חדשות

מנכ"לית "מאוחדת" בכנס משרד הבריאות: "אנחנו נותנים טיפול כמו לפני מאה שנה"

מנכ"לי קופות החולים ומנכ"ל "איכילוב" הזהירו בכנס משרד הבריאות כי המערכת מורעבת ויהיו לכך השלכות בעתיד הלא רחוק

מנכ"לי הקופות בפאנל מיוחד (צילום: דוברות משרד הבריאות)

מנכ"לי ארבע קופות החולים ומנכ"ל "איכילוב", שהשתתפו אתמול (ד') בפאנל במסגרת כנס משרד הבריאות תחת הכותרת "תובנות ויעדים של משרד הבריאות", הזהירו כי המערכת כיום מורעבת ויהיו לכך השלכות בעתיד הלא רחוק.

מנכ"ל משרד הבריאות אמר בכנס כי יש להעלות את מס הבריאות מיד בחצי אחוז. נשיא המדינה ראובן ריבלין וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בירכו את משתתפי הכנס שהתקיים באוניברסיטת תל אביב.

מתוך פאנל הפוליטיקאים - כנס עתיד מערכת הבריאות (צילום: דוברות משרד הבריאות)

הנה תמצית מדברי משתתפי הפאנל:
מנכ"ל "מכבי", רן סער: "אם היינו מדינה נורמלית היו כבר שביתות ברחובות בגלל המצב במיון ובפנימיות . בסוף נהיה מדינה נורמלית ונראה הפגנות כאלה. הציבור משתנה והרצונות שלו משתנים. למגרש המשחקים הזה נכנסו ענקיות כמו 'אמאזון' ו'אפל'. לכן נדרשים מנהיגות ואומץ ניהולי. יהיה גם צורך לטפל בדפוסי העבודה של הרופא. העתיד יביא בריאות מסוג אחר נצטרך לייצר יותר שיתופים אסטרטגים, סינרגיה, חיבור ומערכות פתוחות. אם הרגולציה לא תתקדם ותתאים עצמה למציאות המשתנה יקומו מערכות חלופיות ואת הבריאות שלנו נקבל מחו"ל. צריכים לראות את הבריאות כנושא רב מגזרי: רפואה, רווחה, טכנולוגיה".

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, פרופסור אהוד דודסון: "המערכת מורעבת תקציבית וחסרים בה סכומי עתק. קשה להגיד איך תראה בעתיד אם לא יובטחו המשאבים". פרופ' דודסון קרא למפלגות להתנות כניסתן לקואליציה בהגדלת תקציבי הבריאות. "ממשלה רצינית צריכה לחשוב על אזרחיה. ככל שהשיח הציבורי יהיה יותר משמעותי – כך יש סיכוי לשינוי". את התוספת השולית בתקציב הוסיף חשוב להשקיע קודם כל בקהילה".

מנכ"ל "לאומית, ניסים אלון: "מערכת הבריאות תשנה פניה מקצה לקצה בעשור הקרוב. המטופל יכול לשבת בבית ולקבל ייעוץ רפואי בווידאו ולהתכתב עם הרופא שלו באפליקציה. בעתיד יתקצר התהליך שגם יכלול אבחנה בדרך מקוונת; המרשם לתרופה ייעשה מהבית. למה צריך מרפאות כשכבר היום רופאים עושים הכול מביתם".

מנכ"לית "מאוחדת", סיגל רגב-רוזנברג: "רוב המגעים בין רופאים למטופליהם מתרחשים בקופות החולים אבל אנחנו נותנים טיפול כמו לפני 100 שנה. אפשר כבר לעשות קונסוליום של שבעה רופאים מול חולה אחד לא במקום פיזי. בנוסף לרופאים ואחיות יהיו בעתיד תפקידים נוספים ושיתופי פעולה של מהנדסים ומעצבים עם המערכת כדי לדעת להנגיש בצורה אחרת את הרפואה".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, אמר: "במערכת הבריאות חסרים עתה לפחות אבעה מיליארד שקל. לדבר על העלאת מס הבריאות בחצי אחוז אולי לא פופולרי בתקופת בחירות אך דמי הביטוח הבריאות בישראל אינם מס במיוחד בהתחשב בכך שההוצאה הציבורית לבריאות היא מהנמוכות בעולם. חייבים להעלות אותם. בכל הסקרים שנעשו הציבור מוכן לשלם דמי ביטוח בריאות גבוהים יותר כדי שהתמורה תהיה מערכת ציבורית טובה יותר עם רמת שירות גבוהה יותר, זמני המתנה קצרים יותר, פחות עומס וצפיפות, יותר אחיות בטיפות החלב שייתנו שירות טוב יותר ויותר תרופות בסל התרופות".

