מחקרים

האם שימוש בפרוביוטיקה משפר ספיגת ברזל בילדים עם חסר ברזל?

במחקר מבוקר עם רנדומיזציה וסמיות כפולה נמצא ששימוש בפרוביוטיקה Lactobacillus plantarum 299v לא שיפר את הטיפול בברזל בילדים עם חסר ברזל

06.05.2019, 10:50
תוספי ברזל (אילוסטרציה)

במחקר חדש שנערך ב-Children's Minnesota Research Institute בארה"ב והתפרסם בכתב העת The Journal of Pediatrics, ביקשו החוקרים להעריך את היעילות של ferrous sulfate במינון נמוך כטיפול לחסר ברזל והאם הפרוביוטיקה Lactobacillus plantarum 299v י(LP299v) משפר טיפול.

במחקר מסוג ניסוי מבוקר עם רנדומיזציה וסמיות כפולה של טיפול בחסר ברזל בילדים, השוו החוקרים את השימוש בברזל במינון נמוך (1-3 מ"ג/ק"ג/יום) עם או בלי פרוביוטיקה (LP299v).

רמות הפריטין בסרום עלו בכל הילדים מבייסליין של 23.7 ננוגרם/מ"ל עד ל-45.4 ננוגרם/מ"ל לאחר 6 עד 8 שבועות של טיפול. לא נמצא הבדל משמעותי בעלייה ברמת הפריטין בסרום בקרב ילדים שנטלו פרוביוטיקה LP299v בהשוואה לקבוצת הביקורת (23.2 בהשוואה ל-20.0 ננוגרם/מ"ל, בהתאמה). בנוסף, עלייה ברמת הפריטין לא נמצאה קשורה באופן מובהק לשימוש בפרוביוטיקה לאחר תיקון לגורמים אחרים, כולל גיל הילד ומינון. בסך הכול, הטיפולים נסבלו היטב, עם תופעות לוואי קלות.

החוקרים מסכמים ש-ferrous sulfate במינון נמוך נסבל היטב ויעיל בתיקון חסר ברזל בילדים. אולם, הפרוביוטיקה LP299v לא שיפרה את הטיפול. מחקרים בעתיד צריכים להתמקד בהשפעת מינון-תגובה בילדים, כולל תוכנית טיפולית של טיפול פעם ביומיים.

מקור:

Rosen, Gerald M. et al. Use of a Probiotic to Enhance Iron Absorption in a Randomized Trial of Pediatric Patients Presenting with Iron Deficiency. The Journal of Pediatrics , Volume 207 , 192 - 197.e1

נושאים קשורים:  מחקרים,  חסר ברזל,  פרוביוטיקה,  פריטין
תגובות