מחקרים

גורמי סיכון קרדיווסקולריים במחלת כבד שומנית שאינה על רקע אלכוהול

במחקר חדש נמצא שחולים עם NAFLD נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה קרדיווסקולרית בהשוואה לקבוצת ביקורת תואמת, אך פרמטרים היסטולוגיים אינם מנבאים סיכון זה באופן בלתי-תלוי

13.03.2019, 16:53

מטופלים עם מחלת כבד שומנית שאינה על רקע אלכוהול (non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה קרדיווסקולרית (cardiovascular disease, CVD). לא ברור אם משתנים היסטולוגיים עשויים לסייע בניבוי הסיכון ל-CVD. במחקר שנערך ב-Karolinska University Hospital בשטוקהולם, שוודיה, ביקשו החוקרים להעריך את ההיסטולוגיה ואת גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים המוכרים כמנבאים של תוצאות CVD בקבוצת מעקב גדולה של חולי NAFLD.

במחקר נכללו 603 מטופלים עם NAFLD שהוכחה בביופסיה ללא רקע של CVD. החוקרים התאימו למטופלים אלו אוכלוסיית ביקורת של 6,269 אנשים (יחס 1:10, התאמה לפי גיל, מין ומקום מגורים). עבור כל המשתתפים נבדקו רשומות לאומיות כדי לעקב אחר אירועי CVD, המוגדרים כמחלת לב איסכמית חריפה או שבץ. נוכחותם של גורמי סיכון קרדיווסקולריים והיסטולוגיה של הכבד היו זמינים בחולי NAFLD בלבד. החוקרים השתמשו במודלים של רגרסיה מסוג קוקס בכדי לאמוד יחסי סיכון (hazard ratios, HR) עבור אירוע CVD.

במהלך תקופת מעקב ממוצעת של 18.6 שנים, 168 (28%) מהחולים עם NAFLD ו-1,325 (21%) מהמשתתפים בקבוצת הביקורת חוו אירוע CVD י(HR 1.54; 95% CI 1.30-1.83). בתוך קבוצת המחקר של חולי NAFLD, גיל, מין זכר, סוכרת מסוג 2, עישון וטריגליצרידים נמצאו קשורים לסיכון לפתח מחלה קרדיווסקולרית. כאשר החוקרים לקחו בחשבון את גורמי הסיכון הקרדיווסקולריים האלו, לא היה כל פרמטר היסטולוגי, כולל נוכחות של שלב NASH ופיברוזיס, עם אירוע CVD.

מקור:

Hagström H, Nasr P, Ekstedt M, et al. Cardiovascular risk factors in non-alcoholic fatty liver disease. Liver Int. 2019;39:197–204. https://doi.org/10.1111/liv.13973

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת כבד שומנית שאינה על רקע אלכוהול,  תחלואה קרדיווסקולרית,  גורמי סיכון,  היסטולוגיה
תגובות