מנהל המרכז הרפואי איכילוב, פרופ' רוני גמזו, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות: "הגישה של משרד האוצר היא לחכות עם התקציבים כי יש הסכם קיבוצי באופק. אם המצב במערכת הבריאות לא יטופל עכשיו ויחכו להסכם הקיבוצי - נקבל משבר. אם לא יטפלו בתור להתמחות - יקבלו משבר. אם לא יגדילו את הנגישות לרפואה בקהילה - נקבל משבר. הממשלה הבאה תהיה חייבת לטפל בתקציב סל הבריאות אחרת קופות החולים לא יוכלו לספק שירות סביר בקהילה".

משתתפים נוספים בכנס היו פרופ' אהובה גוליק עד לא מכבר מנהלת מחלקה פנימית במרכז הרפואי אסף הרופא/שמיר וחברי הכנסת אלי אלאלוף, מאיר כהן, אורלי לוי אבקסיס ושולי מועלם.

נושאים קשורים:  משרד הבריאות,  עתיד מערכת הבריאות,  מערכת הבריאות,  רן סער,  מכבי,  "לאומית",  ניסים אלון,  סיגל רגב רוז,  פרופסור אהובה גוליק,  ח"כ אלי אלאלוף,  מאיר כהן,  ח"כ אורלי לוי-אבוקסיס,  שולי מועלם,  חדשות,  כללית שירותי בריאות,  קופת חולים מאוחדת,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב,  פרופ' אהוד דודסון
תגובות
אנונימי/ת
07.03.2019, 23:23

להגדיל את מס הבריאות , זה בעצם להגדיל עוד יותר את הוצאות אזרחי המדינה מכיסם על בריאות , בלי להעלות את השקעת המדינה בבריאות. בוא נניח שלא נמצא הגז הטבעי, ונקדיש את כל ההכנסות ממנו רק לבריאות , שאמורה להיות בסדר החשיבות כמו חשיבות הבטחון.

07.03.2019, 23:35

אוטופיה של קונסוליום עם 7 !! רופאים.
מי ישלם על ייעוץ וטיפול כזה ?? (אפילו באמצעות מדיה) שאכן יכולים לעזור למטופל.
לא לשכוח שרק 12 דקות מוקצות לרופא לקבלה, בדיקה ורישום לכל מטופל.

09.03.2019, 10:34

תגובה מדויקת! אבל הצהרות אפשר לפזר בכל כנס ומעל כל במה.

אנונימי/ת
08.03.2019, 10:30

במקום מס בריאות להחזיר את המס המקביל בר סימן טוב המטומטם-תוציא מכיסך נער אוצר שונא רופאים שכמוך

