מחקרים

שליטה הדוקה בלחץ דם קשורה בהיארעות נמוכה יותר של הפרעה בזקפה

מחקר רטרוספקטיבי זה בהשתתפות עשרות אלפי גברים עם אבחנה חדשה של לחץ דם מצא כי שליטה הדוקה בלחץ דם מובילה בהיארעות נמוכה יותר וזמן ארוך יותר עד להתפתחות הפרעה בזקפה

מדידת לחץ דם (צילום: אילוסטרציה)

שליטה הדוקה בלחץ דם ידועה כמובילה לתפקוד זקפתי משופר למרות שהמחקרים שהצביעו על כך בחנו את ההשפעה הדיכוטומית של יתר לחץ דם על זקפה ולא את ההשפעה שך מידת השליטה בלחץ דם.

מטרת מחקר זה הייתה לקבוע את הקשר בין שליטה מיטבית בלחץ דם על פני הזמן וההתפתחות של הפרעה בזקפה (erectile dysfunction-ED) בעוקבה של גברים ללא הפרעה בזקפה.

החוקרים ביצעו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי בהשתתפות גברים עם אבחנה חדשה של יתר לחץ דם ללא תחלואה נלווית משמעותית אחרת. המטופלים רובדו לפי חשיפה ליתר לחץ דם עם רמות משתנות של שליטה ביתר לחץ דם כפי שנמדדה על ידי הקטגוריות המקובלות ללחץ דם סיסטולי והסטייה מהממוצע הסיסטולי. ההיארעות של ED הוגדרה על ידי לפחות שתי אבחנות ED ברפואה ראשונית או במרפאת אורולוגיה ברשומות ממוחשבות בתוך שנתיים, שני מרשמים לפחות של תרופות ל-ED שמומשו או אבחנה אחת של ED עם שני מרשמים של תרופות ל-ED שמומשו.

החוקרים זיהו 39,320 גברים עם אבחנה חדשה של יתר לחץ דם. ההיארעות הכוללת של ED הייתה 13.9% עם זמן מעקב ממוצע של 55±28.7 חודשים. לחץ דם סיסטולי ממוצע גבוה יותר נמצא קשור עם סיכון מוגבר ל-ED באופן תלוי מינון (Ptrend<0.001). שונות גבוהה בלחצי דם נמצאה קשורה עם היארעות גבוהה יותר של ED (יחס סיכויים: 1.359, רווח בר-סמך 95%: 1.258-1.469) וזמן קצר יותר על להתפתחות EDי(p<0.0001).

החוקרים מסמכים כי בקרב מבוגרים המאובחנים עם יתר לחץ דם, שליטה הדוקה ביתר לחץ דם כפי שנמדדת על ידי לחץ דם סיסטולי וסטייה מהממוצע קשורה בהיארעות נמוכה יותר וזמן ארוך יותר עד להתפתחות הפרעה בזקפה.

מקור: 

Hsiao, W et al.  (2019) The Journal of Sexual Medicine. 16, 410

נושאים קשורים:  מחקרים,  זקפה,  יתר לחץ דם,  שמירה הדוקה
תגובות