חדשות

ניסוי בבני אדם ברמב"ם: האם תאי כבד שתוכנתו יוכלו לייצר ולהפריש אינסולין?

בניסוי תיבדק שיטת טיפול שבה תאי כבד שעברו תכנות מחדש יחליפו תאי בטא בלבלב חולה | הטיפול עשוי לשמש לריפוי חולי סוכרת התלויים כיום בטיפולי אינסולין חיצוניים

תאי אונת הכבד. הדמיה

בשבוע הבא יחל במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה ניסוי ראשון בבני אדם שבו תיבדק בטיחותה של שיטת טיפול חדשנית שנועדה להפוך תאי כבד לאיבר המייצר ומפריש אינסולין במקום תאי בטא בלבלב חולה. כך מדווח הבוקר (ג') רותם אליזרע בכתבה ב-ynet. עורכי הניסוי מקווים שכך גם יינתן פתרון יעיל לריפוי חולי סוכרת התלויים כיום בטיפולי אינסולין חיצוניים משום שתפקוד הלבלב שלהם נפגע.

הניסוי ברמב"ם נעשה כחלק ממחקר חדש שפיתחה חברת הביו-טק אורג'נסיס ולפיו ניתן לקחת תאי כבד של חולה ובאמצעות תכנות מחדש שלהם לבצע שינוי גנטי שיהפוך אותם לתאים דמויי לבלב.

על פי הדיווח, בשלב זה של המחקר יילקחו תאי כבד מחולי סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) או מחולים שעוברים כריתת לבלב. בטכנולוגיה ייחודית ובתנאי מעבדה מתקדמים ייהפכו תאי הכבד לתאי בטא של הלבלב ותיבדק יכולתם של התאים החדשים להגיב לרמות סוכר גבוהות והאם הם מייצרים ומפרישים אינסולין. כן תיבדק התגובה החיסונית של החולה לתאים החדשים. בשלב הבא בניסוי ולאחר קבלת אישור מרשויות הבריאות, יוחזרו התאים המתוכנתים לכבד של החולה ותיבחן אז יכולת קליטתם בגוף החולה ואם יפרישו אינסולין.

החוקר הראשי בניסוי זה הוא פרופ' נעים שחאדה, מנהל המערך לאנדוקרינולוגיה וסוכרת ברמב"ם. פרופ׳ שרה פרבר, המדענית הראשית של חברת אורג׳נסיס, מסרה כי ישראל היא המקום הראשון בעולם שבו תיבחן הטכנולוגיה החדישה "המיועדת לשפר באופן דרמטי את חיי החולים, ואז נוכל להתחיל לדבר גם על ריפוי מסוכרת". את הצד הכירורגי בניסוי יוביל פרופ׳ יורם קלוגר, מנהל המערך הכירורגי ברמב"ם.

נושאים קשורים:  אינסולין,  רמב"ם,  תכנות תאים,  ניסוי בבני אדם,  פרופ' נעים שחאדה,  פרופ׳ שרה פרבר,  סוכרת,  טיפול לסוכרת,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
01.05.2019, 20:07

שוב אתם מצוטטים את כתב הבריאות של ידיעות אחרונות . מדובר בניסוי שתצפיתו לעתיד לא יכולה להיות משוערת אפילו לחוקרים והוגי הרעיון עצמם. אין בידי הכתב המכובד של ידיעות אחרונות וynet אשר מצנו צוטטתם, אין בידיו שום כלי מיקצועי על מנת להתיחס לניסוי באופן הראוי לניסוי רפואי מכובד ועל כן הוא "שופך את התינוק עם המים".
מין הסתם סקופ עיתונאי בשלב זה אשר אולי יעורר תקווה בחולי סכרת.כתבה המתאימה מאד לעיתון שבו הוא מועסק אך לא ראויה לפירסום כציטוט ממנו על במה זו.

אנונימי/ת
01.05.2019, 20:37

מדהים!

אנונימי/ת
02.05.2019, 00:28

הכתבה הזו נשמעת כמו כתבת תדמית שכתבו יחצני החברה על מנת למשוך משקיעים טפשים להשקיע בהזיה חדשה.

אנונימי/ת
01.05.2019, 22:46

האם הטכנולוגיה נוסתה כבר בבעלי חיים ? מה היו התוצאות ?

אנונימי/ת
02.05.2019, 00:27

הרעיון הזה כבר מדובר שנים. האם יש נתונים שמצביעים על כך שהשיטה עובדת? כבר היו הזיות על ריפוי ALSושיתוקים שהופצו על ידי חברת פרונאורון של מיכל שורץ שהוכחו כקישקוש מוחלט. ראוי שלפני שנוטעים תקוות שוא בידי חולים או מריצים משקיעים טפשים ומזילי ריר להשקיע בבלוף החדש, יהיו קצת נתונים מדעיים. אחרי הכל עיתון מכובד לרופאים מכובדים לא רוצה להיות סיינטיפיק ידיעות. הלא כן?

אנונימי/ת
02.05.2019, 10:40

למרות תגובות הרופאים באתר זה לכתבות לא מיקצועיות כגון זו. בניגוד לwow שישמע מפי אנשים אשר אינם רופאים ואשר יקראו על כך בy. Net,למרות זאת כתבות מסוג זה ימשיכו להופיע על במה זו.
נראה שתגובות הרופאים הן כרוח.
זילות של האתר הזה בלשון המעטה