אנונימי/ת
08.03.2019, 10:34

נציים אני כותב האנונימי. ברגע הנכון אני אצא בפומבי. כל מה שנכתב המאמר הוא רק ביטוי של חוסר הבנה של שנים לגבי מה שקורה בעולם המודרני. ביקר על טכנולוגיה. Telemedicine קיימת כבר יותר מ20 שנה. מה אנחנו עשינו בזמן הזה? א! שביתות! ביטול בדיקות מיותרות זה נושא שגם כתוב בספרים מעל 15 שנה. בהרה״ב. יוזמה choosing wisely התחילה כבר מ2010 או 2012, סליה אם אני טועה קצת בשנים. אולי צריך כסף נוסף, אולי. אבל בלי לשנות מסגרת יחסי עבודה לא יעזור כלום. כל עוד שהמערכת הציבורית עובדת בצורה קיבוצית ואנטי תחרותית, אנטי יעילות וכל מה שנובע מי זה הדברים ימשיכו לא להוביל לשום מקום. אני נסיתי במשך השנים לשכנע גורמים כאלה ואחרים לכשות משהו. ולא עם בכי או סיבמאות אלה עם מספרים מדוייקים. רק על בדיקות מיוצרות בחדרי הניתוח הולכים לפך יותר מ20,000,000₪/שנה. אף אחד לא הבין כלום כי, כנראה, או שבאמת לא מבינים (אז למה אתם מנעלים כדיין את המערכת) אונשבבינים אבל לא רוצים לשנות כלום (כי רז יצוא לשטח שאילות מעוד לא נוחות חגבי הצטרך של כל מיני תפקידים). ומה עושים בנתיים? שביתות, מבקשים תקציבים, כל הסכו״ם הידוע. דרך אגב, בכל השנים האחרונות היו מספר שביתות שברובם יו פחות או יותר אותן הדרישות. באמת ישתנה משהו? ממש לא. זה כמו לטפל המחלה עם טיפול מסוים עטד פעם ועוד פעם...אבל המחלה ממשיכה. אז אולי הטיפול הוא לו נכון. ולמה? כי, כרוב לוודאי, ההבחנה היא לא נכונה. ולמה? כי מי שאמור להגיע להבחנה הנכונה כבר לא מתאים. מה עושים? מאשימים את ש״ג? את מזג האוויר? את כל מיני גורמים אחרים? חברים, הכל רכוב. שום תוספת תקציב לא יעזור. צריכים טיפול שורש. אולי הגיע הזמן שבמקום להטיל על הרופאים כל מיני הנחיות מלמעלה נעשה הפוך? אופיום ורופאות יקרים, מה אתם חושבים שצריך לעשות? יילכו ותשמעו דברים לא סימפטיים, אבל מה לכשות? לפעמים האמת כואבת, אבל אמן ברירה. אם ממשיכים באותה דרך אנחנו רק מתאבדים מקצועית, נפשית ומערכתית.

אנונימי/ת
09.03.2019, 10:36

אפשר אולי לבצע הגהה ולכתוב שנית, הדברים חשובים וכדאי שנוכל לקראם בבהירות

אנונימי/ת
09.03.2019, 13:41

אתה. ודק בהחלט ומתנצל על ה”typos”
בגדול אני כתבתי על חוסר יעילות של המערכת הנובעת או מאי הבנה של במציאת המודרנית והמשתני במהירות, או, גרוע יותר, כן הבנה אבל לא נעשה כלום. לדעתי ההסכם הקיבוצי לא מתאים מזמן למה שקורה. לא צריך תוספת תקציב, או לפחות לא בהגדלת צוות ותקנים. לא מכיר כל המספרים ולכן לא רוצה להכנס למלכודות. אבל יש חידושים טכנולוגיים שיכולים לעזור דווקא בהורדת כח אדם, ביטול בדיקות מיותרות ועוד. הכסף פשוט נופל בין האצבעות ולאף אחד לא ממש אכפת. זה בגדול הרעיון.
תטדה על התגובה. בפעם הבא אשים לב יותר טוב על הלחיצות במסך הנייד.
שבת שלום

אנונימי/ת
08.03.2019, 10:39

לפני שמטילים חלקיק מיסוי נוסף במדינה הזו...שיעשו אופטימיזציה וינצלו את המערכת עד תום. קודם יעילות, שיעבדו להגיע לאפס בזבוז ואז לא יצטרכו מיסוי נוסף. וינקו את כל המערכת משחיתויות. מיסוי נוסף יוציא את ההמונים לרחובות ולא יעשה שום שינוי מהותי בתמורה.

סימן-טוב - צטט פה בבקשה את המקור לסקרים עליהם אתה מדבר בכל הזדמנות. לא דובים ולא יער.

