איידס והריון

עלייה בסטטוס הדלקתי ובשפעול של מונוציטים בתינוקות שנחשפו ל-HIV

מחקר מצא כי בתינוקות שנחשפו ל-HIV, גם כאשר לא נדבקו בווירוס, ישנה עליה במדדי דלקת ובשפעול המונוציטים בלידה, מה שיכול לגרום לעלייה בזיהומים ולעיכוב גדילה

05.05.2019, 18:09
תינוק בחיק אימו לאחר לידה (אילוסטרציה)
תינוק בחיק אימו לאחר לידה (אילוסטרציה)

בתינוקות שנחשפו ולא נדבקו ב-HIV, קיימת עלייה בתחלואה ותמותה מזיהומים. מעט מאוד ידוע היום על הסטטוס הדלקתי ושפעול המונוציטים בתינוקות אלו.

במסגרת מחקר זה נאספו דגימות פלזמה מתינוקות, בלידה ובגיל 6 חודשים. נבדקו 86 צמדים של אימהות ותינוקות, אשר נחשפו ולא נדבקו ב-HIV. צמדים אלו נרשמו דרך מחקרי העוקבה בברזיל של המכון הלאומי לבריאות הילד והתפתחות האדם (National Institute of Child Health and Human Development). הנתונים שנאספו הושוו לנתונים של 88 צמדים נוספים של אימהות ותינוקות אשר לא נחשפו כלל ל-HIV.

אימהות אשר נדבקו ב-HIV קבלו טיפול אנטי-רטרו-ויראלי במהלך תקופת ההיריון. התינוקות לאימהות אלו קיבלו טיפול מניעתי עם זידובודין וכמו כן, לא ניזונו מהנקה.

המדדים הבאים הוערכו בלידה ובגיל 6 חודשים בשיטת ELISA:י
(Enzyme-Linked Immunosorbent Assay):יIL-6, קולטן TNFα-I מסיס (sTNF-RI) ו-II, CD14 מסיס, CD163 מסיס, Protein 10 IFN-γ-Induced (IP-10), Vascular Cell Adhesion Molecule, LDL מחומצן, די-דימר וחלבון מגיב Cי(CRP) ברגישות גבוהה. קולטן TNFα-I מסיס (sTNF-RI) ו-IL-6 נבחרו כמדדים לנקודת הסיום הראשונית.

תוצאות המחקר הראו כי מבין האימהות אשר נדבקו ב-HIV, ל-79% היה פחות מ-440 עותקים למ"ל של HIV-RNA, לפני הלידה. עוד נמצא כי בהשוואה לתינוקות שלא נחשפו כלל ל-HIV, לתינוקות שנחשפו ולא נדבקו ב-HIV היה בממוצע גיל הריון נמוך יותר (38.7 שבועות לעומת 39.3 שבועות), כמו גם ממוצע משקל נמוך יותר (3.1 ק"ג לעומת 3.3 ק"ג). זאת ועוד, נצפה כי גם בגיל 6 חודשים, התינוקות שנחשפו ולא נדבקו ב-HIV הגיעו בממוצע למשקל נמוך יותר (5.9 ק"ג לעומת 8.5 ק"ג) וגם בממוצע לגובה נמוך יותר (53.6 ס"מ לעומת 68.8 ס"מ).

פרט ל-Vascular Cell Adhesion Molecule, שאר סמני הדלקת היו ככלל גבוהים יותר (P≤0.005) בתינוקות שנחשפו ולא נדבקו ב-HIV. עם זאת, בגיל 6 חודשים רק קולטן TNFα-I מסיס (sTNF-RI) ו-IL-6 נשארו מוגברים בתינוקות אלו. עבור הצמדים של התינוקות שנחשפו ולא נדבקו ב-HIV, רק protein 10 IFN-γ-inducedי(IP-10) נמצא קשור עם הרמות שנמדדו אצל האם בלידה (P<0.001). בתינוקות אשר נחשפו ולא נדבקו ב-HIV, רמות גבוהות של חלבון מגיב Cי(CRP) ברגישות גבוהה ו-IFN-γ-Induced Protein 10י(IP-10) אשר נמדדו בלידה נמצאו קשורות למשקל לידה נמוך יותר (P=0.04), כמו גם למשקל נמוך יותר בגיל 6 חודשים (P=0.04).

מסקנת המחקר הייתה כי לתינוקות אשר נחשפו ל-HIV יש סטטוס דלקתי מוגבר ושפעול מונוציטים מוגבר בזמן הלידה. כמו כן, חלק מסמני הדלקת המשיכו להיות מוגברים גם בגיל 6 חודשים ולא נמצאו קשורים לסטטוס הדלקתי של האמא. מצב דלקתי זה עלול לתרום לעלעיה בתחלואה מזיהומים ולבעיות גדילה בתינוקות שנחשפו, גם אם לא נדבקו ב-HIV.

מקור: 

  Dirajlal-Fargo S. et al. (2019) AIDS. 33, 845

נושאים קשורים:  איידס והריון,  לידה,  זיהומים בתינוקות,  מדדי דלקת,  זידובודין,  מחקרים
תגובות