חדשות

רוב הרופאים מאמינים שמטופלים עם השמנת יתר לא מעוניינים לרזות

במחקר בינלאומי נמצא ש-71% מהרופאים סבורים כי אנשים עם עודף משקל אינם מעוניינים להפחית משקל | בפועל, רק 7% מהסובלים מהשמנת יתר דיווחו כי זה המצב

השמנה, משקל עודף (צילום: אילוסטרציה)

קיימים הבדלים בתפישה בין רופאים לבין מטופלים בכל הנוגע להשמנת יתר והשלכותיה והפער הזה מקשה במתן הטיפול הרפואי. כך עולה ממחקר נרחב שפורסם בחודש שעבר בכתב העת Diabetes, Obesity and Metabolism שבו נטלו חלק יותר מ-14.5 אלף חולים ומעל 2,780 רופאים מ-11 מדינות, ביניהן ישראל. ממצאי המחקר הוצגו בחודש שעבר בכנס בגלזגו והבוקר (ג') מדווח על כך "ישראל היום".

המחקר מצא כי בעוד ש-71% מהרופאים מאמינים כי אנשים המתמודדים עם השמנת יתר אינם מעוניינים להוריד ממשקלם, בפועל רק 7% מהסובלים מהשמנת יתר דיווחו כי זה המצב.

עוד נמצא כי 81% מהמטופלים המתמודדים עם השמנת יתר מאמינים כי תהליך הירידה במשקלם הוא באחריותם הבלעדית. רק 51% מהם שוחחו עם הרופאים שלהם על הנושא הזה בחמש השנים האחרונות וזאת באיחור של שש שנים מאז שהבעיה החלה להפריע להם.

נתגלו במחקר גם פערים גדולים בדיווח: 81% מהמטופלים דיווחו שעשו בעבר לפחות מאמץ רציני אחד לרדת במשקל, בעוד שהרופאים דיווחו כי רק 35% ממטופליהם ניסו לרזות. עורכי המחקר, ובראשם פרופ' איאן קטרסון מאוניברסיטת סידני, הדגישו כי הפערים הללו ממחישים עד כמה הרופאים עצמם אינם מודעים לנסיונות מטופליהם לרדת במשקל ושלמטופלים לא נוח לדון בנושא הזה עם הרופאים. עם זאת, 68% מהמטופלים מעוניינים לנהל שיחה ולדון בבעיית משקלם הגבוה עם הרופאים שלהם.

הנתונים לצורך המחקר נאספו מתוך שאלונים שהופצו בישראל, אוסטרליה, צ'ילה, איטליה, יפן, מקסיקו, סעודיה, איחוד האמירויות, דרום קוריאה, ספרד ובריטניה.

פרופ' קטרסון אמר: "נתוני המחקר מצביעים על כך שיש למטופלים מוטיבציה לרדת במשקל וכי למטפלים יש הזדמנות ליזום מוקדם יותר דיון בנושא הזה ובכך להקטין את ההתנגדות לתהליך. המטופלים עשויים שלא לזהות את הצורך לרדת במשקל, עד שאין לכך השפעה ממשית על מצב בריאותם. לכן, חשוב שהרופאים יעלו את הנושא בטרם יופיעו סיבוכי ההשמנה".

ד"ר רז הגואל, מנהל המרכז לטיפול בהשמנה, אמר ל"ישראל היום": "הפערים בין המטופלים לרופאים בתחום רפואת ההשמנה והטיפול במחלה הם תוצר של חוסר היכרות ותקשורת מוגבלת עם המטופלים ופערי ידע מקצועי, בעיקר בקרב רופאי משפחה שאמורים לטפל בהשמנה בשלביה הראשונים, בטרם מתפתחות מחלות רקע. נתק זה הוא בגדר נורת אזהרה. יש צורך לייסד תחום מקצועי ברפואת השמנה והכשרת רופאי משפחה להתמחות בכך לצד הטיפול בסטיגמה המלווה להשמנה, הרווחת גם בקרב הרופאים עצמם, המונעת פנייה והיענות המטופלים לטיפול רפואי בהשמנה".

נושאים קשורים:  השמנה,  עודף משקל,  השמנת יתר,  חדשות,  ד"ר רז הגואל
תגובות
 
אנונימי/ת
21.05.2019, 19:50

מה הכוונה "מעוניינים" לרזות? זה שחולה אומר שהוא "מעוניין" לרזות זה חסר משמעות. זה כמו אדם שמעשן שאומר שהוא מעוניין להפסיק, אבל בפועל ממשיך לעשן.
השאלה שיש לשאול האם מטופלים עם עודף משקל מעוניינים לשנות את אורח החיים שלהם (תזונה ופעילות גופנית), ואם הם אכן מעוניינים, הם גם יעשו את זה.

אנונימי/ת
24.05.2019, 09:29

אלו שתי שאלות שאינן קשורות זו בזו. הרצון של המטופל לרזות שונה מתפיסתם של הרופאים החושבים שלמטופלים שלהם אין כלל רצון לרזות ולכן הצעד הראשוני לליווי המטופל לא יתבצע.
האיך והשפה שבה ישתמש הרופא יכולים להוביל לשינוי אורח החיים. להתעלם ולא לדבר על נושא המשקל כי הרופא חושב שמטופל לא מעוניין לרדת במשקל היא טעות.
זה כמו שהרופא יאבחן מחלה מסויימת ולא יציע טיפול.
השמנה היא המחלה. הסוכרת, לחץ דם, מחלות לב הם הסימפטומים של אותה מחלה ולכן מעורבות הרופא היא קריטית בטיפול.

אנונימי/ת
23.05.2019, 20:16

בעלי משקל עודף מעוניינים לרזות, אך רובם כבר למודי דיאטות לרוב, ומכירים את תופעל האקורדיון המתסכלת. רוב בעלי עודף המשקל, לא יצליחו לרזות ולשמור על המשקל הרזה לאורך זמן, מסיבות פיזיולוגיות שונות.
גם טיפול תרופתי, נכון להיום, די מוגבל בתוצאותיו, וסך הכל מאכזב.
אומרים שיש כעת בפיתוח תרופה semaglutide אשר תביא לתוצאות משמעותיות יותר. צריך להמתין.
נכון להיום, רק ניתוח בריאטרי, מביא באחוזים גבוהים , תוצאות משמעותיות לאורך זמן.

אנונימי/ת
23.05.2019, 21:40

יש קטע כזה - קוראים לו חוק שימור האנרגיה. מי שמוציא אנרגיה יותר ממה שהוא מכניס, ירד במשקל. עד היום החוק הזה לא נסתר.

26.05.2019, 18:26

כל מה שכתבת נכון למעט החלק ה"חוקי". חוק שימור אנרגיה הוא משהו אחר לגמרי.

אנונימי/ת
26.05.2019, 20:43

חוק שימור האנרגיה הוא בדיוק זה. משום שהאנרגיה החסרה תומר ממסה.