חדשות

ענף האשפוז הסיעודי בקריסה: המדינה לא ערוכה לטיפול באלפי קשישים

איגוד בתי האבות והדיור המוגן מתריע על מחסור חמור של 5,000 עובדים לטיפול בקשישים סיעודיים | שר האוצר: "למרות שמדובר בתקופת בחירות, אכנס ישיבה דחופה למצוא פתרונות למשבר בענף"

עובדות זרות וקשישים סיעודיים. צילום: משה שי/ פלאש 90

מסקר שבוצע על ידי מכון סמית למחקר והוזמן על ידי איגוד בתי אבות ודיור מוגן לרגל פתיחתה אמש (ב') הוועידה השנתית של א.ב.א - איגוד בתי האבות והדיור המוגן באילת, עולה כי 57% מהציבור סבור שהפתרון למצוקת כוח האדם במוסדות האשפוז הסיעודי הוא במתן היתר להעסקת עובדים זרים. עוד עולה מהסקר כי הציבור הישראלי חושש מאוד מהטיפול הצפוי לו כאשר יגיע לגיל זיקנה.

הסקר, שבוצע בקרב 537 נשאלים בגילאי 50 ומעלה, המהווים מדגם מייצג באוכלוסיה, בדק מהן עמדות הציבור באספקטים השונים הקשורים לטיפול בקשישים סיעודיים בארץ. מהסקר עולה כי בקרב 75% מהנשאלים שהצהירו שיש להם קרוב משפחה במצב סיעודי, הוא מטופל על ידי גורם שאינו המשפחה: בית אבות סיעודי, דיור מוגן, מטפל פרטי או מטפל דרך הביטוח הלאומי.

85% מהנשאלים ציינו שהממשלה לא מייחסת חשיבות לכל מה שקשור לטיפול בקשישים בארץ – אמירה גורפת ומשותפת גם למי שאין להם, נכון למועד הסקר, קרוב משפחה במצב סיעודי.

על השאלה כיצד הממשלה מטפלת בצרכים של קשישים המאושפזים בבית אבות במצב סיעודי, ענו 60% את התשובה "לא טוב" ו-32% את התשובה "לא כל כך טוב". 8% בלבד העניקו את הציון "טוב מאוד" או "די טוב".

בנושא מצוקת כוח האדם ממנה סובל ענף האשפוז הסיעודי, הרי ש-57% מהנשאלים סברו כי הפתרון הוא אישור יבוא עובדים זרים ייעודיים לענף, אשר ישראלים לא מעוניינים לעבוד בו. 19% הציעו שהמדינה תשקיע יותר בהכשרת עובדים ישראלים לענף ובתקצוב שכר הולם למובטלים או לחיילים כעבודה מועדפת. רק 2% תמכו בהצעתו של מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, להכשיר עובדים פלסטינים לעבודה בענף כפתרון למצוקת כוח אדם.

בנושא המחלוקת בין א.ב.א למשרדי הבריאות והאוצר בנושא תמחור עלויות האשפוז האמיתיות של קשישים סיעודיים המופנים אל מוסדות האשפוז הסיעודי, מצא הסקר ש-70% מהנשאלים קוראים להקמת ועדת מומחים בלתי תלויה לקביעת עלויות האמת. 13% סברו שמשרד הבריאות צריך לקבוע אותן, 7% קבעו שמוסד האשפוז הסיעודי יאמוד אותן וידווח למדינה ו-10% לא ידעו להשיב על השאלה.

ברוב עלויות האשפוז הסיעודי הגבוהות קבעו 56% מהנשאלים שהמדינה צריכה לשאת, 35% סברו שחברות הביטוח באמצעות הפוליסות הפרטיות לביטוח סיעודי ו-9% סברו שהמשפחה של המטופל הסיעודי היא הכתובת המימונית העיקרית.

רוני עוזרי, יו"ר א.ב.א, מסר בתגובה כי "תוצאות הסקר מעידות על תמונת המצב האמיתית והכואבת בשטח, אותה משרדי הממשלה מתקשים או פשוט לא רוצים לראות. המדינה לא ערוכה לטיפול נוכחי באזרחים הוותיקים וגם לא נערכת לצפי גידול באוכלוסיה זו. אנו מתריעים מזה זמן על סכנת הקריסה לענף, דבר שיציב אלפי קשישים ובני משפחותיהם בפני מצוקה אמיתית בהיעדר אלטרנטיבה.

"אנחנו קוראים לשר הבריאות יעקב ליצמן, המבקש לכהן קדנציה נוספת בתפקיד, להתערב באופן מיידי בנעשה בענף עוד בטרם תוצאות הבחירות מתוקף סמכותו, ולקבל שתי החלטות אמיצות: אישור הבאת עובדים זרים לענף באופן מיידי, נוכח מחסור חמור של 5,000 עובדים, והקמת צוות מומחים בלתי תלוי לקביעת עלויות האשפוז האמיתיות במוסדות האשפוז הסיעודי".

שר האוצר משה כחלון, שנכח בפתיחת הוועידה השנתית של א.ב.א, אמר: "הבנתי שענף האשפוז הסיעודי במצב סמי חירום. לכן, יזמתי ואכנס כבר בשבוע הבא פגישה דחופה של הפקידות הבכירה במשרד האוצר, הנהלת א.ב א וח"כ טלי פלוסקוב העומדת בראש הוועדה הציבורית לבחינת תכנית אב לענף הזיקנה, כדי למצוא פתרונות למשבר בענף, וזאת למרות שמדובר בתקופת בחירות".

נושאים קשורים:  א.ב.א,  איגוד בתי האבות והדיור המוגן,  חולים סיעודיים,  מטפלים סיעודיים,  שר האוצר משה כחלון,  רוני עוזרי,  חדשות
תגובות