חדשות

ניתוח לשחזור גיד הירך באמצעות שתל גיד אכילס מתורם בוצע בהצלחה ב"זיו"

במהלך הניתוח שוחזר הגיד הקרוע, נתפר לשתל הגיד מבנק הרקמות והוצמד לעצם בעזרת עוגנים וחוטים

ד''ר נועם רשף(משמאל) וד''ר ולדיסלב פוליאקוב בחדר הניתוח ב"זיו". "פגיעה קשה של הגיד המתרחשת לעתים רחוקות מאוד"

ניתוח מורכב לשחזור גיד ירך קרוע, באמצעות שתל גיד אכילס מתרומת רקמות, בוצע במרכז הרפואי זיו בצפת ובית החולים מסר אתמול (ב') כי זו הפעם הראשונה שניתוח מסוג זה נעשה בישראל.

את  הניתוח החדשני הובילו ד"ר נועם רשף, אורתופד מומחה לפגיעות ספורט ושימור מפרקים, וד"ר ולדיסלב פוליאקוב מהמחלקה האורתופדית. המטופלת היא בת 45 שהחליקה בביתה לפני שנה וסבלה מפגיעה קשה בצד האחורי של הירך.

"כתוצאה מהפגיעה", נמסר מבית החולים, "נתלש גיד הירך (מגידי ההמסטרינגס של שריר מיתר הברך) ונוצרה פגיעה משמעותית בעצב ובשריר שגרמה לאישה לסבל רב. במהלך הניתוח, שוחזר הגיד הקרוע, נתפר לשתל הגיד מבנק הרקמות והוצמד לעצם בעזרת עוגנים וחוטים.

"בנוסף, נערכו פעולות שיקום לעצב ולשריר הסמוכים, שהיו פגועים ומצולקים. הניתוח ארך שלוש שעות והוכתר בהצלחה - יכולת תנועת הרגל של המטופלת השתפרה".

ד"ר רשף הוסיף: "כשהגיעה אלינו המטופלת, שנה לאחר החבלה הקשה שספגה בביתה, היא דיווחה על כאבים עזים במהלך התפקוד היומי ועל אירועים חוזרים ונשנים של תחושת רדימות בכף הרגל, כאבים בזמן הישיבה ואי יכולת לחזור לפעילות ספורטיבית שבה עסקה בטרם הנפילה.

"במהלך הבדיקה הרפואית אובחנה תלישה אקוטית של הגיד והתקצרותו בעשרה ס"מ. כן נמצא גוש רגיש ומכאיב במרכז הירך שמקורו בשריר המכווץ והמצולק. זו פגיעה קשה של הגיד המתרחשת לעתים רחוקות מאוד.

"ניתוחים לתיקון תלישה אקוטית של גידי ההמסטרינגס אמנם מבוצעים בישראל, אך רק עד שישה שבועות מהפציעה עצמה ואינם מצריכים השתלה. בשל הזמן הרב שחלף ממועד הפגיעה, בנוסף לתלישת הגיד והתקצרותו הניכרת, נוצרה  גם נסיגה והתכווצות קיצונית של השריר, כך שהגיד התרחק מאוד ממוצאו בעצם הישבן (איסכיום) ונוצר קושי ניכר להחזירו למקומו.

"עקב כך, לא נותרה ברירה אלא לשחזר את הגיד ולחברו בחזרה לעצם בעזרת שתל גיד מתורם. זהו ניתוח די נדיר שבו נלקח גיד של העקב ושוחזר באמצעותו מבנה גיד הירך האחורית, שנפגע ללא תקנה. כבר בערב שלאחר הניתוח", ציין ד"ר רשף, "דיווחה המטופלת שהיא מרגישה טוב, ללא כאבים מיוחדים וגם הבליטה הנוקשה ממרכז הירך נעלמה. הניתוח מצריך הליך שיקומי של מספר חודשים, אולם בסיומו צפויה המטופלת לחזור לתפקוד מלא, ללא כאבים ולפעילות גופנית מלאה".

נושאים קשורים:  בית החולים זיו,  ד"ר נועם רשף,  ד"ר ולדיסלב פוליאקוב,  שחזור גיד ירך,  בנק רקמות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
02.06.2019, 21:22

נו באמת.!! שימוש בשתלי גיד מתורם נעשה כבר מזמן באזורים שונים שבהם גיד קרוע מתקצר. אין כאן שום חידוש מלבד הצורך בפירסום של בי"ח זיו.

אנונימי/ת
03.06.2019, 06:06

נו באמת ... בסדרות ספרות על שחזור המסטרינגס מקורב מדובר על 2-3 מקרים. בחיבור אקוטי לאחר תלישה משמעותית יותר. היחס הוא בערך 15% שחזור של גיד המסטרינגס מרוחק ומצולק. ניתוחי חיבור מחדש כבר נעשו בארץ וגם הם לא במספרים גדולים. שחזור וחיבור גיד המסטרינגס מצולק לא. אז בפעם הבאה תקרא היטב את הכתבה. שחזורי רצועות וגידים נעשים רבות מגידים של תורמים. שחזור המסטרינגס נסוג לא. ומנקודה זו הפרסום של בית החולים זיו ראוי ביותר.
ועוד דבר. -אם היית גבר מספיק לפרסם תגובה עם שם-גם אני הייתי עונה לך עם שם.

ניתוחים מסוג זה תוך שימוש בשתלים ידוע כבר שנים רבות כולל שתלים לתקון הגיד הסובב בכתף
או גיד אכילס ועוד ועוד
בהצלחה חלקית
האם הנקודה החדשנית היא גיד ״מצולק״ ? אני לא מכיר גיד קרוע מקוצר שאינו ״מצולק״
לסיכום: ניתוח לא שגרתי ואין מניעה לפרסמו.

ניתוחים מסוג זה תוך שימוש בשתלים ידוע כבר שנים רבות כולל שתלים לתקון הגיד הסובב בכתף
או גיד אכילס ועוד ועוד
בהצלחה חלקית
האם הנקודה החדשנית היא גיד ״מצולק״ ? אני לא מכיר גיד קרוע מקוצר שאינו ״מצולק״
לסיכום: ניתוח לא שגרתי ואין מניעה לפרסמו.