מיניות האישה

הקשר בין שימוש בקנאביס לבין תפקוד מיני בנשים

ממסקנות המחקר עולה כי קנאביס משפרת את התפקוד המיני ואת תחושת הסיפוק ממגע מיני בקרב נשים

קנאביס רפואי (צילום: שאטרסטוק)

ישנו מיעוט מידע מחקרי בנושא ההשפעה של קנאביס על תפקוד מיני בנשים, חשק מיני, גירוי מיני, אורגזמה וסיפוק מיני. מטרת המחקר הייתה להעריך תפיסת נשים לגבי שימוש בקנאביס לפני מגע מיני.

נערך מחקר חתך בין מרץ 2016 לפברואר 2017. השאלון ניתן לנשים רווקות, בעלות השכלה אקדמית במסגרת מרפאה לגינקולוגיה ומיילדות. המטופלות מילאו את השאלון באופן אנונימי במהלך ביקורן במרפאה והונחו להשאירו בתא.

התוצא העיקרי במחקר היה שביעות רצון הנשאלות ממידת החשק המיני, האורגזמה, מידת הסיכוך, כאבים ביחסי המין ומהחוויה המינית הכוללת. התוצא המשני שנבדק היה השפעת תדירות השימוש בקנאביס על מידת הסיפוק המיני.

מתוך 373 משתתפות, 34% (n=127) דיווחו על שימוש בקנאביס לפני מגע מיני. רובן דיווחו על חשק מיני מוגבר, שיפור באורגזמה וירידה בכאב אך ללא שיפור במידת הסיכוך. לאחר תיקנון לפי מוצא – לנשים שדיווחו על שימוש בקנאביס לפני מגע מיני היה סיכוי של פי 2.13 לדווח על סיפוק מאורגזמה (יחס סיכויים מתוקנן= 2.13; רווח בר-סמך 95%= 1.05-4.35) מאשר נשים שלא השתמשו בקנאביס. לאחר תיקנון למוצא וגיל, נשים שדיווחו על שימוש תדיר בקנאביס, ללא קשר לתזמון המגע המיני, דיווחו על סיפוק מאורגזמה בשיעור של פי 2.10 בהשוואה לנשים שלא משתמשות בקנאביס באופן תדיר (יחס סיכויים מתוקנן= 2.10; 1.01-4.44).

ממסקנות המחקר עולה כי קנאביס משפרת את התפקוד המיני ואת תחושת הסיפוק ממגע מיני בקרב נשים. כיום יש מעט ספרות מחקרית בנושא, ועל מנת לפתח גישה טיפולית לחוסר תפקוד מיני בנשים, נדרשת הבנה טובה יותר של תפקיד המערכת האנדוקנבינואידית בנשים.

מקור: 

Lynn, B.K. et al. (2019) The Journal of Sexual Medicine. In Press

נושאים קשורים:  מיניות האישה,  קנאביס,  חשק מיני,  מחקרים
תגובות