מחקרים

פסילוסיבין משולב עם מדיטציה יכול לגרום לשינויים חיוביים בתכונות אופי

חוויות מיסטיות חד פעמיות הנגרמות משילוב של פסילוסיבין עם מדיטציה ותרגולים רוחניים אחרים, גורמות לשינויים פסיכולוגיים חיוביים ממושכים

פטריות המכילות את החומר Psilocybin (מקור: ויקיפדיה)

נטילת פסילוסיבין יכולה לגרום לחוויות מסוג מיסטי עם שיפור משמעותי באיכות החיים (well-being) של המשתמש. עם זאת, יש מיעוט בראיות מחקריות על שינויים מתמשכים בתכונות אופי (traits) כתוצאה משימוש בחומר. קבוצה של רופאים חוקרים מ-John Hopkins Medical School ערכו מחקר במשתתפים אשר נטלו פסילוסיבין תוך כדי התחייבות בתוכנית של מדיטציה/תרגול רוחני אחר.

החוקרים חילקו משתתפים בריאים באקראי לשלוש קבוצות (25 נבדקים בכל אחת): (1) מינון נמוך מאוד (1 מ"ג / 70 ק"ג במפגש 1 ו-2) עם תמיכה ברמה בינונית ("סטנדרטית") לתרגול רוחני; (LD-SS) (2) מינון גבוה (20 ו-30 מ"ג / 70 ק"ג במפגש 1 ו-2, בהתאמה) עם תמיכה סטנדרטית (HD-SS); ו(3) מינון גבוה (20 ו-30 מ"ג / 70 ק"ג במפגש 1 ו-2, בהתאמה) עם תמיכה גבוהה לתרגול רוחני (HD-SS).

פסילוסיבין ניתן לנבדקים בכפל סמיות על מנת למזער השפעת הציפייה של הנסיינים או המשתתפים. החומר ניתן פעם ראשונה חודש לאחר התחלת התרגול הרוחני ופעם שניה חודש לאחר מכן. התוצאים שנבדקו 6 חודשים לאחר מכן כללו תדירות והתמדה בתרגול הרוחני וההשפעות מתמשכות של פסילוסיבין. בהשוואה למינון נמוך, מינון גבוה של פסילוסיבין הפיק השפעות חריפות ומתמשכות יותר.

בנקודת זמן של 6 חודשים לאחר הטיפול, בהשוואה ל-LD-SS, שתי הקבוצות במינון גבוה הראו שינויים חיוביים משמעותיים גדולים במדדים של קירבה בין-אישית, הכרת תודה, משמעות החיים/מטרה, מחילה, חוויות רוחניות יומיומיות, אמונה והתמודדות עם משבר. שינויים אלו נמצאו גם בדירוג מתוקף ע"י ראיון מובנה של שלושה מבוגרים הקרובים לנבדק הנוגעים למצבו הנפשי (שאלות שכוללות התייחסות לסבלנות, פתיחות, הומור, חרדה, כעס, קבלת האחר, חמלה לאחר וכו').

החוקרים גילו קורלציות מובהקות בין ההסתברות להשפעות חיוביות מתמשכות לבין עוצמת החוויה המיסטית, הפסילוסבין ותדירות התרגול הרוחני/מדיטציה.

מסקנת המחקר היא שפסילוסיבין יכול לגרום לשינויים מתמשכים בתכונת אופי (traits) הכוללים התנהגות פרו-סוציאלית במבוגרים מתפקדים ובריאים.

מקור:

Griffiths, R. R., Johnson, M. W., Richards, W. A., Richards, B. D., Jesse, R., MacLean, K. A., Barrett, F. S., Cosimano, M. P., … Klinedinst, M. A. (2017). Psilocybin-occasioned mystical-type experience in combination with meditation and other spiritual practices produces enduring positive changes in psychological functioning and in trait measures of prosocial attitudes and behaviors. Journal of psychopharmacology (Oxford, England), 32(1), 49-69.

תרגם: ד"ר אביעד הדר

נושאים קשורים:  מחקרים,  רפואה פסיכדלית,  מדיטציה,  מינדפולנס,  דיכאון עמיד,  חוויות מיסטיות,  בריאות הנפש,  פסיכותרפיה אינטרפרסונלית,  פסילוסיבין,  פטריות הזיה
תגובות