מחקרים

ההשפעה של קנאביס רפואי על תסמינים במטופלים עם סרטן

במחקר זה שבוצע באמצעות נתונים מתוכנית הקנאביס הרפואי של מדינת מינסוטה נמצא כי השימוש בקנאביס מוביל לשיפור ניכר בשורה של תסמינים מדווחי מטופלים ובכלל זה בחילות, הקאות, עייפות ועוד

אילוסטרציה. קנאביס רפואי

תכנית הקנאביס של מדינת מינסוטה בארצות הברית הינה ייחודית בכך שבמסגרתה מבוצע איסוף שגרתי של תוצאים מדווחי מטופלים. מאמר זה מתרכז בשינויים בחומרת תסמינים המדווחים על ידי חולי סרטן במהלך ארבעת החודשים הראשונים של השתתפותם בתוכנית הקנאביס הרפואי.

משתתפי המחקר דיווחו על תסמיני חרדה, חוסר תאבון, דיכאון, הפרעות שינה, עייפות, בחילה, כאב והקאות בחומרה הגבוהה ביותר ב-24 השעות לפני כל שימוש בקנאביס רפואי. ציוני בסיס עבור כל אחד מתסמינים אלו השוו באופן סטטיסטי עם הציונים שדווחו בארבעת החודשים הראשונים של התוכנית. בנוסף, ציוני התסמינים חושבו כאחוז השינוי בתסמינים מתחילת המחקר כאשר במאמר זה דווח על מטופלים שהשיגו הפחתה של לפחות 30% בתסמינים. בנוסף, המשתתפים דיווחו על עוצמת תופעות הלוואי.

החוקרים מצאו הפחתה מובהקת סטטיסטית בחומרת כל התסמינים בהשוואה לתחילת המחקר (p<0.001). השיעור של מטופלים שהשיגו הפחתה של 30% או יותר בתסמינים בארבעת החודשים הראשונים של השתתפות בתוכנית נעו בין 27% עבור עייפות ל-50% עבור הקאות עם שיעור קטן יותר של מטופלים שהשיגו ושמרו על שיפור בשני תסמינים אלו. תופעות לוואי דווחו ב-10.5% מהמטופלים.

החוקרים מסכמים כי מטופלים עם סרטן אשר השתתפו בתוכנית הקנאביס הרפואי של מדינת מיניסוטה, הדגימו הפחתה מובהקת סטטיסטית בתסמינים בארבעת החודשים הראשונים של השתתפות בתוכנית. הקנאביס הרפואי נסבל היטב וחלק מהמטופלים השיגו הטבה קלינית ניכרת וממושכת.

מקור: 

Anderson, S.P. et al. (2019) Journal of Oncology Parctice. DOI: 10.1200/JOP.18.00562

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  סרטן,  תסמינים,  הקאות,  בחילות,  עייפות
תגובות
 
26.03.2019, 06:42

האם קנביס רפואי יעיל גם בסרטן מסוג כורדומה בראש?

לא פחות ממדהים