מחקרים

חומר משמר במזון שכולנו אוכלים עלול לגרום לסוכרת

במחקר מקיף שנערך במרכז הרפואי שיבא יחד עם אוניברסיטת הרווארד נמצא כי חומר משמר שנמצא במזונות רבים שאנו צורכים עלול לגרום לעלייה במשקל ואף לסוכרת

02.05.2019, 16:04

המחקר, שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי The science traditional medical journal, קובע כי חומצה פרופיונית (קלציום פרופיונאט או E280-282), חומר משמר שעד כה הוגדר כבטוח למאכל על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA), אינו כה בטוח.

החומר, הנמצא בגבינות, בלחמים תעשייתיים הארוזים בניילון ובמזונות מעובדים רבים אחרים בשל יכולתו לעכב גדילת עובש, עלול בחשיפה ארוכה לגרום להתפתחות עמידות להורמון אינסולין, להשמנה ואף לסוכרת.

יותר מ-400 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מסוכרת, וההשערה היא כי עד שנת 2040, יעלה המספר בכ-40%. העלייה הדרמטית בשיעור התחלואה נובע בעיקר מגורמים סביבתיים עם דגש על המזון שאנו צורכים.

בניסוי שבראשו עמד פרופ' אמיר תירוש, מנהל המכון האנדוקריני בשיבא, התברר כי הוספת חומצה פרופיונית לארוחה הובילה לעלייה ברמת ההורמון גלוקגון המפקח על ייצור הסוכר בכבד והורמונים נוספים. כתוצאה מכך התפתחה עמידות לאינסולין המהווה את אחד מהמאפיינים העיקריים במחלת סוכרת סוג 2.

מחקר המשך הראה כי בקבוצה גדולה של נחקרים עם עודף משקל נמצאה רמה מוגברת של חומצה פרופיונית בדם. במהלך ירידה במשקל, השיפור המשמעותי ביותר בעמידות לאינסולין נמצא בקרב הנבדקים עם הירידה הגדולה ביותר ברמת החומצה בדמם.

פרופ' אמיר תירוש: "העלייה הדרמטית בשכיחות השמנת יתר וסוכרת ב-50 השנים האחרונות אינה יכולה להיות מיוחסת לשינויים גנטיים בלבד. גורם אחד שכדאי להתחשב בו הוא השימוש הנרחב בכימיקלים בעיבוד, שימור ואריזה של מזונות. אנו נחשפים למאות כימיקלים אלה על בסיס יומיומי, ורובם מעולם לא נבדקו להבנת ההשפעות המטבוליות ארוכות הטווח שלהם".

נושאים קשורים:  מחקרים,  חומר משמר,  שיבא
תגובות