חדשות

שימוש בחוסמי בטא לטיפול בלחץ דם מעלה דרמטית את הסיכון לפרקינסון

ניתוח רשומות רפואיות של כ-145 אלף מטופלים בחוסמי בטא מקרב מבוטחי "מכבי" העלה כי שימוש בתרופות ממשפחה זו לטיפול ביל"ד מגדיל סיכון לפרקינסון ב-50%

למעט יתר-לחץ דם, נמצאו פערים סטטיסטיים מובהקים
יתר לחץ דם (צילום: אילוסטרציה)

שימוש בתרופות ממשפחת חוסמי בטא לטיפול ביתר לחץ דם מגדיל סיכון  לפרקינסון ב-50%. כך על פי מחקר משותף לטכניון ולמכון המחקר של קופת חולים מכבי. המחקר התפרסם ב-Clinical Drug Investigation ועליו דיווח עידו אפרתי ב"הארץ".

על פי הדיווח, לאור הממצאים ממליצים החוקרים לבחון במקרה הצורך טיפולים חלופיים לחוסמי בטא.

את המחקר ערכו ד"ר קירה רדינסקי והדוקטורנטית גליה נורדון מהפקולטה למדעי המחשב בטכניון, בשיתוף עם פרופ' ורדה שלו ופרופ' גידי קורן ממכון מכבי למחקר ולחדשנות. הוא מבוסס על ניתוח רשומות רפואיות של כ-145 אלף מטופלים בחוסמי בטא מקרב מבוטחי "מכבי" בשנים 2004-1998 שאובחנו בשנים 2016-2005 עם פרקינסון. השוו אותם עם כ-1.2 מיליון שלא טופלו בקבוצת תרופות, זאת תוך נטרול משתנים כמו מגדר, גיל, משקל, עישון כולסטרול ושימוש בסטטינים.

פרופ' שלו אמרה לעיתון: "השימוש בחוסמי בטא נפוץ לטיפול ביתר לחץ דם, בהפרעות קצב לב ולהרגעה. המחקר נולד בעקבות מחקר שפורסם באחרונה, שממצאיו הצביעו על כך ששימוש בתרופות נגד אסתמה, כמו ונטולין, גורם לפעולה ההפוכה מזו של חוסמי בטא ומפחית סיכון לפרקינסון. ביקשנו לבדוק את המצב ההופכי - אם שימוש בחוסמי בטא מעלה סיכון לפרקינסון, והסתבר שמעלה באופן דרמטי. עם זאת יש לבחון נושא זה במחקרי המשך, אבל בהחלט יכול להביא לכך שחלק מהרופאים יעדיפו שימוש בחלופות".

החוקרים מצאו כי לאחר שנתיים של שימוש בתרופה מסוג חוסמי בטא מתחיל להירשם פער משמעותי בין המשתמשים בה לאלה שאינם נמצאים בסיכון לפרקינסון. תרופות אחרות לטיפול ביתר לחץ דם נבדקו גם הן, כולל הנפוצות ממשפחת מעכבי ACE, ונמצא שאינן מגבירות סיכון לפרקינסון.

שכיחות פרקינסון היא מעל 1% בקרב בני יותר מ-65, ובישראל חיים יותר מ-30 אלף חולים. אחד הגורמים למחלה: הצטברות רעילה של החלבון אלפא-סינוקלאין בתווך הבין-תאי הגורמת לתמותת תאי המוח. מחקר קודם העלה שניתן לבלום הצטברות של אלפא-סינוקלאין ולהפחית בכ-40% סיכון להתפתחות פרקינסון באמצעות בטא-2.

נושאים קשורים:  פרקינסון,  יתר לחץ דם,  ילד,  חוסמי בטא,  הטכניון,  קופת החולים מכבי,  חדשות,  תרופות ליתר לחץ דם
תגובות
 
19.04.2019, 11:01

האם גם חוסמי ביטא סלקטיביים נכללו ונמצאו כמעלי סיכון?

19.04.2019, 12:27

חוסמי בטא ניתנים גם לסובלים מרעד essential tremor. אולי בעבר, שנות ה-90, נרשמו חוסמי בטא לרעד בסיסי, שההפיע כתסמין ראשון של פרקי?

