חדשות

העלאת מינון משככי כאבים אינה משפיעה על כאבים כרוניים בטווח הארוך

תוצאות מפתיעות במחקר פרוספקטיבי: אין קשר בהעלאה הדרגתית במינון של אופיואידים לבין התוצאים הקליניים ארוכי הטווח בטיפול בכאב כרוני

משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)

עלייה הדרגתית במינוני המרשמים למשככי כאב, אופיואידים, אינה קשורה לרוב התוצאים הקליניים המושגים בקרב מטופלים עם כאב כרוני. כך עלה, במפתיע, מתוך מחקר פרוספקטיבי שנערך במשך שנתיים בארה"ב וסיכומו הוצג בשבוע שעבר בכנס המדעי של החברה האמריקאית לרפואת כאב שהיה במילווקי. את המחקר הוביל פרופ' בנג'מין מורסקו מהאוניברסיטה למדעי הבריאות של מדינת אורגון בפורטלנד.

"שימוש בתרופות משככות כאב שכיח מאוד כטיפול בכאב כרוני אלא שקיים בנושא הזה מסד נתונים מצומצם שיציג לרופאים ולחוקרים שיציג את היתרונות והתועלת לצד הנזקים הקשורים בהעלאת מינון האופיואידים", הדגיש פרופ' מורסקו. "לא ברור כיום מה שיעור העלייה במינונים הנדרש כדי לשפר את מצב הכאב של המטופל ועדיין יש צורך להביא בחשבון את היחס שבין סיכון לבין תועלת כאשר מדובר במינון נמוך".

לצורך המחקר גויסו 517 בגירים עם כאב שרירי-שלד (musculoskeletal pain) כרוניים המטופלים בשירות הרפואי לוותיקי הצבא של רשת "קייזר פרמננטה". כולם קיבלו מרשמים של משככי כאב במינון יציב לאורך תקופה ארוכה במסגרת הטיפול שנקבע להם.

לא נכללו במחקר מטופלים המקבלים משככי כאב כחלק מהטיפול נגד סרטן או כאלה הנמצאים בטיפול פליאטיבי או תלויה ועומדת תביעתם לנכות הקשורה במצב הכאב שלהם, או שהועברו לתכנית שימוש בתחליפי אופיואידים בשנה האחרונה והמינון הנוכחי של משככי הכאב שנרשמו להם היה גבוה מ-120 מ"ג וגם כאלה שהמרשמים כללו אך ורק Tramadol או Buprenorphine.

הגיל הממוצע של משתתפי המחקר היה 60, קצת פחות ממחציתם – נשים. הם מילאו שאלונים שכללו מדידות והענקת ניקוד לרמת הכאב, האינטנסיביות, העוצמה או מידת הסבל בסולם של מ-0 עד 100. הם הגיעו למעקב ומילאו את השאלונים מדי חצי שנה במשך שנתיים. מדי שבוע בדקו החוקרים את התיק הרפואי של כל אחד. מטופלים שהשלימו את העלייה ההדרגתית במינון האופיואידים שלהם קיבלו שאלון נוסף לתקופה של 4 שבועות.

המינון היומי הממוצע כקו בסיס היה שווה ערך ל-36.2 מ"ג מורפין (MED). מבין 517 המשתתפים במחקר אצל 19.5% - 101 איש ואישה – שיעור העלאה של המינון היה 15% ומעלה מעל לקו הבסיס שעמד על MED 27. קו הבסיס של אלה שאצלם לא הייה העלאה במינון – 416 משתתפים – היה 39 MED כאשר ממוצע העלייה במינון מעל לקו הבסיס הגיע ל-104%.

הובאו בחשבון גם משתנים נלווים כמו צריכת אלכוהול או תחלואת רקע נוספת, משברי כאב קשים וטיפולים משלימים ואינטגרטיביים לכאב הכרוני.

החוקרים קבעו: לא נמצאו שינויים משמעותיים ומובהקים בעוצמת הכאב לאורך תקופת זמן ולא נמצאו הבדלים המבוססים על סטטוס העלאת המינון. למשל: הירידה בעוצמה הממוצעת של הכאב לפי הסולם שנקבע היתה 0.79 נקודות לשנה. הצורך הממוצע בהתערבות נוספת עלה ב-1.42 נקודות לשנה ולא נמצאו בנושא זה הבדלים מבוססים על סטטוס העלאת המינון.

לא נראו הבדלים מובהקים בחומרת הדיכאון או בבעיות בתפקוד המיני לאורך התקופה בהתייחסות לסטטוס העלאת המינון. כמו כן לא נמצא קשר בין עצירות, בחילות והקאות או ירידה בתופעות לוואי אלו בעקבות נטילת מינונים גבוהים יותר של אופיואידים.

בממוצע, אלה שהיו בקבוצה של משתתפי המחקר שקיבלה העלאה הדרגתית במינון קיבלו גם ניקוד גבוה יותר לעניין הסיכון לשימוש לא ראוי במרשמי האופיואידים.

"לא ראינו שיפור לטווח הארוך עקב הכאב הכרוני. ייתכן שבטווח קצר חלו אצל מקבלי המרשמים שינויים בעוצמת הכאב מיד לאחר שהועלה המינון אבל במעקב של שנה לאחר מכן לא נראה שהעלאת המינון סיפקה את השינויים ארוכי הטווח", ציין ראש צוות המחקר.

נושאים קשורים:  משככי כאבים,  אופיואידים,  מינון תרופות,  כאב כרוני,  חדשות
תגובות