מחקרים

הדמיית MRI חוזרת למעקב אחרי מטופלים עם חשד לספונדילוארתריטיס של עמוד השדרה

הממצאים מעידים כי אין תועלת בביצוע סריקת MRI לאחר שלושה חודשים ולאחר שנה במטופלים עם חשד ל-Spondyloarthropathy

מכשיר MRI (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה לבחון את הערך של הדמיית MRI חוזרת למפרק ה-Sacroiliacי(SI) בעת האבחון של כאב גב כרוני בחולים עם חשד ל-Axial Spondyloarthritisי(SpA) וזאת במטרה לבחון את הממצאים שיכולים לעזור בביסוס האבחנה במפרק זה.

מטופלים עם כאב גב כרוני (נמשך בין שלושה חודשים לשנתיים, בני 16 ומעלה, התחלת הכאב לפני גיל 45) עם מאפיין אחד או יותר של SpA שנכללו במחקר העוקבה Spondylarthritis Caught Early והיו תחת מעקב בתחילת המחקר, לאחר שלושה חודשים ולאחר שנה. הביקורים כללו הערכה של כלל מאפייני SpA והדמיית MRI חוזרת של מפרק ה-SI. הדמייה חיובית ל-SpA (לפי ההגדרה של האיגוד העולמי ל-SpA) הוערכה על יד שניים או שלושה מומחים בדימות שהיו בסמיות למידע הקליני. הסבירות להדמייה חיובית ב-MRI במהלך פגישות המעקב (תוך כדי התחשבות בגורמים התומכים) חושבה על ידי Generalized Estimating Equation.

מתוך 188 מטופלים, 38.3% היו גברים, הגיל הממוצע ± סטיית תקן היה 8.2 ± 31.0 שנים, ומשך התסמינים הממוצע היה 7.1 ± 13.2 חודשים. שלושים ואחת מטופלים (16.5%) היו בעלי ממצאים חיוביים בתחילת המחקר. לאחר שלושה חודשים ושנה, הממצאים ב-MRI השתנו מחיוביים לשליליים ב-3 מטופלים (11.1%) וב-11 מטופלים מטופלים (37.9%), בהתאמה. דבר זה, לפחות באופן חלקי, קשור לעובדה שבחלק ממטופלים אלו הוחל טיפול ב-Anti-TNF. התמרת ממצאים ראשונים שליליים לחיוביים נראתה ב-5/116 מהמטופלים (4.3%) לאחר שלושה חודשים וב-10/138 מטופלים לאחר שנה (7.2%). גורמים המעלים את הסבירות לממצא חיובי ב-MRI היו HLA-B27 חיובי ומין זכרי (42% בגברים החיוביים ל-HLA-B27 ו-6% בנשים החיוביות ל-HLA-B27). במידה והסריקה הראשונית שלילית, הסבירות לתוצאה חיובית בסריקה חוזרת היא מאד נמוכה (7 אחוזים ופחות).

מקור: 

Bakker P.A.C et al (2019). Arthritis Rheumatol, 71: 382-391;

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחקר עוקבה,  הדמייה
תגובות