חדשות

נסגר התיק נגד שלושת המנתחים מ"איכילוב" בפרשת תיירות המרפא

הפרקליטות הודיעה כי החליטה לסגור את תיק החקירה נגד הרופאים הבכירים שנחשדו כי קיבלו עשרות אלפי שקלים מתיירי מרפא שבאו לניתוחים בישראל

המרכז הרפואי תל אביב - איכילוב צילום: רומן ינושבסקי/ שאטרסטוק

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הודיעה אתמול (ד') על סגירת תיק החקירה נגד שלושה המנתחים הבכירים בבית החולים איכילוב בתל אביב, פרופ' שלמה קונסטנטיני, פרופ' צביקה רם וד"ר יוסי פז. המהלך נעשה לאחר שימוע. ההודעה על החלטת הפרקליטות נמסרה לעורכי הדין של הרופאים. נגד השלושה נפתחה לפני כחמש שנים חקירה בחשד לעבירות שוחד.

כתבת היומון "גלובס", אלה לוי-וינריב, שדיווחה על כך, ציינה כי הפרקליטות הגיעה למסקנה שלא תצליח להוכיח "מעבר לכל ספק סביר" כי התשלום מתיירי המרפא ניתן לרופאים החשודים בעד הבטחת זהות הרופא המנתח. הפרשה עסקה בחשד שבשנים 2013-2011, במקרים שונים ונפרדים, שלושת הרופאים הבכירים דרשו וקיבלו כעשרות אלפי שקלים מכמה "תיירי מרפא" שבאו לישראל לניתוח, בתמורה לכך שאותם רופאים יהיו אלה שינתחו אותם בפועל ב"איכילוב". לכאורה, בניגוד לנוהלי בתי החולים הציבוריים האוסרים קבלת שכר בתמורה להבטחת זהות המנתח.

החקירה נוהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 במשטרת ישראל וביחידת יהלום ברשות המסים. נגבו עשרות עדויות ונתפסו מסמכים רבים וחומרי מדיה דיגיטלית. באפריל 2016 הועבר התיק לבחינת הפרקליטות.

בדיווח נמסר כי הפרקליטות שוכנעה בשימוע שלא ניתן לשלול את טענת ההגנה, לפיה מכלול הראיות - ובכללן חדשות שנוספו בשימוע - יכול ללמד שהרופאים החשודים קיבלו מתיירי המרפא תשלום באופן פרטי בעד ליווי וייעוץ רפואי נוסף, וזאת שלא בזיקה לתפקידם הציבורי.

ברקע ההחלטה הובא בחשבון גם המצב לפיו רשויות המדינה נמנעו שנים רבות מסדרת תחום תיירות המרפא ורק בשנה האחרונה נכנסו לתוקף תקנות ונחקק חוק תיירות מרפא שהסדירו את הנושא.

פרקליטיו של פרופ' צביקה רם, עורכי הדין נבות תל-צור, יהושע למברגר וליה גוני, מסרו בתגובתם: "יש לברך על החלטת הפרקליטות. הליך השימוע נוהל בהגינות ובאופן מקצועי ביותר. ההחלטה על סגירת התיק בעקבות השימוע, יש בה תרומה משמעותית לחיזוק אמון הציבור בהליכי השימוע".

פרופ' רוני גמזו, מנהל "איכילוב", בירך אף הוא על החלטת הפרקליטות וציין כי "שלושת הרופאים המצוינים בעלי שם עולמי מקדישים חייהם לרפואה הציבורית. האמנו ותמכנו בהם לאורך כל הדרך. ההחלטה מאפשרת להם להמשיך להעניק את הטיפול לכלל המטופלים בישראל".

נושאים קשורים:  תיירות מרפא,  איכילוב,  חדשות,  פרופ' שלמה קונסטנטיני,  פרופ' צביקה רם,  ד"ר יוסי פז,  רוני גמזו,  חקירה
תגובות
 

????????????????

אנונימי/ת
16.04.2019, 23:44

האליטה הלבנה של מדינת תל אביב שוב קימבנה את עצמה.
״שלושת הרופאים המצוינים...״. גמזו תתבייש. כל המדינה ראתה איך הרופאים האלה מתנהגים ומתנהלים. נגמרה האתיקה במדינת איכילוב. העיקר שהמזומנים ימשיכו לזרום הלאה.

אנונימי/ת
17.04.2019, 12:56

אני מזהה כאן רגשי נחיתות על רקע עדתי

אנונימי/ת
17.04.2019, 15:39

מדובר בשחיתות ועבריינות גמורה ויש מקרים רבים כאלה וגם גרועים יותר.

אנונימי/ת
19.04.2019, 18:53

הונאה רפואית מהלכת. פוליטיקה משובחת המצליחה להסתיר רמאות ושקר ולשווק פנטזיה של מצוינות.