חדשות

ב"שיבא" בוצעה השתלת עור עצמי משתל שפותח וגדל במעבדה

הרופאים נטלו מילימטרים בודדים של עור בריא מתינוקת שנכוותה קשות, ומתאי העור שלה יצרו תאי גזע שגודלו במעבדה לשתל עור

השתלת עור. אילוסטרציה

במרכז הרפואי שיבא בתל השומר בוצעה שיטת טיפול חדשנית: השתלת עור עצמי משתל שפותח במעבדה. הטיפול, שלדברי בית החולים לא נעשה עד כה בישראל, ניתן לתינוקת בת שנה וחצי שהגיעה ל"שיבא" עם כוויות נרחבות על יותר מ-50% משטח גופה כשהיא בקושי נושמת.

התינוקת הועברה למחלקה לטיפול נמרץ אבל הרופאים חששו שסיכויי הישרדותה נמוכים מאחר שסבלה מכשל רב מערכתי, כשל לבבי ונשימתי. רק לאחר תקופה ארוכה שבה היתה מורדמת ומונשמת ונזקקה לטיפול אינטנסיבי, פקחה את עיניה והחלה לתקשר עם משפחתה. כחלק מהטיפול ובניסיון להציל את חייה, קיבלה הפעוטה טיפול לכיסוי כוויות.

עד כה, מסר פרופ' יוסי חייק, מנהל המערך לכירורגיה פלסטית וכוויות, טיפול כזה היה כרוך בניתוח שבו הסירו חלקי עור מאותו אדם והשתילו אותו במקום הפגוע. אולם, עקב מצבה הקשה וגילה החליטו הרופאים לנסות את הטיפול החדשני.

פרופ' חייק, יחד עם מנהלת מעבדת העור, ד"ר אילת די-סגני, נטלו מילימטרים בודדים של עור בריא של התינוקת ומתאי העור יצרו תאי גזע שגודלו במעבדה עם חומרים מזינים, התרבו והתחלקו וכך נוצר שתל עור גדול מספיק כדי לכסות את כל שטח הבטן והחזה של התינוקת.

ב"שיבא" מופעלים בנק עור ומעבדת עור המאפשרים ייצור ואחסון עור טרי. הייצור מתבצע מגידול של עור הלוגני מתורמים לצורך כיסוי זמני, כך שמאותו אדם שנפגע יהיה אפשר לייצר שתל מעורו שלו. "זה נחשב לפתרון הטוב והאופטימלי ביותר", הדגיש פרופ' חייק.

פרופ' חייק הוסיף: "בנק העור והמעבדה החדשה יביאו לפריצת דרך בטיפול בפצועים הקשים ביותר. הטיפול בכוויות הוא קשה וכרוך בכאב ובסבל רב למטופלים. באמצעות הפיתוח שנעשה במעבדה נוכל מעתה לחסוך למטופלים הקשים ביותר סבל, סיבוכים מיותרים וגם לא נהיה מוגבלים בכמות העור שאפשר לייצר ולהחזיר כשתל למטופל. הטיפול הזה מיועד לכוויות גדולות ולהצלת חיים".

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' יוסי חייק,  כוויות,  שתל עור,  השתלת עור,  ד"ר אילת די-סגני,  בנק העור,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות
09.05.2019, 20:56

מדהים. כל הכבוד.

10.05.2019, 10:15

מדהים כל הכבוד,
באם מדובר בטכנולוגיה ייחודית שפותחה ונמצאת רק במעבדת העור בשיבא, או שזו טכנולוגיה שיש בעוד (או ברוב) מעבדות העור ברחבי העולם ?
כמה זמן לקח לגדל את העור והאם הוא הושתל בהליך אחד או כמה שלבים ?
בהצלחה
אלדד

10.05.2019, 18:21

ישנה שכבה של אזרחים שעושים ילדים לשם שמיים, אבל לא משגיחים עליהם, כי השמים... ואחר כך השכבה האחרת, זו שעובדת ולומדת צריכים לתקן את מה שההם קלקלו. לפחות שיתרחצו פעם בחודש.