 07:04

ברוסיה הסובייטית אשפזו פעילים פוליטיים במחלקות פסיכיאטריות, בטענה כי מי שלא רואה את היתרונות של המשטר הסובייטי הוא חולה בנפשו. אותם פסיכיאטרים ששיתפו פעולה עם גישה זו ראויים לכל גינוי.
לא פיללנו שדבר כזה יגיע גם לארה"ב, המדינה בה לכאורה קיימת תרבות של חופש לפרט. מתברר שטוטליטריות מחשבתית, ונטיות פשיסטיות קיימות גם שם.
אותה דר' לי מצטרפת לשורה ארוכה ומבישה של פסיכיאטרים אשר מעוותים את המקצוע, ומוציאים לו שם רע.

אנונימי/ת
13.06.2019, 10:47

צודק לגמרי!!!

אנונימי/ת
13.06.2019, 13:49

הריי כולנו חשופים לטראמפ. להתנהגותו,דבריו, תגובותיו,וכמובן לידע הנרחב שלו בשלל נושאים.כמו למשל התחממות כדור הארץ.
אז מה כ"כ נורא לדבר ולנתח את אופיו ואישיותו? זה הריי נעשה יום יום ושעה שעה באין ספור פורומים. עיתונות טלויזיה כולל שלל בדיחות והערות קומיות עליו.
דרך אגב בכנס הנ"ל לא צריכים להשתתף רק פסיכיארטרים. אפשר שלל אנשים מלומדים ומשכילים מדיסיפלינות שונות.
(ובינתיים במערב עדיין לא אוסרים ושופטים אותם)

אנונימי/ת
13.06.2019, 08:04

מיומו הראשון של המרוץ היה ברור שלאדם זה יש בעיות רציניות

אנונימי/ת
13.06.2019, 10:46

ברור לחלוטין שמדובר במהלך פוליטי ולא עניין רפואי. במקרה כזה תמיד צריך לדעת מי האנשים שיזמו את זה. (הם בוודאי לא מלאכים אובייקטיביים שדואגים לטובת האנושות).
אוניברסיטת ייל ידועה בקשרים הדוקים למפלגה הדמוקרטית ומשפחת קלינטון.
בהקשר הזה ברור לי לחלוטין הרציונל של המהלך.
לצערנו ולצער ציבור המצביעים האמריקאי , דברים מהסוג הזה הפכו היום לכלי לגיטימי במאבק פוליטי.

13.06.2019, 15:19

סטאלין התעורר לחיים והוא מוביל את השמאל הקיצוני באמריקה. דיקטטורה שמאלנית וה-deep state האמריקאי מוביל רדיפה שיכלה להיות רק מצחיקה - אבל היא מסכנת את אמריקה ואת הדמוקרטיה. יש לערוך בדיקה פסיכיארטית,גם אם באישפוז כפוי, לאותה "רופאה" בשם דר. לי,המביישת את מקצוע בפסיכיאטריה,והמסיתה נגד טראמפ בצורה שרק אדם חולה יכול להעלות על דעתו.

14.06.2019, 01:42

פסיכיאטריה- זאת פיקציה. אפילו לא פציינט אחד - שהבריא! אם טראמפ משוגע - אז כל הקונגרס - במצב של מניה דפרסיב - וברור שבכנסת יש לתת ריטלין לכולם! וכמובן הלופרידול - אם ניתן :))))

אנונימי/ת
14.06.2019, 13:42

יש פסיכיאטר בקהל?
עד לאן תגיע הזילות בכבוד האדם רק בגלל שנאה פוליטית ?