מחקרים

היעילות היחסית של טיפולים סיסטמיים בדלקת עור אטופית

במחקר חדש נמצא שהתרופות עם היעילות הגדולה ביותר בשיפור החומרה הקלינית של דלקת עור אטופית חמורה הם dupilumab ו-cyclosporine

20.03.2019, 11:12
אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)
אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)

לעיתים קרובות ישנו צורך בטיפול סיסטמי בדלקת עור אטופית חמורה אשר אינה מגיבה לטיפולים מקומיים. תרופות ביולוגיות מהוות התקדמות חדשה בתחום, והשוואת תרופות אלו לטיפולים סיסטמיים סטנדרטיים עשוי להיות מועיל. במחקר חדש שנערך ב-Wake Forest School of Medicine בצפון קרולינה, ארה"ב, והתפרסם בכתב העת The Journal of the American Academy of Dermatology, ביקשו החוקרים להשוות את היעילות של טיפולים סיסטמיים שונים בדלקת עור אטופית.

החקרים ביצעו סקירת ספרות שיטתית באמצעות Medline ,Ovid, ו-Embase. במחקר נכללו ניסויים מבוקרים עם הקצאה אקראית אשר בחנו את היעילות של טיפולים סיסטמיים בדלקת עור אטופית במבוגרים ובילדים.

בסך הכל 41 מחקרים ענו על הקריטריונים ונכללו באנליזה הסופית. שיפור עקבי ב-Eczema Area and Severity Index וב-Scoring Atopic Dermatitis דווחו עם dupilumab (דופיקסנט, חברת סאנופי) ו- cyclosporine (סנדימון, חברת נוברטיס). ניסויים קליניים ב-Phase 2 של lebrikizumab ו-tralokinumab היו יעילים, והם יכולים להתקדם לניסויים Phase 3. לא היו מחקרים אשר דיווחו על היעילות של תרופות ביולוגיות בילדים, אך cyclosporine שיפר את החומרה הקלינית בשיעור הכי גדול בקבוצה זו.

החוקרים מסכמים שבטיפול בדלקת עור אטופית חמורה, הראיות החזקות ביותר קיימות עבור dupilumab ו-cyclosporine בשיפור חומרת המחלה הקלינית. ישנו צורך במחקרים נוספים לקבוע את הבטיחות והיעילות בטווח הארוך של תרופות ביולוגיות.

מקור:

Seger, Edward W. et al. Relative efficacy of systemic treatments for atopic dermatitis. Journal of the America  Academy of Dermatology , Volume 80 , Issue 2 , 411 - 416.e4

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת עור אטופית,  תרופה ביולוגית dupilumab,  cyclosporine
תגובות