המנגיומה

צמיחה מאוחרת של המנגיומות בילדים בני שלוש שנים ומעלה

החוקרים זיהו כי המנגיומה של הילדות יכולה להתרחש גם לאחר גיל שלוש שנים ואפיינו גורמי סיכון להופעה

14.03.2019, 11:22
המנגיומה בילדים (מקור: ויקיפדיה)
המנגיומה בילדים (מקור: ויקיפדיה)

השלב הפרופילרטיבי של המנגיומות של הילדות מסתיים לרוב עד גיל תשעה חודשים וצמיחה מאוחרת לאחר גיל שלוש שנים הינה נדירה. מטרת המחקר הייתה לתאר מאפיינים קליניים ודמוגרפיים של עוקבת מטופלים עם צמיחה מאוחרת של המנגיומות של הילדות אשר הוגדרה כצמיחה לאחר גיל שלוש שנים. המחקר בוצע בתבנית עוקבה רטרוספקטיבית, רב-מרכזית.

החוקרים זיהו 59 מטופלים שענו על קריטריוני ההכללה כאשר 85% מתוכן היו ילדות. הגיל הממוצע בעת האירוע הראשון של צמיחה מאוחרת היה 4.3 שנים (טווח 3-8.5). מיקום בראש ובצוואר (93%) ונוכחות של המנגיומה עמוקה (88%) היו מאפיינים נפוצים של ההמנגיומות. תסמונת PHACEי(Posterior fossa malformations, יhemangiomas, arterial anomalies, cardiac defects, eye abnormalities) נצפתה ב-53% מהילדות עם המנגיומות סגמנטליות בפנים. טיפול סיסטמי (קורטיקוסטרואידים או מעכבי בטא) ניתן במהלך הילדות ל-58 מתוך 59 (98%) המשתתפות ו-41% קיבלו טיפול סיסטמי עבור ההמנגיומה המאוחרת.

החוקרים מסכמים כי צמיחה מאוחרת של המנגיומה של הילדות יכולה להתרחש לאחר גיל שלוש שנים. גורמי סיכון כוללים מיקום בראש ובצוואר, מורפולוגיה סגמנטלית ומעורבות של רקמות דרמליות ותת-עוריות עמוקות.

מקור: 

O'Brien, K.F. et al. (2019) Journal of the American Academy of Dermatology 80(2), 493

נושאים קשורים:  המנגיומה,  הופעה מאוחרת,  מורפולוגיה סגמנטלית,  קורטיקוסטרואידים,  חוסמי בטא,  מחקרים
תגובות