מחקרים

ההשפעה של אינטרלאוקין-2 במינון נמוך ב-11 מחלות אוטואימוניות שונות

החוקרים מצאו כי אינטרלאוקין 2 מוביל להרחבה והפעלה ספציפית של תאי T רגולטוריים ויכול להיות בעל פוטנציאל טיפולי רב בשורה של מחלות אוטואימוניות ודלקתיות

תאי T רגולטוריים מונעים אוטואימוניות ומבצעים בקרה לתהליכי דלקת. לפיכך, מחלות אוטואימוניות ודלקתיות רבות מערבות חוסר בתאים אלו. מאחר ואינטרלאוקין 2 במינון נמוך (ld-IL2) מרחיב ומשפעל תאי T רגולטוריים, ציטוקין זה הינו בעל פוטנציאל טיפולי.

החוקרים ביקשו להעריך את הפוטנציאל הטיפולי של אינטרלאוקין 2 ולבחור מחלות עבור הערכה קלינית עתידית באמצעות מחקר קליני בודד של 11 מחלות אוטואימוניות.

המחקר בוצע בתבנית פאזה 1-2 ב-46 מטופלים עם צורה קלה-בינונית של דלקת מפרקים שגרונית, דלקת מפרקים מקשחת (ankylosing spondylitis), לופוס, פסוריאזיס, מחלת בכצ'ט, פוליאנגיטיס עם גרנולומטוזיס, מחלת טקייסו, מחלת קרוהן, דלקת מעי גס כיבית, הפטיטיס אוטואימונית וכולנגיטיס סקלרוטית. כלל המשתתפים קיבלו אינטרלאוקין 2 במינון של מיליון יחידות בינלאומיות ליום במשך חמישה ימים ולאחר מכן זריקות פעם בשבועיים במשך שישה חודשים. המטופלים הוערכו על ידי ניטור אימוני עמוק והערכה קלינית.

החוקרים מצאו כי אינטרלאוקין 2 במינון נמוך נסבל היטב בכלל המחלות ויחד עם כל הטיפולים האחרים שניתנו במקביל. ניטור אימוני מבוקר ושאינו מבוקר הדגים הרחבה ספציפית של תאי T רגולטוריים והפעלתם בכלל המטופלים ללא הפעלה של תאי T אפקטורים. כמו כן, נצפה פוטנציאל ליעילות קלינית.

החוקרים מסכמים כי המינון של אינטרלאוקין 2 ואופן הטיפול שניתנו במחקר משפעלים ומרחיבים באופן ספציפי תאי T רגולטוריים והינם בטוחים על פני ספקטרום רחב של מחלות וטיפולים שניתנים במקביל. ממצאים אלו והסיכוי ליעילות קלינית תומכים בקיום של מחקר פאזה 2 לצורך הערכת היעילות של אינטרלאוקין 2 במינון נמוך במחלות אוטואימוניות ודלקתיות שונות.

מקור: 

Rosenzwajg, M. et al. (2019) Annals of the Rheumatic Diseases. 78(2), 209

נושאים קשורים:  מחקרים,  אינטרלאוקין 2,  מחלות אוטואימוניות,  פאזה 1/2,  תאי T רגולטוריים
תגובות
 
01.03.2019, 15:29

האם האינטרלורן 2 יכול להתאים לחולי מיאסטניה גרביס עם נוגדנים

01.03.2019, 18:06

האם משהו ניסה על פולימאיוזיטיס?

אנונימי/ת
09.03.2019, 10:59

46 חולים עם 11 מחלות שונות.כלומר כ-4 חולים למחלה אחת. קצת יומרני להוציא מסקנות.