חדשות

תמונת ראי: חיה 99 שנה מבלי לדעת שכל האיברים בגופה ממוקמים הפוך מהרגיל

מקרה נדיר של חִלְּפוּת איברים התגלה על ידי סטודנטים לרפואה בארה"ב: הכבד, הקיבה ואיברים פנימיים נוספים היו ממוקמים אחרת מהאנטומיה הרגילה

רוז מארי בנטלי, שניהלה חנות מזון לחיות מחמד בעיר פורטלנד במדינת אורגון בארה"ב, חיה 99 שנה מבלי לדעת שהיא מקרה רפואי נדיר ועתה נכנסה לספרות המקצועית. היא הלכה לעולמה ב-2017 כאישה בריאה בסך הכל ותרמה את גופתה עבור מחקר רפואי לאוניברסיטת הבריאות והמדע המקומית.

בתחילת האביב של 2018, במעבדה שבה ריח חזק של פורמאלדהיד ריחף באוויר, התקבצו חמישה סטודנטים לרפואה סביב שולחן ניתוחים אחד ועוד חמישה סביב 15 שולחנות סמוכים לניתוח הגופה, כחלק משיעור שגרתי באנטומיה. רק אז נתגלה שהאיברים הפנימיים של התורמת היו ממוקמים הפוך מהרגיל – כלומר בתמונת ראי – מצב נדיר במיוחד. מה שהפתיע זו גם העובדה שבמהלך חייה הארוכים עברה רוז מארי כמה ניתוחים, אבל מצבה החריג לא זוהה. הרופאים הבכירים הופתעו על כך שהאישה היתה מסוגלת לחיות חיים בריאים בסך הכל.

לפי מילון מונחי האקדמיה ללשון העברית, המצב הנדיר situs inversus with levocardia נקרא חִלְּפוּת אֵיבָרִים. זוהי הפרעה מולדת. אצל האמריקאית הישישה הכבד, הקיבה ואיברים פנימיים נוספים היו ממוקמים אחרת מאשר לפי האנטומיה של אדם בריא: מה שהיה צריך להיות בצד ימין של הגוף היה ממקום בצד שמאל והפוך. רק ליבה היה ממוקם במקומו הנורמלי – בצד שמאל של הגוף.

פרופ' קאם ווקר, מהמחלקה לאנטומיה באוניברסיטת הבריאות של אורגון, שהעביר את השיעור, ציין: "מצבה היה בלתי רגיל באופן הכי חריג". הוא סיפר ל-BBC שהתגלית הדהימה מיד משהחל ניתוח הגופה והסטודנטים שלו לא הצליחו למקם כלי דם גדול. "כך החלה שרשרת של גילויים. שמנו לב שהקיבה שלה היתה ממוקמת בצד ימין ולא בצד שמאל ואחר כך גילינו שגם הכבד. הטחול היה בצד ימין במקום משמאל כרגיל וכך גם כל שאר איברי מערכת העיכול והמעי העולה. אני וכמה מהעמיתים של מלמדים סטודנטים לרפואה יותר מ-30 שנה ומעולם לא נתקלנו במצב כזה בגופה של תורם למחקר".

מה שהדהים במיוחד זו העובדה שעל פי הספרות הרפואית, חלפות איברים מופיעה באחת מ-22 לידות. בדרך כלל זה מצב הקשור בפגם בלב מסכן חיים. רק 1 מ-50 מיליון בני אדם שנולדו עם ההפרעה המולדת יכול לחיות עימה עד הגיעו לבגירות. עקב העיוות בלב, רק 13%-5% מהילודים מגיעים לגיל חמש. קיים דיווח על נער שהגיע לגיל 13 וגם על גבר בן 73 שנחשבו עד כה לשני האנשים עם השרידות הארוכה ביותר. אבל עתה תהיה מארי רוז האישה ששרדה את ההפרעה הזאת יותר שנים מכל אדם אחר. היא גם תיחשב למקרה נדיר הרבה יותר מקודמיו.

לרוז מארי היו חמישה ילדים. אחת מהם, שקיבלה דיווח על מה שנתגלה, הגיבה: "אמא היתה נהנית מתשומת הלב אליה. 'זה ממש מגניב', היא היתה אומרת וחיוך רחב היה מופיע על פניה משום שהיתה מבינה עד כמה היא שונה ומיוחדת".

בדיקת תיקה הרפואי העלתה כי בסך הכל ניהלה רוז מארי אורח חיים בריא – שחתה, טיילה בטבע והתמסרה גם לדיג, ללא כל מצב כרוני משמעותי למעט דלקת פרקים קלה וצרבת, שאותה ניתן אולי להסביר באנטומיה הגסטרית הבלתי רגילה שלה. במהלך שנותיה עברה רק שלושה ניתוחים ורק הרופא שסילק את התוספתן שם לב שהיה ממוקם בגופה באופן לא אופייני. משום מה, הוא לא סיפר על כך לבני משפחתה, גם כאשר עברה כריתת כיס מרה וכריתת רחם.

"מוטציית חליפות האיברים כנראה מתחילה לערך בין היום ה-30 ל-45 של הריון ואיש לא יודע מדוע זה קורה", ציין עוד פרופ' ווקר.

נושאים קשורים:  חִלְּפוּת אֵיבָרִים,  פגם בלב,  חדשות,  אנטומיה,  מוטציה
תגובות
15.04.2019, 20:35

חחח..רופאים חכמים לא מבדילים בשינויים "קטנים"

אנונימי/ת
13.06.2019, 11:58

ה שהדהים במיוחד זו העובדה שעל פי הספרות הרפואית, חלפות איברים מופיעה באחת מ-22 לידות. בדרך כלל זה מצב הקשור בפגם בלב מסכן חיים.

אולי התכוונתם 22 אלף לידות ?