19.04.2019, 13:47

מדובר במאמר רטרוספקטיבי המבוסס על רשומות רפואיות. שיטת מחקר כזו לא יכולה להוכיח קשר סיבתי בין תרופה (חוסם בטא במקרה זה) לגרימת מחלה (פרקינסון במקרה זה). מחקר כזה מראה לכל היותר אסוציאציה בין התרופה למחלה אך הוא לא שולל אפשרות שהמחלה נגרמה בשל סיבה אחרת שאינה קשורה לתרופה. גודל המדגם המרשים במאמר זה אינו מגדיל את אמינות התוצאות: אם תוצאות המחקר שגויות העובדה שהוא מבוסס מדגם גדול תהפוך את התוצאה למובהקת יותר סטטיסטית אך היא תישאר שגויה. רק מחקר פרוספקטיבי ראנדומלי מסוגל להוכיח קשר סיבתי בין טיפול לתוצאה. אין שום אפשרות בשום פעלול סטטיסטי להפוך מחקר רטרוספקטיבי למחקר פרוספקטיבי ראנדומאלי. לכן לא נכון להשתמש ב״ביג דאטה״ כדי להשוות בין תרופות שונות או פרוצדורות רפואיות, לשם כך קיימים המחקרים הראנדומליים. ביג דאטה צריך לשמש לעקוב אחר מגמות באוכלוסיה: למשל שינויים בתחלואה או בתוחלת חיים על פני זמן, שינויים בניצול משאבי בריאות על פני זמן וכו׳.
לפי שיטת מחקר כזו ניתן לגלות למשל כי אנשים המטופלים בתרופות לסוכרת סובלים מעליה בתחלואה לבבית וכיליתית, ומכאן להסיק שהתרופות לסוכרת גורמות לנזק. כמובן שבמקרה זה התרופות הן רק סמן לעובדה שהמטופלים סוכרתיים והסוכרת היא הגורם לתחלואה, כאן גורם ההטיה ברור, אולם לרוב במחקרים רטרוספקטיביים יש גורמי הטייה רבים שאינם גלויים ובכל אופן אין אפשרות להתגבר עליהם.
שימוש בביג דאטה כפי שבוצע במחקר הנל רק גורם נזק- כיון שכאמור אינו מוכיח קשר סיבתי אבל מעורר חרדה אצל מטופלים, אין ספק שיגרום לחלק מהם לחדול טיפול שהם זקוקים לו.

אנונימי/ת
20.04.2019, 13:51

פרופ' דוד רוט היקר,
נהניתי לקרוא את תגובתך הראויה.
מהנסיון הרב שהצטבר במכון שיקום הלב במרכז הלב שיבא , האם מצאתם קשר ברור בין טיפול בחוסמי בטא לשכיוחת הופעת מחלת הפרקינסון ?

אנונימי/ת
21.04.2019, 02:11

אני מניח שכאשר הפציינ'טים שלך מתייעצים איתך בשאלה האם להתחיל לעשן, אתה מסביר להם ש-"רק מחקר פרוספקטיבי ראנדומלי מסוגל להוכיח קשר סיבתי" בין עישון לתוצאים שליליים.

אני גם מניח שאתה לא ממליץ למטופליך על שום טיפול שאינו מבוסס על RCT.

21.04.2019, 09:57

לא ראוי להגיב כאנונימי ותגובות כאלה לא ראויות לתגובה...

23.04.2019, 11:11

אכן, וההטיה כאן ברורה כפי שכתב ד"ר שטרן. חלק מחולי הפרקינסון מתבטאים בתחילה כרעד ראשוני, essential tremor ובהמשך מתגלים בחולי פרקינסון. סביר להניח שהרופא רשם בטא בלוקר לטיפול ברעד ובחלק מהמקרים בחר דווקא בבטא בלוקר לטפל ברעד כאשר לחולה היה יתר לחץ דם כדי "להרוג שתי ציפורים באבן אחת" ובהמשך החולים התגלו כחולי פרקינסון. חשוב מאד להימנע מהסקת מסקנות גורפות שעלולות לגרום להזנחת טיפול יעיל וטוב כמו בטא בלוקר

אנונימי/ת
13.05.2019, 15:55

פרופ' רוט - לדעתי ההתייחסות שלך שגוייה. ספציפית למה שכתבת - "לפי שיטת מחקר כזו ניתן לגלות למשל כי אנשים המטופלים בתרופות לסוכרת סובלים מעליה בתחלואה לבבית וכיליתית, ומכאן להסיק שהתרופות לסוכרת גורמות לנזק." אין לי אלא להשיב לך בציטוט מהכתבה לעיל - "השוו אותם עם כ-1.2 מיליון שלא טופלו בקבוצת תרופות, זאת תוך נטרול משתנים כמו מגדר, גיל, משקל, עישון כולסטרול ושימוש בסטטינים."

21.04.2019, 10:47

המאמר אינו אלא הטלת פצצת אטום.
יעברו מיספר ימים בלבד עד אשר כתב הבריאות של ידיעות אחרונות,יעתיק את הכותרת הדרמתית
לעיתונו ומשם היא תתפוצץ לכל עם ישראל שאינם מצויים ברפואה, בפנים.
הנזק יהיה רב ולא ניתן למדידה

אנונימי/ת
21.04.2019, 13:16

טעות,לא בידיעות אחרונות ,אלא בהארץ, במה,"במה מכובדת " לכל הדעות לכותרות רפויאות אשר יזעזעו את הציבור.
לא ראוי לבמה זו.