אנונימי/ת
08.03.2019, 22:21

הבעיה העיקרית היא לא רק חוסר כסף במערכת אלא איך מנהלים אותו.
מנהל מוצלח עובר מסלקום לבנק מזרחי משם אולי לכי"ל או לרשות שדות התעופה וכדומה. בואו נתחיל מהורדת משכורות לכל מי שאין לו מגע ישיר עם החולה. מגע ישיר כלומר רופאים אחיות פזיוטרפיסטים וכדומה. כל מי שעוסק באדמיניסטרציה כמו מנהל בית חולים שירד מעט בשכרו. מי שלא מעוניין לרדת ברמת השכר שינסה למצוא עבודה כמנהל מקצועי במגזר העיסקי, נראה אז מה הוא שווה לבעל בית פרטי או לחברה מסחרית עם מבקר ודירקטוריון אמיתי. מנהלים רופאים בודדים עברו למגזר העיסקי והצליחו שם.

אנונימי/ת
09.03.2019, 10:24

תכניסו עוד 20000 רופאים למערכת והכל ישתנה לטובה . המערכת זועקת לרופאים , רופאים קורסים ומשכורות עולות ועולות .

אנונימי/ת
09.03.2019, 18:43

צריך לקחת את דבריכם בערבון מוגבל. הרי בזמנו התנגדו מנהלי בתי חולים להקמת בית חולים באשדוד. אם היית יכולה היית ״בולעת״ את קופת חולים לאומית. כל מה שאתם יודעים לעשות זה לבכות על תקציב. והאוצר, הוא יודע לומר שזה לא כלכלי.

אנונימי/ת
09.03.2019, 22:21

הינה דוגמא כשמפסיקים לתת טיפול כמו לפני 100 שנה : “ארה"ב: הרובוט הודיע לחולה המאושפז - "אתה עומד למות"

נכדתו של מאושפז בבית חולים בקליפורניה נדהמה כאשר לחדר ביחידה לטיפול נמרץ, נכנס רובוט שעל מסכו רופא בווידאו צ'ט, שבישר כי הסבא עומד למות בתוך מספר ימים. יומיים אחר כך הוא נפטר. בית החולים: "מצטערים שלא עמדנו בציפיות המאושפז"

ד"ר איתי גל | פורסם ”

אנונימי/ת
09.03.2019, 22:21

הינה דוגמא כשמפסיקים לתת טיפול כמו לפני 100 שנה : “ארה"ב: הרובוט הודיע לחולה המאושפז - "אתה עומד למות"

נכדתו של מאושפז בבית חולים בקליפורניה נדהמה כאשר לחדר ביחידה לטיפול נמרץ, נכנס רובוט שעל מסכו רופא בווידאו צ'ט, שבישר כי הסבא עומד למות בתוך מספר ימים. יומיים אחר כך הוא נפטר. בית החולים: "מצטערים שלא עמדנו בציפיות המאושפז"

ד"ר איתי גל | פורסם ”

אנונימי/ת
10.03.2019, 05:39

מצחיק שמנכ"לית מאוחדת משמיצה את קופתה בעוד שההפך הוא הנכון. בשנה האחרונה הקופה עברה שדרוג טכנולוגי מרשים ונכנסה למשל לשימוש שוטף מערכת הפניות הממוחשבות לרופא שחסכה הרבה מאוד ביקורים פיזיים מיותרים (וטלפונים מיותרים) ומאפשר להעביר חלק ניכר מהמגע בין חולים לרופאים, בעיקר במקרים קלים או כשאין החמרה ניכרת במצב, לתקשורת מרחוק באמצעות המחשב והאינטרנט.

היא מדברת על קונסיליום (לא קונסוליום) מרחוק אבל במכבי כידוע כבר קיים "ייעוץ וירטואלי" ופועל בהצלחה כמה שנים, אז שתלמד ממכבי (וגם בתחום האשפוז הביתי יש מה ללמוד ממכבי).

15.03.2019, 17:35

חלילה, לא להעלות שום מס בריאות. פשוט - להזרים יותר כספים למערכת. אולי בממשלה אחרת, שתקום אחרי הבחירות.

15.03.2019, 17:35

חלילה, לא להעלות שום מס בריאות. פשוט - להזרים יותר כספים למערכת. אולי בממשלה אחרת, שתקום אחרי הבחירות.