מחקרים

אדלימומאב כטיפול לכוריורטיניטיס פלקואידית עקשנית

בסדרת מחקרים זו נמצא כי אדלימומאב יעילה בהפחתת המינון של אימונוסופרסנטים סיסטמיים ללא חזרת מחלה

טיפול עיניים באמצעות אולטראסאונד (אילוסטרציה)
טיפול עיניים באמצעות אולטראסאונד (אילוסטרציה)

אדלימומאב הינה נוגדן חד-שבטי מואנש כנגד TNF-α אשר דווחה כיעילה בהפחתת הסיכון להישנות של אובאיטיס שאינה זיהומית. בעבודה זו מתוארת סדרת המקרים הראשונה שעוסקת במתן אדלימומאב כטיפול לכוריורטיניטיס פלקואידית עקשנית.

החוקרים מדווחים על שני מקרים של כוריורטינטיס פלאקואידית עקשנית אשר טופלו בהצלחה עם אדלימומאב. אשה בת 34 אשר פיתחה היפרמיה בלחמית, אירדוציקליטיס קלה ולזיות אטרופיות מרובות ברשתית יחד עם שינויים אקסודטיביים מהקוטב האחורי ועד הרשתית הפריפרית בשתי העיניים. האבחנה של  כוריורטינטיס פלאקואידית עקשנית נעשתה על בסיס הישנות כוריודיטיס למרות קורטיקוסטרואידים סיסטמיים וציקלוספורין. לאחר טיפול עם אדלימומאב לא נצפתה חזרת מחלה בזמן שבוצעה הפחתת מינון של התרופות האימונוסופרסיביות.

המקרה השני היה של גבר בן 22 עם הידרדרות ראייה בשתי העיניים ולזיות כוריורטינליות אטרופיות מרובות בשתי העיניים. המקרה אובחן ככוריורטיניטיס פלאקואידית עקשנית על בסיס הממצאים הקליניים וחזרת כוריורטינטיס במהלך הפחתת מינון של קורטיקוסטרואידים סיסטמיים. למטופל ניתנה אדלימומאב והפחתת מינון קורטיקוסטרואידים בוצעה בהצלחה ללא חזרת מחלה.

החוקרים מסכמים כי בשני מקרים של כוריורטינטיס פלאקואידית עקשנית, אדלימומאב הייתה יעילה ושימושית בהפחתת המינון של אימונוסופרסנטים סיסטמיים. יש צורך במחקרים נוספים על מנת לאמת את היעילות של אדלימומאב במטופלים עם כוריורטינטיס פלאקואידית עקשנית.

מקור: 

Asano, S. et al. (2019) Case Reports in Ophthalmology. 10(1)  

נושאים קשורים:  מחקרים,  כוריורטינטיס פלאקואידית עקשנית,  אדלימומאב,  סדרת מקרים,  אימונוסופרסטנים
תגובות