הודעות

תגובת החברה לרפואת נשים בקהילה לפרסום ב-Ynet

החברה לרפואת נשים בקהילה מביאה את הסתייגותנו הנחרצת מנתונים וקביעות משוללי יסוד המופיעים בכתבה שפורסמה בנושא מומחים טיפול בתופעות גיל המעבר

טיפול הורמונלי לנשים בגיל המעבר (צילום: אילוסטרציה)

לכבוד פרופ' רוני מימון, יו"ר האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה
שלום רב,

החברה לרפואת נשים בקהילה רואה חובה להביא בפניך את הסתייגותנו הנחרצת מנתונים וקביעות משוללי יסוד המופיעים בכתבה שפורסמה ב-16.5.19 בעיתון ידיעות אחרונות ובאתר Ynet, וצוטטה מאז במספר אתרי אינטרנט נוספים, וכותרתה: "המספרים נחשפים: מיליון וחצי נשים בגיל המעבר - רק 40 רופאים מומחים."

הכתבת, רותם אליזרע, מצטטת נתונים ממחקר שבוצע ביוזמת "נשים לגופן" ודן בשכיחות תסמיני גיל המעבר בנשים, והדרכים להתמודד איתם, ומערך הרופאים המוסמך לכך.

ברצוננו למחות על מספר קביעות מטעות המסבות נזק לציבור הרופאים והמטופלות כאחד.

  1. בישראל לא קיימת התמחות או תת-התמחות ברפואת גיל המעבר ומכאן כל מי שמתהדר בתואר שכזה או מי שמציין שקיימים מומחים לכך מייצר מצג שווא. יש מבין הגינקולוגים כאלה שזהו תחום העניין שלהם והם דואגים, אולי יותר מאחרים, להתעמק ולעסוק בו, מתוך בחירה.
  2. כל רופא נשים רשאי ויכול לטפל בתסמיני גיל המעבר אם יבחר לעשות זאת, ויצירת הרושם שרק "מומחים בגיל המעבר" יכולים לתת מענה, פוגעת באמון בין הרופא המטפל למטופלת, ואף מונעת טיפול ממטופלת כלשהי הנזקקת למענה - אם אכן תדחה את הטיפול עד למפגש עם "המומחה".
  3. קבוצת "נשים לגופן" כבר פרסמה במדיות החברתיות לפני מספר חדשים, רשימת שמות וטלפונים ניידים של רופאים שנכחו ביום עיון של החברה לגיל המעבר. הרשימה הוגדרה כרשימת מומחים בנושא, וזאת למרות שכללה בין היתר גם מתמחים. הרשימה הוסרה לאחר שהובהר למפרסמות כי מדובר בפגיעה בפרטיות הרופאים היות ומעולם לא ניתנה להן רשות לעשות שימוש בנתונים הללו, שלא נמסרו להן על ידי הרופאים אלא נלקחו על ידן ממארגני הכנס.

אנו מבקשים כי האיגוד יוציא מכתב בו ישלול את הנאמר בכתבה ויצביע על הנזק שנתונים מוטעים אילו טומנים בחובן לרופאים ולמטופלות כאחד.

בכבוד רב,
דר' נגה פורת, יו"ר החברה לרפואת נשים בקהילה
דר' רובי אמסטר, מזכיר

נושאים קשורים:  הודעות,  גיל המעבר
תגובות
 
אנונימי/ת
01.06.2019, 16:24

כל הכבוד! תודה על היושר והאומץ! צודקת במאה אחוז!